Virální snímky hořícího nápisu Hollywood jsou falešné
- Zveřejněno 15/01/2025 v 17:58
- Článek přečtete za 6 min
- Autor: Bill MCCARTHY, AFP USA
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Slavný hollywoodský nápis hoří,“ stojí v příspěvku na Facebooku z 9. ledna 2025, který sdílely desítky uživatelů. Stejný příspěvek zhlédly tisíce uživatelů na síti Telegram.
Některé příspěvky, například tento, sdílely vedle autentických záběrů oblasti Pacifických Palisád, které pořídil fotograf LA Times Wally Skajij, či evakuace domova pro seniory (archiv), i digitálně vytvořené video hořícího nápisu. To jako první zveřejnil uživatel aplikace TikTok, který v popisu svého profilu uvádí, že je umělec a vytváří „grafiku“ a „video scény“. Na přidruženém účtu Paypal je uvedeno: „Vytváříme originální hudbu, grafiku a videoscény“ (archiv). Tento uživatel svůj původní příspěvek na TikToku, v němž video sdílel, smazal krátce poté, co jej agentura AFP požádala o komentář.
Podobné příspěvky a videa zobrazující hořící nápis Hollywood na vrcholu Mount Lee v losangeleském Griffith Parku, se šířily v mnoha jazycích včetně angličtiny, francouzštiny či slovenštiny.
Různé verze falešných zpráv se začaly objevovat od okamžiku, kdy se Los Angeles v USA začaly rychle šířit požáry, které si k 15. lednu 2025 vyžádaly nejméně 25 obětí, způsobily rozsáhlé materiální škody a donutily desetitisíce lidí opustit své domovy. Rozsáhlé snahy požáry uhasit komplikuje sucho i vítr, který podle záchranářů v některých místech překračuje rychlost přes osmdesát kilometrů za hodinu a v nárazech by mohl dosáhnout až 112 kilometrů za hodinu (archiv).
Požáry už 9. ledna 2025 částečně zasáhly oblast Hollywood Hills, kde byl vydán příkaz k evakuaci několika ulic (archiv). Historický nápis Hollywood však nebyl zasažen. Na této fotografii AFP z 9. ledna 2025 je nápis zachycen z křižovatky ulic Gower Street a Temple Hill Drive.
(AFP / Robyn BECK)
To, že je nápis v pořádku, novináři agentury AFP znovu potvrdili 13. ledna 2025 přímo z místa, kde stojí.
Místní hasičský sbor pravidelně aktualizuje požární mapu s vyznačením oblastí, kde je evakuace povinná nebo doporučená. Ke 15. lednu nebyla oblast s nápisem Hollywood na mapě vyznačena a nebyly ani žádné spolehlivé zprávy o požárech, které by ji ohrožovaly (archiv). Ani mapa požárů v Google Maps neuvádí, že by požáry k 15. lednu zasáhly tuto oblast (archiv).
Na mapě požární pohotovosti státu Kalifornie je nejbližší postižená oblast označená jako „nedávný perimetr“ (oranžová oblast) vzdálená více než 10 kilometrů od místa, kde se nachází nápis Hollywood označený zelenou šipkou (archiv).
Předseda sdružení „Hollywood Sign Trust“ Jeff Zarrinnam sdělil agentuře AFP v e-mailu z 9. ledna, že ačkoli byl Griffith Park z bezpečnostních důvodů dočasně uzavřen, nápis Hollywood „nebyl zasažen a je v bezpečí“. Organizace, která se o nápis stará a provozuje jeho webové kamery, na Instagramu potvrdila, že záběry nápisu v plamenech jsou falešné (archiv).
To, že záběry hořícího nápisu na sociálních sítích jsou falešné, potvrdil také publicista Hollywoodského chodníku slávy.
Některé virální záběry hořícího nápisu prozkoumala společnost GetReal Labs, která se specializuje na detekci deepfake materiálů (archiv). V e-mailu zaslaném agentuře AFP 9. ledna uvedla, že tyto záběry se zdají být uměle vytvořené a v některých případech byla zřejmě použita umělá inteligence. Její odborníci uvedli, že vizualizace nesou jasné známky neautentičnosti.
„Důkladná vizuální kontrola odhalila zjevné strukturální nesrovnalosti s ikonickým nápisem Hollywood, včetně rozdílů ve tvaru písmen a okolních struktur,“ uvedl ve svém prohlášení Hany Farid, odborník na mediální forenzní analýzu z Kalifornské univerzity v Berkeley a spoluzakladatel společnosti GetReal Labs (archiv).
Siwei Lyu, ředitel Mediální forenzní laboratoře na Státní newyorské univerzitě v Buffalu, řekl agentuře AFP, že na jednom ze snímků jsou strukturální podpěry za písmeny nápisu špatně zarovnané a v porovnání s autentickými fotografiemi památníku deformované (archiv).
Podle Lyu algoritmy pro detekci falešných obrázků ukázaly, že vizuály byly pravděpodobně vytvořeny pomocí nástrojů umělé inteligence, jako jsou Midjourney, Runway nebo Grok.
V češtině se šířil také tento falešný obrázek. Na tomto snímku sdíleném na síti X je jasně vidět logo chatbotu Grok, který patří společnosti X. Uživatel, který jej zřejmě zveřejnil jako první, v dalších příspěvcích jasně uvedl, že obrázek byl vytvořen pomocí umělé inteligence.
Agentura AFP informovala v angličtině i o jiných dezinformacích, které se začaly šířit po vypuknutí požárů v Los Angeles.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás