Muž dostává mRNA vakcínu od společnosti Pfizer 9. dubna 2021 v Národním očkovacím centru v Praze (AFP / Michal Cizek)

Odpůrci vakcín šíří lži o tom, že vakcíny mRNA obsahují patogeny a mohou způsobit onemocnění

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely video, ve kterém známí odpůrci očkování tvrdí, že mRNA vakcína není „opravdová vakcína”, nýbrž nástroj nutící lidské tělo produkovat patogeny, kterými se posléze nakazí. Není to pravda. Vakcíny na bázi technologie mRNA se ukázaly jako efektivní ochrana proti nemoci Covid-19 a podle odborníků jsou bezpečné.

Video, na němž diskutují čtyři lidé včetně zdiskreditované vědkyně Judy Mikovits a známého bojovníka proti očkování Roberta F. Kennedyho mladšího sdílelo na Facebooku téměř 10 000 uživatelů prostřednictvím tohoto příspěvku. Po této zhruba tříminutové diskuzi, během níž zazní řada nepravdivých tvrzení o vakcínách proti nemoci Covid-19, následuje plamenný proslov exkomunikovaného kněze kritizující papeže Františka za jeho vstřícný přístup k vakcínám.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 24. května 2021

Kdo jsou diskutující na videu? 

Video začíná diskuzí čtyř „expertů” na téma údajných nebezpečí mRNA vakcín. Dvě osoby, které zde hovoří - David Martin a Judy Mikovits - účinkovali již v loňských dezinformačních filmech „Plandemic”, které šířily konspirační teorie o koronaviru ještě dříve, než byly vakcíny proti Covid-19 vyvinuty a uvedeny na trh. AFP o sérii Plandemic psala zde a zde

Kromě Martina a Mikovits se diskuse na videu účastní ještě Rocco Galati, kanadský právník zastupující odpůrce očkování, kteří zažalovali kanadskou vládu kvůli koronavirovým opatřením, a Robert F. Kennedy Jr., synovec zavražděného amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, jemuž byl kvůli šíření dezinformací o koronaviru v únoru zablokován instagramový účet.  

Co diskutující říkají? 

Diskuze na videu se točí kolem vakcín na bázi mRNA (neboli poslíčkové RNA), například vakcín od společností Pfizer-BioNtech či Moderna, které účastníci diskuze nazývají nástrojem nákazy. 

„Toto není vakcína,” tvrdí Martin ve videu. „Toto je mRNA obalená tukem, kterou vpraví do buňky, čímž jí donutí stát se výrobcem patogenů.” 

Martin dále o mRNA vakcíně hovoří jako o „nástroji určeném k výrobě chemických patogenů v buňkách. Je to medicínský nástroj, nikoliv lék… je určen k tomu, abyste po něm onemocněli,” tvrdí. 

Judy Mikovits mu přitakává a o vakcíně tvrdí, že je to „syntetický patogen”. Podle ní mohou mRNA vakcíny „přímo způsobit roztroušenou sklerózu, Lou Gehrigovu chorobu, Alzheimerovu chorobu, a můžou urychlit vývoj rakoviny.” 

Co na to odborníci?

Vzhledem k tomu, že vakcíny používající mRNA jsou první svého druhu, existují u laické veřejnosti obavy z toho, že nebudou dostatečně bezpečné, řekl AFP MUDr. Daniel Dražan, pediatr a člen České vakcinologické společnosti. Prošly však velmi přísnými bezpečnostními testy uznávaných světových agentur jako jsou Evropská léková agentura EMA či americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA. A i když jsou samotné vakcíny nové, technologie mRNA je předmětem výzkumu již několik desítek let

Tvrzení, že mRNA vakcíny šíří patogeny, je podle Dražana naprosto nepodložené. Narozdíl od tradičních vakcín, které občas obsahují deaktivovaný patogen učící imunitní systém bránit se v případě nákazy, mRNA vakcíny neobsahují žádnou část viru, včetně toho, který způsobuje Covid-19.

„V případě SARS-CoV-2 je dnes již zřejmé, že bílkovinou, která stimuluje náš imunitní systém a navozuje ochranu, je protein S (spike - hrot) z povrchu viru,” tvrdí Dražan. „Ve vývoji je mnoho kandidátních vakcín, které využívají tuto tradiční technologii (stimulace imunitního systému antigenem, tedy S proteinem). mRNA na to jde malinko jinak. Po její aplikaci (injekci) se dostane do cytoplazmy buněk (ne do jádra) a naše buňky samy vytvoří protein S, který následně stimuluje imunitní systém a navodí ochranu vůči infekci. Jinými slovy, místo abychom do organismu dodali protein S, dodáme informaci k tomu, aby si ho samo vytvořilo,” napsal zde

Také podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) neobsahují vakcíny na bázi mRNA „žádnou infekční částici”:

Snímek stránky SZÚ pořízený 24. května 2021

Co se týče prohlášení Judy Mikovits o tom, že mRNA vakcíny mohou způsobit neurodegenerativní onemocnění jako Alzheimerovu chorobu, tyto dezinformace již AFP vyvrátila zde. Ani pro její tvrzení o tom, že mohou vakcíny zhoršit průběh rakoviny, se nenašly žádné důkazy

Papež a kněz

Zbytek patnáctiminutového videa se sestává z monologu údajného pravoslavného kněze útočícího na „pseudopapeže Bergoglia” - jasný odkaz na papeže Františka, jehož vlastní jméno je Jorge Mario Bergoglio. Kněz, který je ve videu označen jako „patriarcha Eliáš", tvdí, že „Bergoglio si zahrává s životy ostatních”, protože veřejně podporuje očkování. 

AFP se pomocí zpětného dohledávání obrázků podařilo „patriarchu Eliáše” najít. Jedná se o bývalého římskokatolického kněze Eliáše Antonína Dohnala, který byl v roce 2008 exkomunikován z Katolické církve poté, co se nechal potají vysvětit na biskupa bez vědomí tehdejšího papeže Benedikta XVI. Eliáš poté spolu s několika dalšími exkomunikovanými kněžími založil takzvanou Ukrajinskou pravověrnou řeckokatolickou církev. 

AFP již vyvrátila řadu dezinformací o mRNA vakcínách, například tvrzení, že mohou změnit lidskou DNA nebo způsobit takzvanou cytokinovou bouři.

COVID-19 VAKCÍNY