Video, na kterém ozbrojení muži údajně vyhrožují řidičce s dítětem, bylo natočeno na Ruskem kontrolovaném území
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 06/04/2023 v 18:21
- Článek přečtete za 9 min
- Autor: Robert BARCA, Rossen BOSSEV, AFP Slovensko, AFP Bulharsko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Video bylo zjevně natočeno kamerou na palubní desce automobilu. Zachycuje ozbrojené muže ve vojenském terénním vozidle označeném ukrajinskou vlajkou a německým vojenským symbolem z druhé světové války, kteří na prázdné polní cestě zastaví civilní vůz. Jeden z mužů přistoupí k autu s kamerou a začne řidičce spílat za to, že údajně předjela vojenský konvoj. Je slyšet hlas řidičky, která odpovídá rusky, pročež jí voják sprostě vynadá a nařídí jí, aby místo ruštiny používala úřední jazyk - ukrajinštinu.
Voják se poté vrací ke svému vozidlu a cestou několikrát vystřelí ze zbraně. Řidička křičí strachy a je slyšet také dětský pláč.
Toto virální video bylo na sociálních sítích sdíleno v mnoha evropských jazycích s tím, že má ukazovat agresivní chování ukrajinských vojáků. Údajný voják na videu oslovil ženu muslimsky znějícím jménem, což má podle některých příspěvků ilustrovat způsob, jakým Ukrajinci zacházejí s ruskou muslimskou menšinou.
V češtině se video šířilo například prostřednictvím tohoto článku z 29. března 2023 s nadpisem „Šokující nahrávka šikanování rusky mluvící muslimské Ukrajinky s dítětem v autě, kterou zastavila rozzuřená ukrajinská vojenská hlídka“. Tisíce uživatelů sdílely video opatřené českými titulky také ve slovenštině, a to nejen na Facebooku, ale i na platformě VKontakte či na Telegramu.
Ruské ministerstvo zahraničí sdílelo toto video na Twitteru s typickým propagandistickým komentářem: „Jednou nacista, vždycky nacista. V takovémto teroru žijí Ukrajinci: jsme svědky toho, jak ukrajinská armáda nadává a střílí na matku s dítětem na zadním sedadle a nazývá ji sviní a lůzou jen proto, že... mluví rusky.“ Později byl příspěvek z účtu ministerstva bez vysvětlení odstraněn.
Poté, co se video objevilo na internetu, je zkoumaly uznávané digitální investigativní skupiny jako jsou Bellingcat či Geoconfirmed. Pomocí orientačních bodů viditelných na videu se jim podařilo geolokalizovat místo, kde bylo video natočeno. Jedná se o místo nedaleko města Doněck na Ruskem kontrolovaném území asi 20 km od frontové linie. Tato oblast je od dubna 2014 pod kontrolou proruských separatistů a Ruská federace ji po referendech ve dvou separatistických republikách v září 2022 jednostranně anektovala.
AFP vyhodnotila dostupné důkazy a porovnala prvky viditelné na videu s leteckými snímky na Google Earth a Yandex Maps, což nám umožnilo tato zjištění nezávisle potvrdit.
Ukrajinský blogger se silně proruskými postoji nám později poskytl video zachycující cestu osobního automobilu z města Doněck na místo konfrontace na záběrech šířených na sociálních sítích. Toto video je důkazem, že se místo skutečně nachází na ruské straně fronty.
Ačkoli se nám nepodařilo ověřit všechny okolnosti videa, například kdo ho natočil či identitu aktérů, vyplývá z důkazů, které nezávisle potvrdila agentura AFP, že bylo natočeno na okraji města Makijivka na cestě z Doněcku.
Jiné factcheckingové organizace (Demagog.cz, Mythdetector.ge či Stopfake.org) ve svých článcích upozornily na další indicie, které naznačují, že video je podvrh, například na to, že na Ukrajině jsou zakázány palubní kamery nebo že zvuková stopa videa vykazuje podezřelé nesrovnalosti. Podle tohoto článku ukrajinské zpravodajské agentury Ukrinform byly od března 2022 na Ukrajině zakázány palubní kamery, aby se zabránilo vyzrazení informací o pohybu ozbrojených sil.
Kde jinde se toto zavádějící video objevilo
Jako chronologicky první místo, kde se video objevilo, jsme identifikovali ruský telegramový kanál „Dva majoři“, v jehož popisu bylo zmíněno i jméno muslimské řidičky a její náboženství.
Video sdílelo na Twitteru také Ruské velvyslanectví ve Spojeném království, jehož tweet byl později označen za nepravdivý.
Záběry se objevily také na ruských zpravodajských webech (zde, zde, zde). Hojně bylo sdíleno i v dalších jazycích, například v bulharštině, rumunštině, polštině, srbštině nebo němčině.
Online komunita hledá v otevřených zdrojích
Když se 27. března virální video rozšířilo na internetu, všimli si ho odborníci na investigativní zpravodajství z otevřených zdrojů (OSINT) a předložili důkazy, že video bylo natočeno mezi městy Doněck a Makijivka, která jsou od dubna 2014 pod kontrolou proruských separatistů, respektive Ruska.
Analytik Bellingcatu Eliot Higgins ve svém článku uvedl přesné místo, kde bylo video natočeno, a vyjádřil také pochybnosti o jeho původu. Odvolával se přitom na zjištění dobrovolnické komunity GeoConfirmed, která se zaměřuje na geolokaci videí souvisejících s ruskou invazí na Ukrajinu od jejího počátku v únoru 2022, a která 27. března zveřejnila na Twitteru vlákno s podrobnými údaji o geolokaci videa na zeměpisné souřadnice 47.977044, 37.953754.
Místo geolokalizoval i uživatel Twitteru PStyle0ne1, který zavádějící článek nazval „banderovským“. Ke stejnému závěru však dospěl i uživatel Twitteru Tatarigami_UA, který o sobě tvrdí, že je ukrajinský důstojník v záloze. Kromě toho se AFP lokalitu podařilo nezávisle potvrdit, jak uvidíme dále.
Kontrola agentury AFP
Ačkoli má virální video velmi nízké rozlišení, i my v AFP jsme se na něj podívali a analyzovali jej pomocí satelitních a leteckých snímků dostupných na Google Earth. Potvrdili jsme tak místo, kde se video nachází, a to právě mezi Doněckem a Makijivkou, asi 20 km od frontové linie na území kontrolovaném Ruskem.
V prvních sekundách videa jsou vidět dva sloupy elektrického vedení na pravé straně silnice, jeden stojící kolmo k druhému:
O několik sekund později se na videu objeví bílý sloupek na levé straně silnice:
Přítomnost těchto prvků jsme potvrdili na leteckém snímku Google Earth z 16. října 2021:
Časové razítko v pravém dolním rohu videa ukazuje, že bylo natočeno 24. března 2023 přibližně ve 12:18 místního času. Z videa také vyplývá, že bylo relativně slunečné a jasné počasí, což odpovídá historickým záznamům o počasí v Makijivce 24. března.
Na záběrech je vidět, že slunce svítí z jihozápadu a stíny vrhané terénním vozidlem nebo jedním z mužů směřují na severovýchod, což zhruba odpovídá směru udávanému online nástrojem SunCalc pro tento čas a datum:
Druhé video geolokaci potvrzuje
Při hledání dalších důkazů jsme narazili na video, které na internetu zveřejnil Anatolij Šarij, ukrajinský blogger známý svými proruskými názory.
Šarij ve svých videích na YouTube často kritizuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ukrajinskou vládu. V minulosti byl obviněn z vlastizrady. V roce 2011 byl vyšetřován po incidentu v restauraci rychlého občerstvení, během kterého měl postřelit zákazníka, a v roce 2012 odjel z Ukrajiny do EU. V roce 2019 nechal zaregistrovat svou politickou stranu „Strana Šarije“, kterou však v březnu 2022 po ruské invazi ukrajinská Bezpečnostní rada zakázala společně s dalšími proruskými spolky.
Šarij 28. března zveřejnil na svých kanálech na Telegramu a YouTube video obsahující záběry natočené řidičem osobního automobilu. Video začíná jízdou po jedné z doněckých ulic a během několika minut auto dorazí přesně na místo, kde bylo natočeno video se dvěma ozbrojenými muži.
Obě veřejné verze jeho videa však byly na různých místech sestříhány nebo upraveny, proto agentura AFP kontaktovala Šarije přímo a získala od něj nesestříhanou verzi, kterou nám poskytl 30. března. Tato původní nesestříhaná verze potvrdila místo, kde bylo video s ozbrojenci natočeno.
Šarijovo video s jízdou autem začíná v Doněcku na Komunistické ulici (panoramatická fotografie je k dispozici na Yandex Maps) vedle supermarketu viditelného vlevo a stožárů s vlajkami vpravo:
Během několika minut lze sledovat celou trasu vozidla ulicemi Doněcku až k přesnému místu, kde bylo virální video natočeno, jak vidíme na následujícím obrázku:
Ke konci Šarijova videa jsou vidět větve stromu, které jsou totožné s větvemi v původním virálním videu se dvěma ozbrojenými muži:
Šarij také agentuře AFP potvrdil, že jeho video bylo pořízeno členem jeho týmu 28. března. Na videu, které nám zaslal, je slyšet moderátora místní ruské rozhlasové stanice Maják, která říká: „Včera byl státní svátek Národní gardy Ruské federace“. Tento den se v Rusku tradičně slaví 27. března.
Území mimo ukrajinskou kontrolu
Od února 2022, kdy Rusko zahájilo pozemní invazi na Ukrajinu, je dané území pod ruskou kontrolou.
Nejkratší vzdálenost mezi ukrajinskou frontovou linií na konci března 2023 a místem, kde bylo video natočeno, je méně než 20 kilometrů.
Někteří uživatelé sociálních sítí komentovali video jako příklad pokračující dezinformační kampaně Ruské federace. Například slovenská policie ve svém příspěvku na Facebooku uvedla, že se jedná o „další falešné video z ruské dílny“.
Podle Miroslavy Sawiris, ředitelky odboru strategické komunikace Úřadu vlády Slovenské Republiky, toto video „zapadá do dlouhodobé snahy odvést pozornost veřejnosti od skutečnosti, že ruská invaze na Ukrajinu ohrožuje naši vlastní bezpečnost, způsobila energetickou a uprchlickou krizi, stála zatím tisíce životů, zatímco Putinův režim pokračuje ve své agresi“.
„Rusko dlouhodobě využívá všechny dostupné informační prostředky k šíření prokremelské propagandy s cílem oslabit veřejnou podporu Ukrajiny,“ řekla nám Sawiris v rozhovoru 3. dubna.
Pomocí geolokace se podařilo identifikovat přesné místo, kde bylo video natočeno, a podařilo se zjistit, že oblast není pod kontrolou ozbrojených sil Ukrajiny již nejméně devět let. Proto je krajně nepravděpodobné, že by v oblasti operovaly ukrajinské jednotky.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás