Falešné příspěvky o vítězce „mistrovství v sexu“ jako součást protiukrajinské propagandy

Po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 se na sociálních sítích začaly ve velkém šířit dezinformační narativy vykreslující Ukrajinu jako amorální a dekadentní zemi. V tomto duchu se nesou i příspěvky, kolující od počátku dubna 2024 v různých jazycích, které tvrdí, že sdílená fotografie zachycuje ukrajinskou vítězku akce nazvané „mistrovství světa v sexu“. Příspěvky dle očekávání vyvolaly vlnu posměšných a urážlivých komentářů na adresu Ukrajiny a jejích obyvatel. Ve skutečnosti je však žena na snímku Švédka, což agentuře AFP potvrdila jak ona sama, tak i organizátoři akce. Fotografie byla navíc oříznuta tak, aby budila dojem, že je žena zahalena ukrajinskou vlajkou, nikoliv švédskou. 

 „Mistrovství světa v sexu vyhrála Ukrajinka s výkonem 210 mužů za večer. Gratulujeme,“ tvrdí tento příspěvek, který na Facebooku sdílelo přes 240 uživatelů. Na přiložených fotografiích jsou muž a žena zahaleni do vlajek různých barev, kteří drží diplomy. V textu snímku stojí, že se vítězka údajně jmenuje „Olesya Prikhodko“.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 30. dubna 2024

Pod příspěvkem se nahromadily posměšné a urážlivé protiukrajinské komentáře typu „Zelenskyj může být hrdý na své občany“ nebo „Pak se diví, že je na Ukrajině znásilňujou“. 

Image
Snímek komentářů pod nepravdivým facebookovým příspěvkem pořízený 30. dubna 2024

Stejné příspěvky se šířily na různých platformách i v dalších jazycích včetně angličtinyfrancouzštinybulharštiny či slovenštiny.

Nepravdivé tvrzení zveřejnil také portál pravda-en.com, který fotografii pozměnil tak, aby nesla tvář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle francouzské vládní agentury Viginum, bojující proti hybridním hrozbám, je tato anglickojazyčná stránka součástí organizované sítě šířící ruskou propagandu v Evropě a Spojených státech (archiv).

Švédka, nikoliv Ukrajinka

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků a klíčových slov našla agentura AFP fotografii na webových stránkách organizace nazvané „Švédská sexuální federace“ (archiv). Kliknutím na stránku vyskočí nové okno s danou fotografií. „S hrdostí vyhlašujeme vítěze prvního mistrovství světa v sexu 2024,“ oznamuje text a dodává: „Vítězka mistrovství světa v sexu v ženské kategorii: Nausi Love (Švédsko)“. Zpráva také odkazuje na účet na platformě X

Narozdíl od ustřiženého snímku v zavádějících příspěvcích lze na původní fotografii v širším záběru rozpoznat švédskou vlajku. Je modrožlutá stejně jako ta ukrajinská, ale má jiný vzor:

Image
Porovnání snímku z účtu X (vlevo) s oříznutým snímkem sdíleným s nepravdivými tvrzeními (vpravo). Pořízeno 26. dubna 2024

Na své webové stránce popisuje Nausi Love sama sebe jako „profesionální sexuální pracovnici, společnici a modelku, která skutečně miluje podivnosti a výstřednosti“ a „mluví plynně švédsky a anglicky“. Agentura AFP ji kontaktovala prostřednictvím e-mailové adresy uvedené na webových stránkách.

„Nejsem Ukrajinka ani Ruska. Nikde v rodinné historii nemám ukrajinské ani ruské kořeny,“ odpověděla v e-mailu 25. dubna 2024. „Občanství mám pouze švédské. A kořeny mám švédské, dánské, finské, norské a židovské,“ dodala.

„Nausi Love má švédské občanství,“ sdělila „Švédská sexuální federace“ agentuře AFP 25. dubna 2024.

Tato tvrzení vyvrátil i podcast RFI o dezinformacích.

Podle některých příspěvků, včetně těch českých, je skutečné jméno vítězky Olesya Prikhodko. To je rovněž nepravdivé, uvedla pro RFI Nausi Love.

V červnu 2023 agentura AFP vyvrátila tvrzení, že Švédsko uznalo sex jako oficiální sport. Jak náš článek vysvětluje, „Švédská sexuální federace“ se označuje za „jedinou organizaci na světě, která provozuje sex jako sport“ (archiv), a chlubí se tím, že „jako první na světě uspořádala mistrovství světa v sexu“. Švédská sportovní federace však Švédskou sexuální federaci neuznala, takže mistrovství nelze považovat za oficiální sportovní událost. 

Dezinformační narativy zaměřené na Ukrajince

Podle Mileny Jakimové, docentky sociologie na Sofijské univerzitě a členky Nadace pro lidská a sociální studia monitorující proruskou a protiunijní propagandu, jsou ukrajinské ženy jasným terčem dezinformátorů. Jedním z oblíbených narativů prý je, že Ukrajinky „jsou pokleslé a zkažené a přišly nám ukrást naše muže“, řekla nám v telefonickém rozhovoru 26. dubna 2024.  

AFP již vyvrátila podobná lživá tvrzení namířená proti Julii Navalné - vdově po Putinově kritikovi Alexeji Navalném, který 16. února 2024 zemřel v ruském vězení. Vyvrátili jsme také příspěvky tvrdící, že ukrajinské ženy udávají své manžely

Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás