Na videu je vidět start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v roce 2018, nikoli obloha před zemětřesením v Turecku
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 27/02/2023 v 17:53
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: Marion DAUTRY, AFP Bělehrad, AFP Česká republika
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Tohle se ukázalo na nebi před zemětřesením v Turecku, vůbec nevím co to je,” stojí v tomto příspěvku z 19. února 2023, který sdílelo přes 2 200 uživatelů Facebooku. Příspěvek obsahuje video, které má přes 265 000 zhlédnutí.
Další tisíce uživatelů sdílely podobná tvrzení i v dalších jazycích, například v rumunštině či španělštině.
Tyto záběry kolují na internetu v různých falešných kontextech přinejmenším od prosince 2020. Například zde bylo video sdíleno na YouTube s ruskými titulky tvrdícími, že se jedná o UFO zasažené raketou v Číně. Sdíleli jej také lidé věřící, že Země je placatá: zde bylo opatřeno portugalskými titulky, podle nichž raketa údajně „zasáhla kopuli” obklopující údajně naší „plochou” planetu. Příspěvek v srbštině z května 2021 zas tvrdí, že video ukazuje „zdroj otravy” virem SARS-CoV-2, který způsobil pandemii Covid-19.
Video začalo znovu kolovat po silném zemětřesení, které 6. února 2023 zasáhlo Turecko a Sýrii. Celkový počet obětí v obou zemích přesáhl 47 000 a podle WHO se jedná o nejhorší přírodní katastrofu v evropském regionu za posledních sto let.
Nebe nad Kalifornií, nikoliv nad Tureckem
Video bylo ve skutečnosti natočeno 7. října 2018 v Kalifornii a zachycuje úspěšný start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, kterou založil miliardář Elon Musk.
Pomocí zpětného vyhledávání videí za použití nástroje InVID/WeVerify jsme nalezli původní video pořízené 7. října 2018 a zveřejněné na YouTube o dva dny později. Video zachycuje „poslední start (a přistání)” rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z letecké základny Vandenberg Air Force Base (AFB).
V čase 2:39 tohoto záznamu je slyšet ženský hlas, který říká „Promiňte, co to je?”. Stejný hlas je slyšet i na videu sdíleném na Facebooku v čase 0:17.
Falcon 9 je podle výrobce SpaceX „první raketou na více použití” určenou pro transport lidí a nákladu do vesmíru. „Start, jehož hlavním úkolem bylo vynesení argentinské radarové zobrazovací družice SAOCOM 1A na oběžnou dráhu, se uskutečnil z vesmírného startovacího komplexu 4E na letecké základně Vandenberg v 19:22 pacifického času (v pondělí 02:22 UTC). První stupeň Falconu úspěšně přistál v nedaleké přistávací zóně 4 asi sedm a tři čtvrtě minuty po startu,” informovala tehdy specializovaná webová stránka NASA věnovaná vesmírným letům.
Zveřejněno bylo také několik dalších záznamů události nafilmovaných z jiných úhlů, například z kalifornské Playa Vista, z centra Los Angeles a ze San Diega. Všechny tyto záběry ukazují okamžik, kdy část rakety letí zpět k Zemi a vysílá pulzující bílý opar.
Vizuální srovnání obou klipů dokazuje, že záběry šířící se na sociálních sítích jsou vertikálně otočeným fragmentem videa nahraného na YouTube, neboť záběry a pohyby přiblížení a oddálení obrazu v obou klipech se shodují:
„Může se to jevit jako vesmírná loď mimozemšťanů, ale jedná se o puls trysky na @SpaceXFalcon 9, když nese raketu zpět k Zemi," napsal později twitterový účet specializovaný na astronomii.
This may look like an Alien spaceship. But its the pulse of the gas thrusters on the @SpaceX Falcon 9, as the rocket's boost stage guides it back on Earth. pic.twitter.com/yvub2cbXuF
— Amazing Astronomy (@MAstronomers) June 24, 2020
Na původní video odkazuje v popisu startu americký novinář a historik James Oberg. Na straně 43 je uvedeno přesné místo, odkud bylo video natočeno, což jsme ověřili pomocí Google Maps.
Start vysílala v přímém přenosu také společnost SpaceX.
Od zemětřesení v Turecku se sociální sítě plní dezinformacemi, často v podobě fotografií a videí, které s událostí nijak nesouvisí. AFP již několik nepravdivých nebo zavádějících tvrzení o tomto zemětřesení vyvrátila, například zde.
Někteří uživatelé také sdíleli zmíněné video s tím, že je na něm vidět „odraz vln HAARP v ionosféře a jejich návrat na Zemi”.
HAARP neboli High-frequency Active Auroral Research Program je americký výzkumný projekt zkoumající ionosféru, tj. horní vrstvu atmosféry. Tento program je častým terčem konspiračních teorií a naposledy byl obviněn právě z toho, že způsobil ničivé zemětřesení v Turecku. Agentura AFP proto hovořila s několika vědci, kteří tyto teorie označili za nesmysl a „science fiction”.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás