Policie i úřady označily zprávu o tom, že Ukrajinec zavraždil Čecha v Chebu, za dezinformaci

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Policie ČR, Správa železnic i městský úřad varovaly před záměrnou dezinformací kolující na sociálních sítích, podle které měl občan Ukrajiny zabít na chebském nádraží muže za to, že mu odmítl dát cigaretu. Autor sice příspěvek po necelých 24 hodinách smazal, ale mezitím jej už stihly sdílet desítky uživatelů a jeho snímky se stále šíří.

Příspěvek byl zveřejněn na Facebooku 28. února 2023. „Známej mi psal ... Že mu dnes v Chebu na nádraží ráno zabil Ukrajinec strejdu. Nechtěl mu dát cigaretu tak ho zapíchl nožem do krku. V pátek má pohřeb,” stálo v něm.

Příspěvek sdílela zhruba stovka uživatelů před tím, než jej autor 1. března bez vysvětlení smazal. Nicméně i poté se jeho snímky nadále šířily na sociálních sítích, například zde či zde. Text neposkytl o údajném incidentu žádné další podrobnosti. Nepsala o něm ani žádná média a jeho existenci popřela policie i další úřady.

Jedním z hlavních témat proruské dezinformační kampaně od začátku loňské invaze je prezentovat ukrajinské uprchlíky na sociálních sítích coby nebezpečné, nevděčné a nežádoucí.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 1. března 2023

To, že v uplynulých dnech k žádnému takovému incidentu na chebském nádraží nedošlo, AFP 1. března potvrdila jak Policie ČR, tak městský úřad Chebu a Správa železnic, která chebské nádraží spravuje.

Jen několik hodin poté, co byl nepravdivý příspěvek zveřejněn, Policie ČR napsala na Twitter, že žádný podobný incident neprověřuje.

To AFP v e-mailu z 1. března 2023 potvrdili i mluvčí Policie Karlovarského kraje Jakub Kopřiva a tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR David Schön.

Stejně se vyjádřil také Jan Nevola, mluvčí Správy železnic: „Jde o nepravdivou zprávu,” sdělil nám v e-mailu 1. března 2023. „Správa železnic žádný incident na nádraží v Chebu neeviduje.”

AFP se nakonec obrátila i na Městský úřad Cheb, jehož mluvčí Simona Liptáková nám v telefonickém rozhovoru řekla, že jde o „poplašnou zprávu”. Město podle ní nemá žádné informace o tom, že by na nádraží v posledních době došlo k vraždě.

„Kdyby se něco takového stalo, tak se to starosta dozví od policie téměř okamžitě,” řekla Liptáková. „Tohle je jasná fake news.”

AFP již vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení o ukrajinských uprchlících. Některé z nich se snažily vykreslit Ukrajince jako neonacisty, jiné tvrdily, že váleční běženci požívají větších výhod než čeští občané (zde, zde), a další je vykreslovaly jako špindíry zanechávající za sebou kopy odpadků.

Ukrajinsko-ruský konflikt