Irácký humoristický skeč byl mylně vydáván za záběry muže předstírajícího, že byl propuštěn z vězení v Damašku
- Zveřejněno 09/01/2025 v 16:49
- Článek přečtete za 6 min
- Autor: Dounia MAHIEDDINE, AFP Francie
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Od té doby, co se povstalci v čele s HTS 8. prosince 2024 chopili moci (archiv), se v médiích a na sociálních sítích objevily četné záběry mučených vězňů a svědectví o zvěrstvech spáchaných bývalým režimem.
Jejich pravdivost však mnozí uživatelé internetu zpochybňují. Příkladem je i tento příspěvek obsahující devítisekundové video. To ukazuje muže s nohou v sádře, který za pomoci dvou dalších osob vystupuje z taxíku. Nejdříve našlapuje na nohu v sádře a až poté, co mu jeden z jeho druhů dá pohlavek do zátylku, začne poskakovat po druhé noze.
„Chybička se vloudila. Reportérka CNN Clarissa Wardová a její tým byli svědky propouštění syrského politického vězně z tajné věznice v Damašku,“ tvrdí příspěvek ze 16. prosince 2024. „Další syrský ‚politický vězeň‘ zachráněn z asadovských mučíren,“ tvrdí zas jiný.
Podobné příspěvky obsahující video s kulhajícím mužem kolovaly i v jiných jazycích, například ve francouzštině, angličtině, španělštině, čínštině nebo italštině.
Tyto příspěvky však neříkají pravdu. Video totiž vůbec nepochází ze Sýrie.
Humorný skeč
Pomocí zpětného vyhledávání se nám podařilo nalézt video ve vyšší kvalitě, kde lze přečíst telefonní číslo a nápis „x_hayder_r“ na okně taxíku. Další vyhledávání na Googlu nás přivedlo na instagramový účet, kde bylo video 8. prosince 2024 poprvé zveřejněno.
V popisu účtu uživatel uvádí, že vlastní obchod poblíž požární stanice v bagdádské čtvrti al-Kadhimiya. Na pozadí videa jsou vidět názvy restaurací v arabštině. Pomocí mobilní aplikace Google Lens jsme zjistili, že na jedné z výloh obchodu je nápis „falafel“.
Vyhledáním restaurací s falafelem v bagdádské čtvrti al-Kadhimiya na Google Earth Pro se nám podařilo nalézt přesnou polohu, kde bylo video v Bagdádu natočeno.
Opakující se dezinformace
Během našeho pátrání jsme zjistili, že zmíněné video bylo na internetu šířeno i v jiném zavádějícím kontextu. Některé příspěvky tvrdily, že muž se sádrou je palestinský herec, který se snaží vydávat za oběť války v Gaze.
Vzhledem k tomu, jak virálně se tyto dezinformační příspěvky šířily, vydal autor videa prohlášení, v němž uvedl, že klip byl natočen v Bagdádu, a že se jedná o humoristický skeč, který nemá se situací v jiných zemích nic společného.
„Toto video bylo natočeno v Iráku, v Bagdádu, konkrétně ve čtvrti al-Kadhimiya,“ uvádí uživatel x_hayder_r 14. prosince 2024 na Instagramu v arabštině (archiv). „Video bylo zhlédnuto 25 milionkrát. Humorné video, které připisujete mladým Palestincům a které prezentujete jako video z Gazy. Řekněte mi, co má společného s Gazou?“ ptá se.
Od začátku války mezi Izraelem a Hamásem vyvrátila agentura AFP v češtině již řadu nepravdivých či zavádějících příspěvků o tomto konfliktu. Dezinformacemi o převratu v Sýrii jsme se zabývali například zde, v angličtině pak zde, zde či zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás