Ukrajinští vojáci během výcviku poblíž hranice s Běloruskem, 11. února joint military training near the border with Belarus, on February 11, 2023 ( AFP / Dimitar DILKOFF)

Rok dezinformací o válce na Ukrajině

Válku na Ukrajině provází zuřivá dezinformační válka vedená převážně proruskými agitátory, kteří se snaží překroutit fakta a hodit vinu za zvěrstva spáchaná ruskými vojsky na druhou stranu. Tito dezinformátoři označují Ukrajince za nacisty a snaží se veřejnost přesvědčit o tom, že podpora Západu pro Kyjev slábne. V následujícím textu shrnujeme některé z hlavních falešných narativů, které týmy AFP v uplynulém roce ověřovaly.

Vše bylo zinscenované?

Samy ruské úřady šířily informace o tom, že některá z nejhorších zvěrstev - například masakr civilistů v Buči, který vyšel najevo začátkem dubna 2022 - byla zinscenovaná.

V tomto případě byly použity dva klipy nekvalitních videozáznamů, které měly dokazovat, že lidé smrt v Buči pouze předstírali. To se agentuře AFP podařilo vyvrátit i díky tomu, že měla reportéry přímo na místě.

Na sociálních sítích kolovalo i mnoho dalších videí snažících se přesvědčit uživatele o tom, že k některým hrůzným zločinům vůbec nedošlo a byly jen zinscenovány.

I v těchto případech se však ukázalo, že doprovodné záběry se zločiny často vůbec nesouvisely a že se místo toho jednalo například o rapový klip, sci-fi film nebo ruský ruský televizní seriál.

Média pod palbou

Častým obviněním z manipulace čelily hlavní světové mediální organizace. Objevilo se bezpočet zmanipulovaných snímků, například obviňujících CNN z toho, že ve svém zpravodajství o Ukrajině použila staré záběry, které s válkou vůbec nesouvisí. Jiný zmanipulovaný snímek se zase snažil vzbudit dojem, že britská BBC obvinila ukrajinskou stranu z útoku na Kramatorsk.

Jindy si uživatelé internetu vzali na mušku mainstreamové televizní stanice a obvinili je z toho, že vysílají záběry obvázaných a zakrvácených lidí, kteří však zranění pouze předstírají. Ve skutečnosti šlo o zcela reálné oběti ruských útoků.

Obvinění Ukrajiny z nacismu

Mnoho dalších dezinformačních příspěvků papouškuje ruskou propagandu o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj stojí v čele gangu „nacistů” či „feťáků”.

Na sociálních sítích se tak po celém světě šířily například příspěvky tvrdící, že kyjevské policii šéfuje muž potetovaný od hlavy k patě nacistickými symboly nebo že Zelenskyj byl vyfotografován ve fotbalovém dresu potištěném hákovým křížem.

Obvinění z užívání drog se šířila také prostřednictvím zmanipulovaných videozáznamů pochybné kvality, které měly dokazovat Zelenského závislost na kokainu.

Image
Vesnice Bohorodične v doněcké oblasti na východní Ukrajině 21. února 2023, měsíce po ruském útoku ( AFP / Ihor TKACHOV)

Protiuprchlický narativ

Terčem dezinformací se stali také ukrajinští uprchlíci, a to zejména v zemích sousedících s Ukrajinou jako je Polsko či Slovensko, ale také v České republice.

Na internetu se šířila celá řada zmanipulovaných či z kontextu vytržených fotografií a videí, které se snažily ukazovat uprchlíky jako neonacisty (zde, zde), zločince (zde, zde) nebo špindíry nechávající za sebou špínu a kopy odpadků ve veřejné dopravě.

Oblíbené téma dezinformátorů sdílené byly také údajné výhody, kterých měli ukrajinští uprchlíci požívat na úkor místního obyvatelstva. V řadě evropských zemí se šířily příspěvky tvrdící, že uprchlíci z Ukrajiny dostávají vyšší sociální dávky než důchodci, váleční veteráni či rodiny s dětmi v hostitelských zemích.

Zrazeni svými spojenci?

Dalším neustále se vracejícím tématem je údajná zrada Ukrajiny jejím sousedem a blízkým spojencem, Polskem.

Psali jsme například o podvržené mapě Polska, která byla zmanipulována tak, aby ukazovala i část ukrajinského území a tím vzbudila dojem, že chce Polsko toto území anektovat. Na internetu kolovaly také zfalšované dokumenty, podle nichž měla Varšava v plánu zřídit na západní Ukrajině protektorát.

Další příspěvky na sociálních sítích se zas snaží vzbudit dojem, že podpora Kyjeva není tak silná, jak by si Západ přál věřit.

Objevily se zmanipulované obrázky údajných protiuprchlických plakátů v Praze či ve Varšavě, dále zmanipulované fotografie údajného street artu v různých světových metropolích namířeného proti Zelenskému, nebo falešné titulní stránky francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, které Zelenského zesměšňují.

Sankce a energetická krize

Dezinformace se nevyhnuly ani energetice, především kvůli prudkému nárůstu cen ropy, plynu a elektřiny v souvislosti se západními sankcemi proti Rusku.

Kromě nesčetných dezinformací o cenách či dodávkách energií se objevily také příspěvky tvrdící, že nejvyšší diplomat EU Josep Borrell chystá zákaz vytápění domácností nad 17 stupňů Celsia.

V Evropě vyšla najevo masivní dezinformační kampaň (hlavně v Německu, ale i v dalších evropských zemích), v jejímž rámci falešné stránky pózující jako přední zpravodajské weby chrlily proruské zprávy.

Například stránka tvářící se jako web největšího německého bulvárního deníku Bild publikovala článek o chlapci, který údajně zahynul při nehodě na kole v Berlíně kvůli tomu, že v důsledku energetické krize bylo ve městě zhasnuto pouliční osvětlení. Jak web, tak článek však byly falešné.

Veškeré factcheckingové články AFP týkající se války na Ukrajině jsou v angličtině k dispozici zde, v češtině pak zde. Agentura AFP nasadila k pokrytí vláky a jejích důsledků nebývalé zdroje.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás