Na videu je americké město zničené tornádem, nikoliv válka na Ukrajině

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin nařídil svým jednotkám invazi na Ukrajinu, začaly tisíce uživatelů sociálních sítí sdílet záběry naprosto zdevastovaného městečka s komentářem „krvácí mi srdce pro Ukrajinu”. Video však nemá s konfliktem na Ukrajině nic společného. Zachycuje následky tornáda, které v prosinci 2021 téměř zcela zdevastovalo americké město Mayfield ve státě Kentucky.

Video, které sdílelo více než 15 000 uživatelů Facebooku, bylo 25. února 2022 zveřejněno v albu nazvaném „Ne válce - non à la guerre”. Na 21sekundovém klipu, který zhlédlo více než 460 000 lidí, jsou vidět auta projíždějící městečkem téměř srovnaným se zemí. Video je opatřeno titulky v azbuce a mluveným komentářem v ruštině.

Příspěvek sdíleli uživatelé v mnoha zemích a komentovali jej v angličtině, francouzštině, italštině, španělštině, portugalštině, rumunštině, češtině, slovenštině, srbštině, němčině, maďarštině, vietnamštině, khmerštině a dalších jazycích. Některé komentáře rovnou označují spojování videa s Ukrajinou za hoax. Mnozí jiní však věří, že na záběrech je opravdu válkou poničená Ukrajina.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 28. února 2022

Ani z titulky v azbuce, ani z ruský komentář přitom netvrdí, že by video bylo pořízeno na Ukrajině. Naopak, z obou vyplývá, že záběry pocházejí z USA. To však pochopí pouze uživatelé, kteří mluví rusky.

„Mayfield, město s 10 000 obyvateli, bylo zničeno během 24 hodin. Postiženo bylo 16 milionů lidí, 300 000 domácností zůstalo bez elektřiny. Mnoho lidí bohužel zemřelo. Ve státě Kentucky byl vyhlášen výjimečný stav,” říká hlas v ruštině.

Text v azbuce zní: „V sobotu 11. prosince udeřilo nejsilnější tornádo v dějinách státu Kentucky v USA”. Rok uveden není.

Zadáním klíčových slov „Mayfield, Kentucky, tornádo, video” do vyhledávače Google našla agentura AFP rychle odkaz na článek NPR o zmíněném tornádu z 11. prosince 2021. Reportáž obsahuje původní záběry z dronu použité ve videu na Facebooku.

V úvodních záběrech tohoto původního videa, které ve zkrácené verzi na Facebooku chybí, je vidět nápis na budově: „Vítejte v Mayfieldu: Více než vzpomínka. Navštivte historické centrum města.”

Autorem záběrů z dronu je fotograf Brandon Clement, který video zveřejnil na Twitteru.

Zpráva o ničivém tornádu obletěla svět. Americký prezident Joe Biden tehdy rozsah zkázy označil za „téměř neuvěřitelný”.

Škody napáchané tornádem ve městečku Mayfield v Kentucky zachycené 12. prosince 2021, den po bouři ( AFP / Brendan Smialowski)

Fotografii zachycující tu samou křižovatku s jedinou stojící budovou publikoval například deník Boston Globe.

Na konci videa se znovu objeví text v azbuce. Tentokrát v něm stojí: „Proč teprve začínáme? Sledujte konferenci Globální krize: Čas pravdy.”

Vyhledáváním těchto klíčových slov jsme zjistili, že 4. prosince 2021 se opravdu uskutečnila mezinárodní online konference s názvem „Globální krize: Čas pravdy”. Podle webové stránky organizátora, jímž je Iniciativa s názvem Creative Society, se na akci podíleli dobrovolníci ze 180 zemí za účelem diskutovat o celosvětové klimatické krizi.

Někteří uživatelé upozorňují na hoax

Z komentářů pod facebookovým příspěvkem vyplývá, že mnoho uživatelů ví, že na videu není Ukrajina. Poukazují na americká auta a domy ze dřeva, které se na Ukrajině nestaví.

Snímek komentářů na Facebooku pořízený 28. února 2022

Jiní však uvěřili, že se jedná o válkou zmítanou Ukrajinu.

Snímek komentářů na Facebooku pořízený 28. února 2022

Na stejném facebookovém profilu bylo 27. února zveřejněno další zavádějící video s nadpisem „Modlete se za Ukrajinu”. To pro změnu obsahuje záběry masivního výbuchu v Bejrútu, ke kterému došlo v roce 2020. O tomto hoaxu již agentura AFP psala zde.

Na internetu koluje i mnoho dalších starých nebo s Ukrajinou nijak nesouvisejících videí vydávajících se za autentické záznamy stávajícího rusko-ukrajinského konfliktu. AFP již řadu z nich vyvrátila v různých jazycích, například zde, zde, zde, zde, zde nebo zde.

Ukrajinsko-ruský konflikt