Na videu je vidět start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v roce 2018, nikoli obloha před zemětřesením v Turecku

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích od poloviny února kolují záběry ze startu rakety Falcon 9 společnosti SpaceX doprovázené tvrzením, že byl úkaz zpozorován letos v Turecku těsně před zemětřesením, které zabilo desítky tisíc lidí. Video však bylo natočeno již v říjnu 2018 a zachycuje dráhu rakety Falcon 9 nad Kalifornií v USA.

„Tohle se ukázalo na nebi před zemětřesením v Turecku, vůbec nevím co to je,” stojí v tomto příspěvku z 19. února 2023, který sdílelo přes 2 200 uživatelů Facebooku. Příspěvek obsahuje video, které má přes 265 000 zhlédnutí.

Další tisíce uživatelů sdílely podobná tvrzení i v dalších jazycích, například v rumunštině či španělštině.

Tyto záběry kolují na internetu v různých falešných kontextech přinejmenším od prosince 2020. Například zde bylo video sdíleno na YouTube s ruskými titulky tvrdícími, že se jedná o UFO zasažené raketou v Číně. Sdíleli jej také lidé věřící, že Země je placatá: zde bylo opatřeno portugalskými titulky, podle nichž raketa údajně „zasáhla kopuli” obklopující údajně naší „plochou” planetu. Příspěvek v srbštině z května 2021 zas tvrdí, že video ukazuje „zdroj otravy” virem SARS-CoV-2, který způsobil pandemii Covid-19.

Video začalo znovu kolovat po silném zemětřesení, které 6. února 2023 zasáhlo Turecko a Sýrii. Celkový počet obětí v obou zemích přesáhl 47 000 a podle WHO se jedná o nejhorší přírodní katastrofu v evropském regionu za posledních sto let.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 27. února 2023

Nebe nad Kalifornií, nikoliv nad Tureckem

Video bylo ve skutečnosti natočeno 7. října 2018 v Kalifornii a zachycuje úspěšný start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, kterou založil miliardář Elon Musk.

Pomocí zpětného vyhledávání videí za použití nástroje InVID/WeVerify jsme nalezli původní video pořízené 7. října 2018 a zveřejněné na YouTube o dva dny později. Video zachycuje „poslední start (a přistání)” rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z letecké základny Vandenberg Air Force Base (AFB).

V čase 2:39 tohoto záznamu je slyšet ženský hlas, který říká „Promiňte, co to je?”. Stejný hlas je slyšet i na videu sdíleném na Facebooku v čase 0:17.

Falcon 9 je podle výrobce SpaceX „první raketou na více použití” určenou pro transport lidí a nákladu do vesmíru. „Start, jehož hlavním úkolem bylo vynesení argentinské radarové zobrazovací družice SAOCOM 1A na oběžnou dráhu, se uskutečnil z vesmírného startovacího komplexu 4E na letecké základně Vandenberg v 19:22 pacifického času (v pondělí 02:22 UTC). První stupeň Falconu úspěšně přistál v nedaleké přistávací zóně 4 asi sedm a tři čtvrtě minuty po startu,” informovala tehdy specializovaná webová stránka NASA věnovaná vesmírným letům.

Zveřejněno bylo také několik dalších záznamů události nafilmovaných z jiných úhlů, například z kalifornské Playa Vista, z centra Los Angeles a ze San Diega. Všechny tyto záběry ukazují okamžik, kdy část rakety letí zpět k Zemi a vysílá pulzující bílý opar.

Vizuální srovnání obou klipů dokazuje, že záběry šířící se na sociálních sítích jsou vertikálně otočeným fragmentem videa nahraného na YouTube, neboť záběry a pohyby přiblížení a oddálení obrazu v obou klipech se shodují:

Snímek videa sdíleného s falešným vysvětlením na Facebooku vlevo, snímek původního videa na YouTube vpravo

„Může se to jevit jako vesmírná loď mimozemšťanů, ale jedná se o puls trysky na @SpaceXFalcon 9, když nese raketu zpět k Zemi," napsal později twitterový účet specializovaný na astronomii.

Na původní video odkazuje v popisu startu americký novinář a historik James Oberg. Na straně 43 je uvedeno přesné místo, odkud bylo video natočeno, což jsme ověřili pomocí Google Maps.

Srovnání snímků: video sdílené na Facebooku nahoře, původní video na YouTube uprostřed, Google Maps dole; pořízeno 29. března 2021

Start vysílala v přímém přenosu také společnost SpaceX.

Od zemětřesení v Turecku se sociální sítě plní dezinformacemi, často v podobě fotografií a videí, které s událostí nijak nesouvisí. AFP již několik nepravdivých nebo zavádějících tvrzení o tomto zemětřesení vyvrátila, například zde.

Někteří uživatelé také sdíleli zmíněné video s tím, že je na něm vidět „odraz vln HAARP v ionosféře a jejich návrat na Zemi”.

HAARP neboli High-frequency Active Auroral Research Program je americký výzkumný projekt zkoumající ionosféru, tj. horní vrstvu atmosféry. Tento program je častým terčem konspiračních teorií a naposledy byl obviněn právě z toho, že způsobil ničivé zemětřesení v Turecku. Agentura AFP proto hovořila s několika vědci, kteří tyto teorie označili za nesmysl a „science fiction”.

Článek preložil/-a