Demonstrace na podporu Ukrajiny v Berlíně 3. března 2022 ( AFP / John MACDOUGALL)

Technický problém při televizním přenosu nedokazuje, že média zpravodajství z Ukrajiny jen předstírají

V záplavě dezinformací kolem ruské invaze Ukrajiny se objevil také záznam reportáže německé televizní stanice ntv, během které z obrazovky zmizel reportér hovořící o rusko-ukrajinské krizi. Autor příspěvku, který sdílelo přes 100 uživatelů, video prezentuje jako důkaz toho, že reportér na Ukrajině vůbec nebyl a že tato nehoda je důkazem „propagandy”. V úplném záznamu reportáže, kterou AFP poskytl vlastník ntv televizní společnost RTL Deutschland, však novinář nikdy netvrdil, že hovoří z Ukrajiny: z tohoto úplného záznamu jasně vyplývá, že byl natočen v Rusku ještě před invazí, a k náhlému zmizení muže z obrazovky došlo v důsledku technických problémů při přímém přenosu, uvedla RTL.

„Zvuk není tak důležitý. Určitě se podívejte až do konce. Při 40 sekundě reportér, který je prý na Ukrajině, náhle zmizí. Tolik k propagandě,” tvrdí tento příspěvek z 27. února 2022, který na Facebooku sdílelo 170 uživatelů předtím, než byl 3. března smazán.

Minutové video v příspěvku obsahuje záznam televizní reportáže v němčině na počítačové obrazovce. Je slyšet, jak reportér v pravé části obrazovky německy komentuje ruské záměry, zatímco v levé části běží záběry ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 2. března 2022

Některé příspěvky na sociálních sítích v jiných jazycích také naznačovaly, že reportér není tam, kde tvrdí, že je. Například v tomto brazilském příspěvku na Redditu stojí: „Světlo, kamera, akce. Zmizel!!!! Stejně opravdový jako hrdinný prezident komik na frontové linii” - jasná narážka na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Zelenskyj sice zůstal se svým týmem v Kyjevě v ruském obležení, ale nebojuje s vojáky na bojišti, jak to naznačovaly některé dezinformační příspěvky pomocí loňských fotografií pořízených během Zelenského návštěvy vojsk na frontě v donbaském separatistickém regionu. Agentura AFP o tom psala zde.

Reportér RTL byl v Moskvě, nikoliv na Ukrajině

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se AFP podařilo zjistit, že segment pochází z německé zpravodajské stanice ntv patřící mediálnímu konglomerátu RTL. I když je video ve facebookovém příspěvku poměrně nekvalitní, loga RTL i ntv jsou na novinářově mikrofonu vidět.

Image
Logo RTL a ntv
Image
Loga na reportérově mikrofonu ve videu na Facebooku

 

 

AFP se posléze obrátila na skupinu RTL Deutschland, jejíž mluvčí Thomas Steuer nám potvrdil, že se jedná o záznam z večerních zpráv stanice ntv z 21. února 2022, tj. ještě před vpádem ruských vojsk na území Ukrajiny. Moderátorka Jessica Westen ve vysílání navazuje spojení s Rainerem Munzem, dlouholetým korespondentem RTL v Moskvě.

To, že Munz je v Moskvě, nikoliv na Ukrajině, vyplývá jak ze způsobu, kterým jej Westen představuje („a nyní přepojujeme do Moskvy za kolegou Rainerem Munzem”), tak z titulku v horní části obrazovky, který se objeví na začátku reportáže. RTL nám poskytla kopii celého segmentu.

Image
Snímek z videa poskytnutého RTL; místo aktérů v horní části obrazovky je zdůrazněno červeným rámečkem

Ze záznamu vyplývá, že Rainer Munz se již od začátku reportáže potýkal s technickými problémy. Po několika úvodních slovech jeho obrázek zamrzne a je slyšet každé třetí slovo. Po několika sekundách je sice spojení obnoveno, ale není příliš kvalitní a jak zvuk, tak obraz se místy sekají. Nakonec jeho obrázek zamrzne úplně a Munz z obrazovky zmizí, což je vidět i na kratší verzi videa sdílené na Facebooku. Na obrazovce posléze naskočí logo poskytovatele mobilního spojení Aviwest, který podle RTL Munz k živým výstupům používá.

„Rainer Munz používá chytrý telefon se softwarem MoJo Pro od společnosti AVIWEST v Moskvě a vysílá prostřednictvím veřejné mobilní sítě,” napsal AFP mluvčí RTL Thomas Steuer v e-mailu 2. března 2022. „Na tomto záběru z pondělního večera minulého týdne došlo k náhlému poklesu rychlosti přenosu dat, takže obraz znovu a znovu zamrzá. To je zřetelně vidět i v pozadí. Sám pan Munz si zpočátku ničeho nevšiml. Teprve když rychlost přenosu dat klesla natolik, že zamrzlo i zvukové spojení a on už moderátorku neslyšel, zkontroloval svůj mobilní telefon a vystoupil z obrazu ve chvíli, kdy byl jeho obrázek na obrazovce zcela zamrzlý,” řekl. V v momentě, kdy se spojení obnovilo, „byl Munz už mimo záběr,” dodal Steuer.

Je tedy zřejmé, že se nejednalo o žádnou fingovanou reportáž, při které by korespondent tvrdil, že je na Ukrajině, a vysílal při tom odněkud ze studia. Německá televize se netají tím, že jejich novinář byl v Moskvě, zpravodajství bylo natočeno ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, a zmizení reportéra z obrazovky vysvětluje technická chyba způsobená pomalým přenosem dat.

Kolem konfliktu na Ukrajině koluje mnoho dezinformací. AFP již o mnoha z nich psala, naposledy například zde, zde či zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás