
Čína nesnížila důchodový věk, naopak v nové pětiletce počítá s jeho navýšením
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 28/05/2021 v 17:09
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Čína snižuje věk odchodu do důchodu,” píše se v tomto příspěvku ze 7. května, který sdílelo přes 130 uživatelů. „Od roku 2021 budou v komunistické Číně odcházet do důchodu muži ve věku 55 let a ženy ve věku 50 let…Připomeňme, že v Číně tento proces postupného poklesu důchodového věku na 55 let u mužů a 50 let u žen začal již před několika lety.” Stejný autor zveřejnil text i zde.

Tento text pochází již z loňského roku, kdy byl zveřejněn na stránkách pokec.24 a České národní listy. Letos v květnu se začal znovu masivně šířit zejména na Slovensku, kde jej sdílely tisíce uživatelů například zde.
Obsah těchto dezinformačních článků sdílel loni v září na svém facebookovém profilu i předseda českých komunistů Vojtěch Filip. O měsíc později jej převzal i slovenský komunistický poslanec Ivan Hopta. Komunistická strana Slovenska ji dokonce na Facebooku sdílela již v prosinci 2018.
O tom, že Vojtěch Filip sdílí dezinformace, informoval již v září 2020 portál Forum24. Ukrajinská organizace Stopfake.org zas uvedla, že tvrzen, podle kterých Čína sníží důchodový věk, pocházejí původně ze satirického portálu Panorama. Při bližším zkoumání tohoto textu vychází jasně najevo, že většina článku uveřejněném stránkou pokec24 je doslovný překlad textu zveřejněného portálem Panorama 30. července 2018.
Ve skutečnosti je to s důchodovým věkem v Číně přesně naopak. Současná poměrně nízká věková hranice pro odchod do důchodu je v kombinaci s rostoucí průměrnou délkou života a nízkou porodností dlouhodobě neudržitelná. Čínská populace nezadržitelně stárne. Vláda tudíž v říjnu loňského roku přišla s plánem na navýšení důchodového věku.
Při vyhledávání pomocí klíčových slov v rozmezí od roku 2018 do současnosti jsme nenašli žádnou důvěryhodnou zmínku o čínských plánech na snížení věku pro odchod do důchodu, ať už v oficiálních vládních dokumentech či v médiích.
Naopak jsme narazili na mnoho relevantních článků, podle kterých Čína plánuje důchodový věk v následujících letech zvyšovat. Pravidelně o tom informují i česká média.
Čína chystá změny
V současné době odcházejí muži v Číně do důchodu v 60 letech. Ženy pracující v administrativních pozicích mohou jíž do důchodu v 55 letech, zatímco manuálně pracující ženy již v 50 letech.
Zástupce ministra pro lidské zdroje a sociální zabezpečení You Jun letos v únoru prohlásil: „Počet seniorů překročí během 14. pětiletky 300 milionů, což zásadním způsobem ovlivní sociální rozvoj.” Dodal, že koncem 40. let 20. století, tedy v době, kdy byla výše současného důchodového věku stanovena, se průměrná délka života pohybovala kolem 40 let. Do roku 2019 se však téměř zdvojnásobila na 77,3 roku.
Ve čtrnáctém pětiletém plánu na období 2021-2025, který v říjnu 2020 schválil Ústřední výbor Komunistické strany Číny, se výslovně uvádí, že čínská vláda plánuje zvýšit věk odchodu do důchodu. „Budeme implementovat národní strategii řešení stárnutí populace…Zákonný věk odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat,” stojí v pětiletce.
Co na to odborník?
AFP se obrátila na Richarda Turcsányiho, slovenského odborníka na Čínu a programového ředitele Středoevropského institutu asijských studíí (CEIAS). Ten upozorňuje: „Demografická situace v Číně je otázka, o které se ve světě velmi málo diskutuje, ovšem v nadcházejících letech a desetiletích nabyde na extrémní důležitosti a bude výrazně ovlivňovat čínskou ekonomiku i zahraniční politiku.”
„Je až směšné, že se v hoaxu tvrdí, že bude důchodový věk klesat,” řekl Turcsányi AFP v emailu 24. května. „Ve skutečnosti se hovoří o přesném opaku. Kvůli extrémně nízké porodnosti a rapidnímu stárnutí populace se všeobecně očekává, že se tento věk začne brzy zvyšovat, jinak to prostě nebude udržitelné.”
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás