Prodejce suvenýrů v centru Prahy očekává první návštěvníky 10. května 2021 (AFP / Michal Cizek)

V obchodech i na veřejnosti stále platí povinnost zakrývat si ústa

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se rychle šíří zpráva o tom, že od 1. června je povolen vstup do obchodů bez respirátorů. Jako důkaz je přiložen snímek části stránky ministerstva zdravotnictví s pravidly pro maloobchod, kde nejsou respirátory přímo zmíněny. Vláda však na svém Covid portálu jasně uvádí, že povinnost zakrývat si ústa nadále platí, takže se jedná o dezinformaci.

„Média mlčí, tedy to málokdo ví,” stojí v tomto příspěvku ze 6. června 2021, který na Facebooku sdílelo přes 1 300 uživatelů. „Je to tak, do obchodů se smí už bez respirátorů. V podmínkách už od 1.6. nejsou.”

Podobný text se také objevil například zde či zde

Snímek facebookového příspěvku pořízený 7. června 2021

Autorka příspěvku přikládá jako důkaz snímek části tohoto dokumentu z 28. května 2021, ve kterém Ministerstvo zdravotnictví stanovuje podmínky pro provozování veřejně přístupných míst včetně restaurací, obchodů, služeb či například divadel a koncertních síní. 

Je pravda, že v sekci stanovující pravidla pro nákupní centra a maloobchod se hovoří o nutnosti dodržování rozestupů, větrání a dalších opatřeních, ale není zde přímo zmíněná povinnost nosit roušky. To však neznamená, že tato povinnost neexistuje. 

Kromě dílčích opatření zmíněných v tomto dokumentu totiž platí všeobecná povinnost zakrývat si ústa ve všech vnitřních prostorách kromě místa bydliště a ubytování, jak vyplývá z nařízení aktualizovaného 31. května, které je k dispozici na vládním Covid portálu zde. Tato aktualizovaná pravidla platí právě od 1. června.

Snímek stránky covid.gov.cz pořízený 7. června 2021

Pokud by snad někdo stále o povinnosti nosit respirátor v obchodech pochyboval, je mu k dispozici seznam aktuálně platných mimořádných a ochranných opatření na webových stránkách vlády. Také tam jasně stojí, že ochranné respirátory typu FFP2 nebo KN 95 jsou vyžadovány nejen ve všech veřejně přístupných vnitřních prostorách, ale i venku tam, kde nelze zaručit dodržování dvoumetrových rozestupů. 

COVID-19