Evropská centrální banka se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem bude odpovědná za vydávání digitálního eura v případě, že bude rozhodnuto o jeho zavedení (AFP / KIRILL KUDRYAVTSEV)

Na internetu kolují nepravdivá tvrzení o digitálním euru

Hotovost je po celém světě používáná stále méně a centrální banky tudíž hledají způsob, jak digitalizovat své měny, aby elektronické platby byly stejně bezpečné a snadné jako placení bankovkami a mincemi a zároveň zaručovaly měnovou stabilitu. Evropská centrální banka, která má na starost jednotnou evropskou měnu, takto zkoumá možnost zavést digitální euro. Zastánci konspiračních teorií však nepravdivě tvrdí, že digitální měny umožní úřadům sledovat platby každého jednotlivce, zabránit spotřebitelům v nákupu určitého zboží a dokonce zkonfiskovat jejich úspory. V této souvislosti začali uživatelé sociálních médií v řadě různých zemí sdílet tvrzení, že ECB je připravena v říjnu 2025 zavést digitální euro a zrušit hotovost. To však není pravda. ECB tvrdí, že digitální euro je teprve v počínající fázi příprav a že hotovost nenahradí, nýbrž pouze doplní. Podle odborníků je digitální měna vzdálená ještě mnoho let.

Všechny aspekty života lidí se stále více digitalizují a elektronické platby stále častěji nahrazují používání fyzických bankovek a mincí. Centrální banky po celém světě tudíž zkoumají možnost vydávat vedle hotovosti digitální platební nástroj jako další logický krok ve vývoji centrálního bankovnictví. Podle průzkumu Banky pro mezinárodní platby (Bank of International Settlements) z roku 2023 se 94% dotázaných centrálních bank zabývá nějakou formou digitálních měn.

Jednou z nich je i Evropská centrální banka (ECB), která se rozhodla zahájit přípravnou fázi digitálního eura. Tato fáze by měla být dokončena v říjnu 2025, vysvětlila prezidentka ECB Christine Lagarde na tiskové konferenci 6. března 2025.

Krátce poté se na sociálních sítích objevila řada příspěvků tvrdících, že podle Lagarde bude digitální euro „spuštěno“ v říjnu 2025. „Digitální euro je obrovská past na lidi,“ tvrdí tento příspěvek z 19. března 2025, který na Facebooku sdílelo téměř 300 uživatelů. Další podobné příspěvky varovaly uživatele, že jakmile bude digitální měna v říjnu spuštěna, „nebude možné vybírat peníze“.

Image
Snímky zavádějících facebookových příspěvků pořízené 27. března 2025

Z rozhořčených komentářů pod příspěvky vyplývá, že uživatelé skutečně považují digitální měnu za způsob, jak se zmocnit jejich úspor nebo je kontrolovat. „Přijdeme o všechno, o byty a domy!“ tvrdí jeden z uživatelů, zatímco jiný označuje digitální měnu za „past“.

Image
Snímek komentářů z Facebooku pořízený 27. března 2025

Podobné příspěvky se objevily i v dalších jazycích včetně němčiny a slovenštiny. Některé obsahovaly také zmínku o příspěvku Předsedkyně Evropské komise Ursule von der Leyen propagujícím projekt tzv. Unie úspor a investic

Jak prohlášení Lagarde na tiskové konferenci 6. března 2025, tak příspěvek von der Leyen na X však byly vytrženy z kontextu a mylně interpretovány.

Přípravná fáze digitálního eura skončí v říjnu 2025

Na pravidelné tiskové konferenci z 6. března 2025, na níž ECB vysvětlila svá poslední rozhodnutí o úrokových sazbách v eurozóně, byla Lagarde dotázána na přípravy ECB na digitální euro. Řekla, že doufá, že „toto digitální euro nakonec nepohřbíme, ale budeme schopni jej realizovat“. Poté zmínila „termín ukončení“ v říjnu 2025, na který se ECB „připravuje“. Zároveň šéfka ECB poznamenala: „Nebudeme se moci pohnout, pokud [...] Komise, Rada a Parlament skutečně nedokončí legislativní proces, bez kterého se nebudeme moci pohnout.“

Původní znění jejích slov je k dispozici na internetových stránkách ECB a lze si je poslechnout na YouTube.

Jak však ECB napsala 13. března 2025 na svém účtu na X, zmíněný termín se týkal závěru přípravné fáze, která začala v listopadu 2023. Podle plánu má tato dvouletá fáze skončit v říjnu 2025, kdy Rada guvernérů ECB rozhodne o dalším postupu. Nejvyšší rozhodovací orgán ECB by pak mohl vydat pravidla pro digitální euro, která by definovala například limit držby a vyjasnila otázku, kolik tzv. digitálních peněženek může jeden člověk mít. Úplný harmonogram digitálního eura je k dispozici na internetových stránkách ECB . Lagarde tedy pouze potvrdila, že ECB bude tento harmonogram dodržovat.

Image
Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde 6. března 2025 po zasedání Rady guvernérů ECB (AFP / DANIEL ROLAND)

Piero Cipollone, člen Výkonné rady ECB, 6. února 2025 v rozhovoru pro tiskovou agenturu Reuters uvedl, že jakmile bude přijat legislativní návrh, dokončení pravidel pro digitální euro nebude trvat dlouho. Většinu právních předpisů EU přijímají společně Evropský parlament a Rada EU na základě návrhu Evropské komise.

Alexandre Stervinou, který má na starost dohled nad platebními systémy ve francouzské národní bance Banque de France, agentuře AFP 13. března 2025 řekl: „K vydání digitálního eura budeme potřebovat několik let.“ V praxi jej prý bude možné zavést nejdříve v polovině roku 2027 nebo v roce 2028. Proces zavedení však může trvat „například až do roku 2030“. Je tedy jasné, že slova Christine Lagarde byla interpretována mylně.

Hotovost nadále zůstává legálním platebním prostředkem v eurozóně

„Nikdo v eurozóně neuvažuje o zrušení hotovosti,“ řekla AFP Rakouská národní banka 14. března 2025. V Rakousku je hotovost nejoblíbenějším platebním prostředkem. Pro eurobankovky se navíc chystá nový design. Zavedení digitálního eura před rokem 2027 nebo 2028 označila Rakouská národní banka za „nepravděpodobné“.

Na otázku týkající se ochrany osobních údajů při placení digitálním eurem mluvčí banky odpověděl, že transakce budou anonymizovány. To znamená, že ECB nebude moci identifikovat osobu, která za platbou stojí. Stejně tak nebude moci zjistit, kdo má digitální peněženku.

Návrh Evropské komise na zákon o digitálním euru je součástí většího balíčku opatření. V červnu 2023 Komise předložila dva návrhy na zajištění možnosti používat hotovost a na vytvoření právního rámce pro digitální euro. V odpovědi na žádost agentury AFP ze dne 13. března 2025 Evropská komise uvedla, že očekává, že dohodu o „společném přístupu“ k právnímu rámci bude možné dosáhnout do konce letošního roku. „Digitální euro má rovněž výhody pro strategickou autonomii Evropy, zejména s ohledem na dnešní přílišnou závislost na zahraničních platebních systémech,“ napsal mluvčí Komise.

Brzkému zavedení digitálního eura zatím nic nenasvědčuje, řekl nám Johannes Flume, odborník na měnové právo a profesor na univerzitě Paris Lodron v Salcburku. Nejprve se prý na něm musí shodnout Rada EU, Parlament a Komise. V zásadě lze předpokládat, že předložený balíček bude obsahovat jak předpisy pro digitální euro, tak pro ochranu hotovosti. Deklarovaným cílem je rovněž ochrana fyzické hotovosti, která je v současnosti jediným zákonným platidlem v eurozóně.

To by však podle odborníka mohlo v praxi vést k potížím. Vzhledem k tomu, že nařízení EU platí ve všech členských státech, musely by země jako Nizozemsko, kde se preferují platby kartou, „povzbuzovat podniky, aby opět přijímaly hotovost“. Jednou z klíčových otázek, na které musí instituce podle Flumeho odpovědět, je, do jaké míry „mohou obchodníci ve svých všeobecných obchodních podmínkách hotovost vyloučit“. „Zde by měl být zvolen restriktivní přístup,“ řekl Flume v telefonickém rozhovoru 14. března 2025, protože „jen tak lze zajistit inkluzivní účinek a akceptaci hotovosti v každodenním životě“. Jednání by tudíž mohla „trvat dlouho“.

V současné době sice obchody nemají povinnost přijímat platby kartou, ale obecně jsou povinny přijímat hotovost v eurech. Zavedení digitálního eura tuto povinnost nezmění. Hotovost je chráněna zákonem, například Smlouvou o fungování Evropské unie (SFEU). „Legislativní akt EU nemůže měnit ustanovení čl. 128 odst. 1 věty třetí SFEU, podle kterého jsou eurobankovky jedinými bankovkami, které mají v Unii status zákonného platidla,“ napsal Christoph Ohler, profesor veřejného práva a evropského práva na Univerzitě Friedricha Schillera v Jeně. Ředitel Centra pro evropská studia na téže univerzitě napsal: „Stejně tak tento legislativní akt nemůže omezit právo členských států vydávat euromince.“

„Digitální euro tu nebude proto, aby nahradilo hotovost,“ řekl Stervinou z Francouzské národní banky, podle nějž „digitální euro může v digitálním prostoru plnit zhruba stejné potřeby jako hotovost – vedle jiných platebních nástrojů“.

Vyjádření Evropské komise k dopisu von der Leyen

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen 10. března 2025 ve svém příspěvku na platformě X, kde hovořila o Unii úspor a investic (SIU), mimo jiné uvedla: „Soukromé úspory proměníme v tolik potřebné investice.“ Součástí příspěvku je video, na němž se objeví také Christine Lagarde.

Někteří uživatelé sociálních sítí reagovali rozhořčeně. „Osoba, která je obviněná z korupce, chce utrácet naše soukromé úspory?“ ptá se tento příspěvek z 18. března 2025. „Vypadá to, že je to jeden z důvodů, proč nás tlačí do přijetí eura a digitální měny.“

Komise k tomu 17. března 2025 uvedla, že „občanům EU by sice mělo být nabídnuto více možností při investování jejich úspor na kapitálových trzích EU“, ale EU „v žádném případě nebude občany nutit investovat na kapitálových trzích“. Cílem SIU je prý pouze „vytvořit příznivější prostředí pro ty, kteří chtějí investovat“.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás