Video neukazuje syrský „trh s otroky“, ale demonstraci v Londýně v roce 2014
- Zveřejněno 07/01/2025 v 17:19
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: Océane CAILLAT, AFP Francie
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Po pádu Assadova ‚diktátorského‘ režimu přišel v Sýrii nový řád – trh s otroky,“ stojí v tomto příspěvku z 21. prosince 2024, jenž sdílelo přes 80 uživatelů. „Na videu džihádista oslovuje shromáždění islamistů. Vedle něj jsou spoutané manželky poražených nepřátel,“ tvrdí dále příspěvek, podle kterého se jedná o „sexuální otrokyně“.
Součástí příspěvku je třiadvacetisekundové video, na němž jsou zachyceny ženy v nikábech (závojích, které zakrývají vše kromě očí) s rukama v řetězech, které drží muži. Jeden z nich s šátkem na hlavě a megafonem v ruce volá: „Máme jezídské ženy, máme kurdské ženy, a máme křesťanky! Pojďte si pro vaši sexuální otrokyni.“ Stejný příspěvek se v češtině šířil i na platformě X.
Podobné příspěvky sdílely tisíce uživatelů i ve francouzštině, španělštině, řečtině či italštině.
Video šířila také francouzská verze internetových stránek Pravda. Podle francouzské vládní agentury Viginum, jež bojuje proti hybridním hrozbám (archiv), jsou stránky Pravda součástí organizované vícejazyčné sítě šířící ruskou propagandu v Evropě a ve Spojených státech (archiv).
Jedná se však o falešné tvrzení. Scénu na videu zinscenovali kurdští aktivisté během demonstrace v Londýně v roce 2014, což potvrzuje analýza snímků provedená agenturou AFP.
Video z roku 2014
Pomocí pokročilého online vyhledávání v angličtině za použití klíčových slov „Kurdish“, „Christian“, „women“, „sex“ a „slave“ se nám podařilo dohledat článek amerického časopisu Newsweek publikovaný 15. října 2014 (archiv).
Jedna z fotografií, které článek ilustrovaly, obsahuje stejné prvky jako video šířící se na sociálních sítích. Jedná se zejména o stejného muže v zelené bundě s šedým šátkem na hlavě, který u úst drží červenobílý megafon. Lze rozpoznat také muže v hnědé bundě s bílým šátkem na hlavě a ženy v černých nikábech. Shodují se i architektonické prvky a pozadí.
Podle popisku v Newsweeku byla fotografie pořízena 14. října 2014 před budovou britského parlamentu, který sídlí ve Westminsterském paláci v Londýně.
Toho dne kurdští aktivisté uspořádali v centru Londýna „trh s otroky“, aby tím upozornili na „otrokářské praktiky“ Islámského státu, uvádí článek Newsweeku.
Vyhledáváním v angličtině se nám podařilo najít další články o této demonstraci publikované v říjnu 2014 na stránkách BBC nebo v anglické verzi Huffpostu (archivní odkazy zde a zde).
Všechny popisují stejnou scénu - zinscenování falešné dražby otroků kurdskými aktivisty v centru Londýna. Podle BBC patří tito aktivisté ke skupině s názvem „Compassion 4 Kurdistan“.
Z článků se také dozvídáme, že skupina zinscenovala demonstraci před několika známými londýnskými památkami, včetně Westminsterského paláce.
Na fotografiích britského parlamentu v Google Street View jsou vidět stejné architektonické prvky jako ve videu: například detaily na sloupech a zábradlí obklopující palác.
Vzhledem k tomu, že jsou sloupy a zábradlí kolem celé budovy stejné, se AFP nepodařilo potvrdit přesné místo, kde bylo video natočeno.
Přesto však mnoho shodných prvků (ať už architektonických detailů či oblečení) dokazuje, že video nebylo natočeno nedávno v Sýrii, ale v Londýně poblíž Westminsterského paláce, a to během zmíněné demonstrace v roce 2014. Už v roce 2021 ověřoval tým AFP v USA stejné video s tvrzením, že se jedná o záběry Talibanu v Afghánistánu.
Oběti otrokářství z řad menšin
Ačkoli tyto snímky nezobrazují dražbu otroků v Sýrii, obchodování s lidmi se v posledních letech stalo pro některé etnické a náboženské menšiny v Sýrii realitou. Mnoho žen z těchto komunit je nuceno do sexuálního otroctví.
OSN ve své zprávě z roku 2016 přirovnala tyto činy ke „genocidě“ (archiv).
V témže roce zahájila Národní protiteroristická prokuratura ve Francii tzv. „strukturální“ předběžné vyšetřování „genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů“ páchaných v Sýrii a Iráku od roku 2012 „na úkor etnických a náboženských menšin“.
Toto vyšetřování se zaměřuje zejména na zločiny, které utrpěli „příslušníci jezídské a křesťanské komunity“ a „příslušníci kmene Šejtat“. „Cílem je zdokumentovat tyto zločiny a identifikovat francouzské pachatele patřící k organizaci Islámský stát,“ vysvětlila prokuratura agentuře AFP v dubnu 2024 (archiv).
Nová syrská vláda bude kvůli zacházení s různými náboženskými a etnickými menšinami pod drobnohledem. Podle agentury OSN pro migraci (IOM) již existují důkazy o tom, že příslušníci náboženských menšin uprchli ze země ze strachu před „potenciálními hrozbami“ (archiv).
Pád Bašára Asada dal vzniknout mnoha nepravdivým nebo zavádějícím tvrzením na sociálních sítích. Tým AFP již několik z nich vyvrátil, například toto humorné video vytržené z kontextu nebo tuto fotografii, která údajně zobrazuje vězně syrské věznice Saydnaya, ale ve skutečnosti byla vytvořena umělou inteligencí.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás