Tyto Ukrajinky byly oceněny za dobrovolnou činnost připomínající padlé vojáky, nikoli za to, že udaly své manžely

V březnu 2024 ocenil místní úřad v ukrajinské Charkovské oblasti několik dobrovolníků za práci spojenou s památkou vojáků padlých ve válce proti Rusku. Na proruských sociálních sítích se však začala šířit fotografie události s tvrzením, že vyfocené ženy byly ve skutečnosti oceněny za to, že udaly své manžely, kteří se údajně vyhýbali vojenské službě. Videozáznam z ceremoniálu a certifikáty, které drží v rukou, však dokazují, že toto tvrzení je nepravdivé: ženy byly oceněny za dobrovolnickou činnost na podporu válečného úsilí.

Například tento příspěvek sdíleli čeští uživatelé Facebooku v dubnu s tvrzením, že ženy na fotografii své manžele „již nemohli (sic) a nechtěli (sic) nadále skrývat a začaly po nich požadovat, aby šli bránit svou zemi. Potřeba peněz zvítězila“. Text dodává: „Když jejich manželé odmítli, manželky zavolaly vojenské komisaře.“

Podobné příspěvky obsajující stejnou fotografii byly sdíleny napříč sociálními sítěmi v mnoha jazycích včetně maďarštiny, angličtiny, slovenštiny, čínštiny, srbštiny či němčiny

Ruská dezinformační síť Pravda, která se zaměřuje na evropské země, šířila tato tvrzení také v rumunštině, ukrajinštině a polštině

Tvrzení je však nepravdivé. Obřad vůbec nebyl o lidech vyhýbajících se mobilizaci. Podle místní samosprávy města Lozova v Charkovské oblasti šlo o ocenění rodinných příslušníků padlých vojáků a dobrovolníků pomáhajícím uctívat jejich památku. To potvrzují i záběry z akce. 

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 23. dubna 2024

Obřad za padlé vojáky

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků jsme danou fotografii našli na facebookové stránce „Lozovský městský územní spolek“. Lozova je město v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Příspěvek zveřejněný 25. března 2024 obsahuje galerii fotografií z obřadu, včetně té, která se šíří s nepravdivým tvrzením.

Podle příspěvku se jednalo o ocenění místní „pracovní skupiny pro uctění památky vojáků, kteří padli za nezávislost Ukrajiny“, a rodin zemřelých.

Příspěvek odkazuje na článek (archiv) zveřejněný na webových stránkách lozovského úřadu s názvem „V obci Lozova byli oceněni ti, kteří se podílejí na uctění památky padlých obránců“. V příspěvku jsou uvedena jména a tituly oceněných, většinou pracovnic obecního úřadu a místních učitelek.

Ve facebookové galerii místní samosprávy lze najít další fotografie těch samých žen. Na kvalitnějších snímcích lze přečíst jejich jména na certifikátu, který drží. Porovnáme-li tato jména se seznamem oceněných na webových stránkách Lozovy, můžeme některé z žen identifikovat podle jména.

Image
Obrázek šířící se online (vlevo) a stejní lidé na fotografiích zveřejněných místním úřadem na Facebooku (vpravo). Označení doplnila agentura AFP. Pořízeno 2. dubna 2024

Například jedno osvědčení je uděleno Savině Tetyaně Vasylivně (označeno modře), která je v článku místní samosprávy popsána jako učitelka ukrajinského jazyka a literatury v městské instituci „Lozovské lyceum č. 1“. Byla oceněna za „přípravu materiálů pro ‚Pamětní knihu‘“. 

Další diplom byl udělem Marině Volodymyrivně Michajlišině (označeno zeleně), vedoucí oddělení dávek na odboru práce a sociální ochrany obyvatelstva Městského úřadu Lozova, která byla oceněna za „rozsáhlou práci vykonanou na rozvoji pamětní knihy zvané Chodník slávy“.

Image
Jména oceněných na fotografiích z galerie a v článku o slavnostním obřadu. Snímky pořízené 3. dubna 2024

Na základě těchto informací se agentuře AFP podařilo na YouTube najít také video o obřadu (archiv) pořízené jedním z lozovských médií.

Podle jednoho z ukrajinsky hovořících novinářů AFP v něm zazní: „Byli oceněni ti, kteří pracovali a pracují na důstojném uctění památky padlých obránců. V Lozově předal předseda obce spolu s prvním zástupcem děkovné listy členům pracovní skupiny, kteří pracovali na vytvoření pamětní knihy, praporů pro budoucí chodník slávy a pro sektor vojenských pohřebišť.“

Na snímku jsou slyšet slova starosty města Sergije Zelenského (archiv): „Rozsáhlý projekt, který se navždy zapíše do paměti, do srdcí našich lidí, naší obce“. Starosta poté děkuje rodinám padlých vojáků.

Akce se konala v sále místního úřadu, viditelném například i ve fotogalerii na stránce místního zastupitelstva(archiv), nikoliv v „náborové kanceláři“, jak  tvrdí některé nepravdivé příspěvky.

Spolu se starostou je na snímku i místostarosta Oleksandr Mykolajovyč Židkov (archiv). 

Stejné tvrzení, že se akce konala v náborové kanceláři, vyvrátilo i ukrajinské vládní Centrum pro boj s dezinformacemi na Facebooku (archiv). 

Mobilizace na Ukrajině

Ukrajina se v třetím roce války potýká s problémy při nabírání nových vojáků (archiv). 

V prvním dubnovém týdnu letošního roku podepsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zákon o snížení věku pro mobilizaci do armády z 27 na 25 let (archiv).

AFP v minulosti psala o tom, jak proruská  propaganda používá satirická videa k tvrzení, že dobře situovaní Ukrajinci se vyhýbají vojenské službě. Vyvrátili jsme také nepravdivé příspěvky tvrdící, že Irsko údajně deportuje ukrajinské muže ve vojenském věku. 

Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás