Staré video, na němž Markéta Pekarová Adamová daruje mouku, je vytrženo z kontextu s cílem političku zesměšnit

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Markéta Pekarová Adamová se v roce 2016 - tj. v době, kdy byla řadovou poslankyní - zúčastnila novinářského experimentu, v jehož rámci musela týden vyjít s částkou odpovídající životnímu minimu. Záběry z tohoto experimentu vytržené z kontextu začaly nedávno kolovat na sociálních sítích. Politička v nich hovoří o tom, jak se jí podařilo ušetřit pytlík mouky, který darovala potřebným. V příspěvcích není uvedeno, že se klip týká experimentu, kterého se zúčastnila před sedmi lety, naopak ji zesměšňují za to, že přes svůj vysoký plat poskytla tak malý dar. Vytvářejí tak dojem, že video bylo natočeno nedávno, přičemž zmiňují výši platu blížící se jejímu oficiálnímu příjmu coby předsedkyně Poslanecké sněmovny.

„Tohle je Markéta, bere 300 000 měsíčně a ušetřila na jednu mouku. Markéta by nejspíše potřebovala kurz finanční gramotnosti,“ stojí v tomto příspěvku ze 7. dubna 2023, který na Facebooku sdílelo přes 3 000 uživatelů. Součástí příspěvku je video, na němž Pekarová Adamová vkládá do veřejné ledničky pro chudé pytlík mouky se slovy „víc se mi za týden ušetřit nepodařilo“. Samotné video má přes 187 000 zhlédnutí.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 11. dubna 2023

Sdílené video je téměř sedm let staré. Komentáře jako „má se vším všudy měsíčně kolem půl mega a tady hraje divadlo“ však naznačují, že je uživatelé považují za nedávno natočené.

Snímek komentářů pod Facebookým příspěvkem pořízený 11. dubna 2023

Video v zavádějících příspěvcích je totožné se záběry z roku 2016

Pomocí zpětného vyhledávání se nám rychle podařilo nalézt článek z listopadu 2016 odkazující na video s Markétou (tehdy pouze) Adamovou. Článek popisuje, jak se spolu s redaktorkou deníku iDNES.cz zúčastnila „experimentu“ v rámci seriálu „Chudoba v Česku“, kdy musela týden vyžít z životního minima, které v té době bylo 113 Kč na den.

Původní video z roku 2016, které sdílela na Facebooku, obsahuje totožné záběry jako kratší video sdílené v zavádějících příspěvcích. Na konci týden trvajícího experimentu politička hovoří o tom, že se jí podařilo ušetřit 80 Kč, přičemž do veřejné ledničky pro potřebné vkládá pytlík mouky.

„Já jsem sem přinesla jednu mouku, kterou jsem ušetřila během tohoto týdne,“ říká na Pekarová Adamová v původním videu v čase 2:12 zatímco vkládá balíček do veřejné ledničky. „Opravdu se nepředám, ale víc se mi toho ušetřit opravdu nepodařilo… Kdybych chtěla, tak si samozřejmě můžu odsud něco vzít, ale já to nechám pro někoho, kdo to potřebuje ještě víc než já.“

AFP předsedkyni Poslanecké sněmovny požádala o komentář. „Ano mohu potvrdit, že video pochází z roku 2016, kdy jsem se jako poslankyně zúčastnila projektu v rámci seriálu Chudoba v Česku a hospodařila jsem z částky 113 Kč/den,“ řekla nám Pekarová Adamová v e-mailu 12. dubna. „V parku na Pankráci byla zřízená veřejná lednice, do které se mohlo donášet jídlo, o kterém jste věděli, že nebude využito. Dala jsem tedy do ní mouku, kterou jsem nespotřebovala a mohla by pomoci někomu jinému (zakoupena byla z toho, co mi zbylo z denní částky tehdejšího životního minima).“

Političčin současný plat je prezentován v chybném kontextu

Zavádějící příspěvky se posměšně zmiňují o tom, že Pekarová Adamová má příjem téměř 300 000 Kč měsíčně, což dávají do kontrastu se zmíněným jedním pytlíkem mouky.

V současné době pobírá Pekarová Adamová jako jedna z nejvýše postavených ústavních činitelů v zemi 274 800 Kč měsíčně - stejně jako premiér a předseda Senátu, což AFP potvrdil její mluvčí Martin Churavý.

Politička nedávno nedávno navrhla dočasně zmrazit platy poslanců.

Příjem uvedený v zavádějících příspěvcích se sice blíží jejímu aktuálnímu platu, ten byl ale v době natáčení videa, kdy byla pouze řadovou poslankyní, o mnoho nižší. Navíc onen zmíněný pytlík mouky ušetřila při experimentu, během něhož musela týden vyjít s životním minimem. Právě v tomto kontextu byly záběry natočeny.

Spojovat video s informací o aktuálním platu předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR je tedy zavádějící, neboť vzbuzuje dojem, že bylo natočeno nedávno.

Pekarová Adamová je častým terčem dezinformátorů. V AFP jsme například psali o smyšleném citátu, podle kterého měla politička radit lidem, aby ušetřili na energiích společným vařením a sprchováním. Server Manipulátoři psal o účelově sestříhané nahrávce vzbuzující dojem, že vystupovala proti důchodcům. Sama Pekarová Adamová zveřejnila loni na Facebooku seznam falešných citátů šířených řetězovými maily a na sociálních sítích, které jsou podle ní falešné.