Odborníci na dezinformace kritizují rozhodnutí Mety ukončit factchecking v USA
- Zveřejněno 13/01/2025 v 14:05
- Aktualizováno 13/01/2025 v 14:09
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Anuj CHOPRA, AFP USA
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg oznámil, že se společnost hodlá „zbavit“ svých factcheckerů ve Spojených státech, což analytici považují za pokus udobřit si nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa (archiv).
„Je to velký krok zpět pro moderování obsahu v momentě, kdy se dezinformace a škodlivý obsah vyvíjejí rychleji než kdy jindy,“ řekl Ross Burley, spoluzakladatel neziskové organizace Centre for Information Resilience (Centrum pro odolnost informací).
Ověřování a výzkum dezinformací jsou v hyperpolarizovaném politickém klimatu ve Spojených státech již dlouho ožehavým tématem (archiv). Zejména konzervativci jsou toho názoru, že jde o nástroj omezování svobody slova a cenzuru pravicového obsahu.
Trumpovi republikáni a jeho spojenec miliardář Elon Musk, jenž vlastní síť X (dříve Twitter), tyto stížnosti opakují dlouhodobě.
„Snaha o ochranu svobody projevu je sice zásadní, ale pokud odstraníme ověřování faktů bez věrohodné alternativy, otevírá to brány pro škodlivější narativy,“ řekl Burley.
Zuckerberg uvedl, že platformy Meta, Facebook a Instagram budou ve Spojených státech místo nezávislých ověřovatelů používat „komunitní poznámky podobně jako X“.
Tzv. community notes jsou nástroj pro moderování obsahu, díky kterému mohou uživatelé X přidávat kontext k příspěvkům, které považují za nepravdivé nebo zavádějící. Experti však opakovaně zpochybňovali jeho účinnost v boji proti dezinformacím (archiv).
‚Zřeknutí se odpovědnosti‘
„Nespoléhali byste se přeci jen tak na někoho, že vám spraví špatně těsnící záchod,“ řekl agentuře AFP Michael Wagner z fakulty Žurnalistiky a masové komunikace na University of Wisconsin-Madison. „Meta se však nyní snaží spoléhat se na kohokoliv, že zabrání šíření dezinformací na jejích platformách.“
„Žádat lidi, aby jen tak pro bono hlídali nepravdivá tvrzení, která se objevují na multimiliardových platformách sociálních médií společnosti Meta, se rovná zřeknutí se společenské odpovědnosti.“
Oznámení společnosti Meta finančně zasáhne nezávislé ověřovatel faktů v USA, s nimiž dosud spolupracovala.
Podle průzkumu International Fact-Checking Network (IFCN) z roku 2023, který se týkal 137 organizací z desítek zemí, byly program společnosti Meta a externí granty pro globální fackcheckery „převažujícím zdrojem příjmů“.
Rozhodnutí také „poškodí uživatele sociálních médií, kteří hledají přesné a spolehlivé informace, aby se mohli rozhodovat o svém každodenním životě a o tom, s kým chtějí být ve styku“, uvedla ředitelka IFCN Angie Holan.
„To, že toto rozhodnutí přichází v důsledku vnějšího politického tlaku ze strany nové administrativy a jejích příznivců, je nešťastné,“ dodala Holan.
Oznámení Mety potěšilo konzervativní příznivce Trumpa, kteří uvedli, že tento krok byl „pravděpodobně“ reakcí na jeho výhrůžky vůči společnosti a Zuckerbergovi osobně.
Americká republikánská senátorka Marsha Blackburn napsala na X, že krok společnosti Meta je „trik, jak se vyhnout regulaci“.
Role novinářů poskytovat ‚další vysvětlení a kontext‘
Aaron Sharockman, výkonný ředitel americké organizace PolitiFact zabývající se kontrolou faktů, odmítl tvrzení, že factchecking je nástrojem k potlačení svobody projevu.
Úkolem amerických fact-checkerů je podle něj poskytovat „dodatečné vyjádření a kontext k příspěvkům, u nichž novináři zjistili, že obsahují dezinformace“, a je na Metě, aby rozhodla, jaké sankce uživatelům hrozí.
„Na svobodě projevu je skvělé to, že lidé mohou nesouhlasit s jakýmkoli novinářským článkem, který zveřejníme,“ řekl Sharockman.
„Pokud je společnost Meta naštvaná, že vytvořila nástroj pro cenzuru, měla by se především podívat do zrcadla.“
PolitiFact je jedním z prvních partnerů, kteří ve spolupráci se společností Facebook v roce 2016 spustili program ověřování faktů ve Spojených státech.
V rámci tohoto programu platí Facebook za ověřování faktů na své platformě, na WhatsApp a na Instagramu přibližně 80 organizacím po celém světě. Mezi ně patří i agentura AFP, která v současné době ověřuje fakta na Facebooku ve 26 jazycích.
Obsah vyhodnocený jako „nepravdivý“ je na těchto platformách upozaděn, aby jej vidělo méně lidí, a pokud se někdo pokusí takový příspěvek sdílet, je k němu přidružen článek s vysvětlením, proč je zavádějící.
„Program nebyl v žádném případě dokonalý a ověřovatelé faktů se nepochybně v určitém procentu svých označení zmýlili,“ řekl Alexios Mantzarlis, ředitel Iniciativy pro bezpečnost, důvěru a ochranu na univerzitě Cornell Tech.
„Všem by však mělo být jasné, že Zuckerbergův slib zbavit se fact-checkerů byl politicky motivován,“ dodal.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás