Ne, romští aktivisté na této fotografii nevyzývali bílé Čechy, aby před nimi poklekli

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Zatímco po smrti George Floyda probíhají v USA i jinde protesty proti rasismu a policejnímu násilí, na Facebooku se šíří fotografie romských aktivistů, kteří drží transparent s nápisem #BlackLivesMatter vyzývající české občany k pokleknutí. Jedná se o hoax; sedm let stará fotografie, pořízená ještě před založením hnutí Black Lives Matter, byla digitálně upravena. 

Fotografie se začala šířit prostřednictvím tohoto příspěvku ze 17. června 2020, který na Facebooku sdílelo více než 1800 uživatelů. Příspěvek s nadpisem „Výzva českým občanům: poklekni před Romem” nasbíral již přes 2000 komentářů. 

Snímek facebookového postu ze 17. června 2020

Jedná se o profil s názvem „Levicová aktivistka Markéta,” který ovšem levicový aktivismus pouze paroduje a ve svých příspěvcích často ironicky opěvuje Pirátskou stranu a neziskové organizace s cílem rozpoutat pod nimi vášnivé debaty. Nejinak je tomu i v tomto příspěvku, kde se píše: „Já ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi Vám přináším následující výzvu: najdi roma, poklekni před něj, polib mu nohy a omluv se mu za chování většinového českého obyvatelstva. Následně nám zašli fotku. Příkladem může být pirátský předseda pan Bartoš, který několikrát Romy podpořil a Romům úctu a solidaritu vyjádřil.”

#BlackLivesMatter

Autor příspěvku naráží na americké hnutí za práva černochů Black Lives Matter, které poukazuje na násilí páchané na Afroameričanech a na institucionální rasismus v americké společnosti. Pokleknutí se stalo symbolem protestu proti rasismu. 

Ve chvíli, kdy na protest proti usmrcení neozbrojeného černocha George Floyda policií probíhají napříč USA masové demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, je tato výzva, zasazená do českého kontextu, obzvláště manipulativní. Čeští Romové nikdy oficiálně bílé Čechy o pokleknutí nežádali.

Rasistické komentáře

Z mnoha komentářů pod příspěvkem ovšem vyplývá, že jej uživatelé berou vážně a „výzva” v nich vzbuzuje negativní emoce vůči romskému obyvatelstvu:
 

„Svět se zbláznil"

Skutečný původ fotografie

Fotografie ve skutečnosti pochází z 3. září 2013, jak potvrdil její autor, fotograf Hans Štembera. Toho dne proběhla v Praze před Úřadem vlády demonstrace za práva Romů, sdělil AFP po e-mailu. Původní fotografie byla publikována zde a vypadala takto:

Snímek původní fotografie zveřejněné v Parlamentních listech

Učastníci nesou vlajku se symbolem Romské demokratické strany ČR. Na falešnou fotografii již upozornil i web Manipulatori.cz.

ROMOVÉ