Muž, který se postavil útočníkovi v obchodním centru v Sydney, byl Francouz, nikoli Rus

Občan Francie, který se v dubnu 2024 postavil psychicky nemocnému Australanovi, jenž v obchodním centru v Sydney smrtelně pobodal šest lidí, byl oslavován jako hrdina. Již několik hodin po incidentu se však na sociálních sítích začalo šířit video zachycující jeho pokus útočníka zastavit s tím, že se jedná o ruského státního příslušníka. Není to pravda. Ačkoli jedno z australských médií původně uvedlo, že křičel rusky, muž byl následně identifikován jako Francouz. To potvrdily francouzské úřady i australský premiér, který mu nabídl trvalý pobyt.

Dne 13. dubna 2024 zaútočil 40letý duševně nemocný muž v obchodním centru v Sydney nožem, přičemž stihl zabít pět žen a jednoho muže, než ho zastřelila policistka. Několik lidí se pokusilo vraha zastavit nebo odvrátit jeho pozornost. Jedním z nich byl Francouz, jehož kamera zachytila, jak útočníka na eskalátoru odráží sloupkem.

Mezi uživateli se video šířilo například prostřednictvím tohoto českého příspěvku, který tvrdí: „V Austrálii je tento Rus celostátně za hrdinu. Jediný zastavil teroristu.“ Česká média jako například TV jsou podle autora příspěvku „pokrytci“, neboť nezmínila, že hrdina byl Rus.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 26. dubna 2024

Chybné tvrzení šířil na platformě X v angličtině prokremelský propagandista Simeon Bojkov (archiv), australský aktivista podporující Putina, o němž BBC 16. dubna napsala, že se již více než rok skrývá na ruském konzulátu v Sydney. Toto tvrzení kolovalo také v ruštině

Image
Snímek nepravdivého příspěvku na X pořízený 29. dubna 2024

Chyby ve zpravodajství 

Český příspěvek šířený na Facebooku obsahuje záběry australské televize Channel 7. Její reportérka v klipu uvádí, že jí „bylo řečeno“, že muž, který se na záběrech potýká s útočníkem, „ve skutečnosti rusky křičí ‚odstup, odstup‘“. 

Tento klip se nám v archivu stanice Channel 7 nepodařilo najít, ale zdá se, že je autentický.

Muž byl však později identifikován jako francouzský občan Damien Guerot (archive). Kromě  něho se útočníkovi postavil ještě jeho známý - další Francouz jménem Silas Despreaux.  Kanál 7 natočil s oběma muži rozhovor (archiv) a správně je identifikoval jménem. Agentura AFP nenašla v archivech televizní stanice žádné odvolání původní chyby.

Národnost Guerota a Despreauxe potvrdil na X francouzský velvyslanec v Austrálii Pierre-André Imbert (archiv). Francouzský prezident Emmanuel Macron oba muže označil za „hrdiny“ a vyjádřil „hrdost a vděk“ (archiv). 

Australský premiér Anthony Albanese nazval Guerota během tiskové konference 16. dubna „francouzským občanem“ a nabídl mu trvalý pobyt v Austrálii (archiv).

„Damienu Guerotovi, který si vyřizuje žádost o vízum, vzkazuji toto: jste zde vítán, můžete zůstat tak dlouho, jak budete chtít,“ řekl. „Je to někdo, koho bychom uvítali, kdyby se rozhodl stát se australským občanem, i když by to pro Francii samozřejmě byla ztráta,“ dodal Albanese. 

Příval dezinformací

Útok v Sydney a jeho následky vyvolaly další dezinformace, včetně nepravdivého Bojkovova tvrzení, že útočník byl židovského původu jménem Benjamin Cohen. Agentura AFP tato tvrzení vyvrátila zde

Právě Channel 7 byl jedním z médií, která během přímého přenosu útoku a jeho následků byl identifikovala Cohena coby útočníka. Televize se později za chybu omluvila a s Cohenem, který podal žalobu pro pomluvu, se mimosoudně vyrovnala (archiv). 

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás