Fotografie prezidenta Pavla hovořícího k prázdnému sálu v OSN je fotomontáž

Prezident České republiky Petr Pavel vystoupil 19. září 2023 před Valným shromážděním OSN. O několik dní později začaly tisíce uživatelů sociálních sítí sdílet fotografii Pavlova projevu před prázdným sálem. Jednalo se však o zmanipulovanou fotografii z roku 2019, na níž byl pomocí photoshopu přidán snímek prezidenta na pódiu. Podle fotografií a videí z této akce, které AFP poskytla prezidentská kancelář a novináři natáčející na místě, byly v publiku desítky lidí.

Příspěvky obsahují dvě fotografie. Na jedné je český prezident u řečnického pultu a tři panelisté sedící za ním v hledišti OSN. Pódium je lemováno dvěma obrazovkami, na nichž je zblízka vidět, jak Pavel přednáší svůj projev. Na druhé fotografii je liduprázdný sál, v jehož čele sedí na pódiu Pavel a zmínění tři panelisté. První snímek je označen nápisem „Co vidíte v médiích“, zatímco druhý slovy „Jaká je realita“.

Tyto dva obrázky sdílely na Facebooku tisíce lidí, například prostřednictvím tohoto příspěvku z 21. září 2023, který sdílelo více než 1 200 uživatelů.

„Nahoře fotka, kterou nám nadšeně servírují média, jak máme skvělého prezidenta a jak ho hltá celé valné shromáždění OSN! Dole fotka, která zobrazuje realitu, že ten šašek a totální slouha CIA, nikoho v OSN nezajímal,“ tvrdí příspěvek.

Jedná se však o fotomontáž.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 25. září 2023

Tento typ příspěvku zapadá do širšího dezinformačního narativu o českém prezidentovi, bývalém Předsedovi vojenského výboru NATO, který se netají svou podporou Ukrajiny a svým kritickým postojem vůči Moskvě. Agentura AFP již v minulosti vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení o Pavlovi, například zde, zde, zde či zde.

Fotografie byla zmanipulována

O Pavlově projevu v OSN, v němž opět odsoudil ruskou agresi a vyzval lídry, aby nadále stáli za Ukrajinou, česká média hojně informovala (zde, zde).

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků na Googlu se AFP podařilo nalézt původní verzi spodní fotografie na tomto blogu, který dokumentuje autorovu návštěvu OSN v červnu 2019. Mezi fotografiemi je i snímek hlavního sálu OSN pořízený z balkonu pro návštěvníky:

Image
Snímek zasedacího sálu Valného shromáždění OSN ze stránky parkovanir7.cz pořízený 25. září 2023

Když srovnáme fotografii z roku 2019 se zmanipulovaným snímkem sdíleným na sociálních sítích, je zřejmé, že se jedná o jeden a tentýž záběr: oba byly pořízeny ze stejného úhlu a obsahují řadu shodných prvků.

V hale se nachází několik lidských postav; ta nejblíže k fotoaparátu má na sobě modrou košili a tmavší šedé kalhoty. Dále v uličce je žena v růžových šatech a za ní muž v bílé košili, tmavých kalhotách a tmavé kravatě.

Také konstelace světel na stropě i po obou stranách pódia je na obou snímcích totožná.

Image
Srovnání zmanipulovaného snímku z Facebooku (vlevo) se snímkem z blogu z roku 2019 (vpravo); barevné označení doplnila AFP

Pokud jde o horní fotografii v nepravdivém příspěvku, pomocí zpětného vyhledávání jsme zjistili, že jde o oříznutou verzi snímku pořízeného prezidentovou oficiální fotografkou Zuzanou Bönisch. Ten spolu s dalšími snímky zveřejnil Pražský hrad na své oficiální webové stránce.

Ačkoli je oříznutá verze sdílená ve falešných příspěvcích značně rozmazaná, opět platí, že se v mnoha prvcích shoduje s oficiální fotografií zveřejněnou Pražským hradem. Na obou snímcích má Pavel naprosto stejně nakloněnou hlavu a shodují se i pozice panelistů za ním a dvou stráží po jeho stranách.

Image
Srovnání zmanipulovaného snímku z Facebooku (vlevo) se snímkem z webu Pražského hradu (vpravo); barevné označení doplnila AFP

Fotografie pódia zveřejněná Hradem byla tedy pomocí photoshopu přidána na snímek prázdného sálu OSN z roku 2019. AFP se nepodařilo zjistit původ čísla 6 vedle Pavlovy hlavy na pravé straně obrazovky ve zmanipulovaném snímku.

Fotografie a videa z Pavlova projevu ukazují, že v jevišti byli lidé

Agentura AFP se spojila s kanceláří prezidenta republiky, která nám 26. září 2023 zaslala e-mailem několik fotografií a videí pořízených jejími pracovníky během Pavlova projevu. Jak z níže uvedených snímků vyplývá, sál sice zdaleka nebyl plný, ale v publiku seděly desítky lidí.

Image
Fotografie sálu OSN během Pavlova projevu, které agentuře AFP zaslala prezidentská kancelář e-mailem 26. září 2023
Image
Snímky z videí Pavlova projevu v OSN, které agentuře AFP zaslala prezidentská kancelář e-mailem 26. září 2023

Věrohodnost těchto dokumentů jsme ověřili pomocí metadat, která dokazují, že snímky byly skutečně pořízeny 19. září kolem půl deváté večer.

Image
Snímek metadat fotografie dodané prezidentskou kanceláří. Datum a čas označeny červeně

Podle reportáže CNN Prima News přednesl český prezident svůj projev s více než dvouhodinovým zpožděním, neboť jeho předchůdci, včetně polského prezidenta Andrzeje Dudy a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, výrazně přetáhli čas, který jim byl vyhrazen. Reportérka CNN Prima News Sabina Dračková nicméně AFP v e-mailu 26. září potvrdila, že sál zdaleka nebyl prázdný. Z fotografií, které AFP zaslala, jasně vyplývá, že v publiku bylo přítomno nejméně několik desítek lidí.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás