Lídr Smeru-SD Robert Fico řeční na pódiu během předvolebního mítinku strany v Rimavské Sobotě 15. srpna 2023 ( AFP / VLADIMIR SIMICEK)

Slováci jsou před parlamentními volbami zaplavení dezinformacemi

Zatímco slovenští voliči půjdou 30. září k předčasným volbám, které mohou rozhodnout o změně zahraniční politiky země ve prospěch Ruska, Slovensko zaplavuje vlna dezinformací od domácích i zahraničních aktérů. Analytici pro AFP sdělili, že Slovensko se již několik let ocitá pod palbou dezinformací a falešných zpráv, které většinou pocházejí z prokremelských zdrojů.

„Dezinformační ekosystém na Slovensku... dnes dosahuje vrcholu,“ řekl AFP 17. září Peter Dubóczi, šéfredaktor portálu Infosecurity.sk.

„Myslím, že nadcházející parlamentní volby budou jedními z prvních, kde se naplno projeví potenciál a výsledky půdobení dezinformací v posledních letech,“ dodal.

Analytici poukázali zejména na tři strany propagující nepravdivá protiukrajinská a proruská tvrzení: levicovou stranu Smer-SD expremiéra Roberta Fica, nacionalistické hnutí Republika a Slovenskou národní stranu (SNS).

Fico, jehož Smer-SD vede v několika předvolebních průzkumech, je bývalým členem komunistické strany a po volbách může ovlivnit zahraniční politiku ve prospěch Kremlu. Podle zmíněných průzkumů (zde, zde) by i Republika i SNS měly získat dostatek hlasů k tomu, aby se dostaly do parlamentu.

Tomáš Kriššák, expert na dezinformace ze společnosti Gerulata Technologies zabývající se hybridními hrozbami, 20. září uvedl, že tyto strany „používají politickou manipulaci jako nástroj kampaně“.

Agentura AFP v minulosti opakovaně informovala o falešných příspěvcích kandidátů strany Republika, například zde, zde či zde. Jedním z kandidátů strany je Tomáš Špaček, jehož facebooková stránka patří mezi nejaktivnější politické účty na Slovensku.

Špaček opakovaně zveřejňoval prokremelské příspěvky, z nichž mnohé byly nepravdivé nebo nepodložené. V únoru 2023 například sdílel nepravdivá tvrzení, šířená rovněž Ruskou federací, že masakr v ukrajinském městě Buča v roce 2022 byl zinscenovaný.

Image
Snímek příspěvku Tomáše Špačka pořízený 20. února 2023

Nevládní organizace Reset se sídlem v Londýně ve své zprávě vydané týden před volbami uvedla, že během prvních dvou zářijových týdnů zaznamenala na slovenských sociálních sítích více než 365 tisíc dezinformačních příspěvků souvisejících s volbami.

Dodala, že příspěvky, které porušovaly podmínky používání platforem sociálních sítí a zároveň obsahovaly dezinformace, vidělo pětkrát více uživatelů, než průměrné příspěvky v daném období. Podle Resetu přitom více než 15 procent takových příspěvků pocházelo z prokremelských účtů.

Robert Fico a předseda republiky Milan Uhrík před volbami varovali voliče před možnými podvody při hlasování; stejnou strategii použil Donald Trump v roce 2020 při své neúspěšné kandidatuře na prezidenta USA.

Fico také řekl, že válka na Ukrajině začala již v roce 2014 poté, co ukrajinští „fašisté“ zabíjeli ruské civilisty (čas 22:45 ve videu, archivní verze). Toto zavádějící a nepodložené tvrzení často zmiňuje Kreml i s ním spojená média.

V červenci s podobným prohlášením vystoupil předseda SNS Andrej Danko, podle něhož území okupovaná Ruskem nejsou „historicky ukrajinská“.

„Tyto politické subjekty jsou dnes do značné míry prodlouženou rukou ruské propagandy,“ řekl Dubóczi.

LGBTQ a migranti jako terč

Slovensko je také svědkem výrazného nárůstu sexualizace politické mobilizace“, uvedl Victor Breiner, nezávislý analytik zaměřující se na hybridní hrozby.

„Zaznamenali jsme výrazný nárůst pokusů o dehumanizaci LGBTQ komunity,“ řekl 20. září agentuře AFP.

Fico se nedávno LGBTQ lidem vysmíval ve volebním spotu, když položil řečnickou otázku, zdali se jeho hlavní protikandidát Michal Šimečka, šéf liberální strany Progresivní Slovensko, „identifikuje jako chlapec, dívka nebo vrtulník“.

Jedním z bizarnějších dezinformačních pokusů spojených se Šimečkou z posledních dnů kampaně byly příspěvky s údajnou zvukovou nahrávkou hlasu předsedy PS, v níž měl hovořit o prudce rostoucí ceně piva. Šimečka popřel, že by něco takového naznačoval, a nahrávku z 27. září označil za podvrh. Nahrávku za nepravdivou označila i organizace pro ověřování faktů Demagog.cz.

Dalším oblíbeným tématem kampaně jsou migranti z Blízkého východu, kteří na Slovensko přicházejí přes jižní hranici s Maďarskem.

Milan Mazurek, poslanec Slovenské národní rady a kandidát krajně pravicové strany Republika, sdílel před volbami na Facebooku video z roku 2021, na němž je zachycena potyčka několika mužů s policií v Itálii, a tvrdil, že jde o nedávnou událost.

Rétorika kolem migrace se dostala na takovou úroveň, že šéf slovenské policie Štefan Hamran vyzval politiky, aby se zdrželi šíření dezinformací souvisejících s migrací, protože to ztěžuje práci policie na hranicích.

„Politická mobilizace“

Slovensko je vůči dezinformacím obzvláště zranitelné. Průzkum think-tanku Globsec z roku 2022 ukázal, že 54 procent Slováků věří známým konspiračním narativům, například o tom, že o světových záležitostech rozhodují tajné skupiny, jejichž cílem je nastolit totalitní světový řád.

Propaganda proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému také zapustila kořeny. Podle průzkumu Globsecu z roku 2023 vnímá Zelenského pozitivně jen 31 % Slováků.

Agentura AFP vyvrátila oblíbené dezinformace o tom, že Zelenskyj je nacista (zde, zde), že je zkorumpovaný nebo že bere drogy (zde, zde).

Válku Ruska proti Ukrajině, která začala v únoru 2022, provází neutuchající dezinformační kampaň vedená především proruskými propagandisty, kteří se snaží překrucovat jednotlivé události a obviňovat ze zvěrstev Ukrajinu. Snaží se například vykreslovat Ukrajince jako fašisty, naznačuje, že podpora Západu Kyjevu slábne, či tvrdí, že zprávy o největších zvěrstvech byly vykonstruované.

Podle Kriššáka je ruské velvyslanectví na Slovensku obzvláště aktivní v šíření „mnoha dezinformací a manipulativních narativů“.

V září 2022 například ruský velvyslanec Igor Bratčikov obvinil starostu východoslovenské obce Ladomirová z toho, že zničil hřbitov ruských vojáků z první světové války.

Podle analytiků se tak snažil odvést pozornost od nálezu masového hrobu u ukrajinského města Izjum, přičemž slovenský hřbitov pouze procházel údržbou a obnovou.

ZOBRAZIT SCHOVAT

Varování: Choulostivý obsah

Image
Forenzní pracovníci odhalují těla v masových hrobech v lese na okraji Izjumu, na východní Ukrajině 16. září 2022 ( AFP / SERGEY BOBOK)

Dezinformační kanály

„Rusko systematicky budovalo komplexní síť mediálních kanálů, vlivných osob a veřejných činitelů, kteří pronikli do veřejné diskuze a nyní dělají politickou mobilizaci,“ řekl AFP Breiner.

Jedným z těchto kanálů je NewsFront, dezinformační síť šířící ruskou propagandu v jedenácti evropských jazycích. Tato síť a její představitelé podléhají sankcím ze strany USA i Evropské Unie. V roce 2021 americké ministerstvo financí o síti prohlásilo, že je „pod kontrolou ruské FSB“.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyvrátila agentura AFP již mnoho dezinformací šířených prostřednictvím této sítě, která funguje i navzdory tomu, že byla na mnohých platformách zablokovaná. Příklady naší práce najdete zde, zde, zde či zde.

„Poté, co Facebook zablokoval jejich profily a odkazy na jejich webové stránky obecně, se zaměřili zejména na Telegram,“ uvedla Karin Kőváry Sólymos, novinářka z Investigativního centra Jána Kuciaka, která síť spolu s regionálními partnery analyzovala (zde, zde).

„Navzdory velikosti svého potenciálního publika se slovenská stránka NewsFrontu na základě odhadů počtu čtenářů za měsíc stala jedným z nejpopulárnejších slovenských dezinformačních webů,“ uvedla pro AFP 20. září s tím, že jednou z nejúspěšnějších jazykových mutací NewsFrontu vůbec je právě slovenština.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás