V České republice kolují nepravdivá tvrzení o vakcínách proti tetanu

Očkování proti tetanu již desítky let úspěšně funguje jako prevence této nebezpečné nemoci v mnoha vyspělých zemích. V České republice nicméně začaly na internetu kolovat nepravdivé příspěvky, že vakcíny proti tetanu jsou škodlivé. Státní úřad pro kontrolu léčiv v zemi i nezávislý odborník odmítají tvrzení o tom, že tyto vakcíny jsou nebezpečné. Podle nich jde o nepodložená obvinění, jimž už dříve čelily vakcíny proti covidu-19.

„Od jara letošního roku vakcíny proti Tetanu distribuované v ČR obsahují nejen oxid grafenu ale už i spike protein, tedy příměsy nebezpečných vakcín proti Covidu, v jejichž důsledku zemřely v naší zemi desetitisíce osob,“ tvrdí příspěvky, jako je tento z loňského roku, který od února 2025 sdílely stovky uživatelů Facebooku. Stejný text byl sdílen také zde nebo zde.

Tetanus je akutní infekční onemocnění, které způsobuje bolestivé svalové křeče a může být smrtelné, pokud se nemocnému nedostane lékařské péče.

Způsobuje ho toxin produkující bakterie Clostridium tetani, jejíž spory se běžně nacházejí v prostředí, například v půdě či na povrchu zrezivělých předmětů.

V některých příspěvcích je pod textem o vakcínách proti tetanu podepsána česká psychiatrička MUDr. Jarmila Klímová, v jiných je text připisován MUDr. Ludmile Elekové, lékařce, která se specializuje na alternativní medicínu.

Příspěvek na Telegramu ze 17. ledna 2025 obsahoval výše zmíněný text podepsaný Klimovou, ale zároveň v něm byl i videozáznam rozhovoru s Elekovou, v němž ovšem žádné z tvrzení o vakcínách proti tetanu nepronesla. Klímová již dříve autorství textu popřela a AFP nenašla žádný důkaz, že by Eleková něco takového veřejně prohlásila.

Image
Snímky nepravdivých příspěvků pořízené 21. března 2025

Agentura AFP už v minulosti vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení o tom, že vakcíny proti covidu způsobily zvýšené počty úmrtí, například zde, zde nebo zde.

Konkrétně dezinformace o vakcínách s messengerovou RNA (mRNA), jež dodává buňkám instrukce k vytvoření neškodného „spike proteinu“ nacházejícího se na povrchu koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19, jsme vyvrátili zde.

Složení vakcín proti tetanu

Očkování proti tetanu bylo v Československu zařazeno do očkovacího kalendáře v roce 1952 (archiv).

První dávka se obvykle podává kolem devátého týdne života dítěte spolu s vakcínami proti několika dalším dětským onemocněním (prostřednictvím hexavakcíny), druhá dávka se podává v průběhu prvního roku a třetí dávka mezi jedenáctým a třináctým měsícem (archiv). Další dávky se podávají s delšími intervaly během celého života.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a České vakcinologické společnosti (ČVS) se v současné době v České republice podává 12 typů vakcín proti tetanu. Jsou to Tetavax, VactetaHexacima, Hexyon, Infanrix Hexa, Vaxelis, Adacel, Boostrix, Infanrix, Adacel Polio, Boostrix Polio a Tetraxim.

Agentura AFP zkontrolovala složení každé z těchto vakcín na stránkách SÚKL. Ani jedna z nich nebyla vytvořena pomocí technologie mRNA ani neobsahuje oxid grafenu.

Naopak všechny obsahují inaktivovanou formu toxinu produkovaného bakterií Clostridium tetani. Ta po vstupu do krevního oběhu člověka vyvolá tvorbu protilátek chránících tělo před tetanem (archiv).

Image
Snímek obrazovky webové stránky SÚKL obsahující seznam složek vakcíny Tetavax

Podle pediatra a člena ČVS MUDr. Daniela Dražana „vakcíny proti tetanu neobsahují oxid grafenu ani S protein“.

„Imunologicky aktivní látkou je tetanický toxoid, což je inaktivovaný tetanický toxin, který navodí tvorbu protilátek. Je to jedna z nejstarších očkovacích látek (principiálně), která se začala používat někdy v době začátku 2. světové války,“ sdělil Dražan AFP v e-emailu 21. března 2025. „V té době věda netušila, že nějaká RNA vůbec existuje, o nějakém spike proteinu koronaviru nemluvě.“

Dodal, že základní technologie vakcín proti tetanu, tj. použití inaktivované formy tetanového toxinu, se od minulého století nezměnila.

To potvrdil i SÚKL, podle kterého „vakcíny proti tetanu ani neobsahují žádný spike protein“.

„Všechny uvedené vakcíny obsahují jako léčivou látku proti tetanu tzv. tetanus toxoid, tedy antigen získaný modifikací tetanus toxinu produkovaného bakterií Clostridium tetanii. A zároveň v současné době není v ČR registrovaná žádná vakcína proti tetanu obsahující jako účinnou látku mRNA,“ sdělil úřad AFP v e-mailu zaslaném 26. března 2025.  

Většina zavádějících příspěvků zmiňuje vakcínu z „jara 2024“, což je podle SÚKLu pravděpodobně narážka na kanadskou vakcínu Adacel, která byla právě v té době schválena pro český trh (archiv). 

Některé nové vakcíny vyvinuté proti covidu-19 jsou založeny na technologii mRNA. Tyto vakcíny využívají molekulu, jež podnítí naše buňky k tvorbě spike proteinu, který náš imunitní systém rozpozná jako cizí element.

Naše buňky pak začnou proti tomuto proteinu vyrábět protilátky, aby tělo posléze při setkání se skutečným virem spustilo normální imunitní reakci.

Dražan uvedl, že v současnosti jsou v Evropě registrovány mRNA vakcíny jen proti covidu. V USA se mRNA vakcína podává také proti viru RS (archiv).

SÚKL popřel, že vakcíny proti tetanu obsahují spike proteiny a oxid grafenu již loni poté, co se tvrzení poprvé objevilo na sociálních sítích (archiv). 

Ve dvou ojedinělých případech, kdy byl v České republice zjištěn oxid grafenu nebo spike protein, „tyto složky nemohou pocházet z vakcíny proti tetanu a do organismu se nedostaly vakcinací proti tetanu“, dodal úřad.

Oxid grafenu se ve vakcínách nepoužívá 

Oxid grafenu je derivát, u něhož byly zjištěny antibakteriální a antivirové vlastnosti.

Nepravdivá tvrzení o vakcínách obsahujících grafen nebo oxid grafenu se poprvé objevila během pandemie a byla vyvrácena několika různými factcheckingovými organizacemi, včetně AFP (zde nebo zde).

Ačkoli je tato sloučenina zkoumána jako možný adjuvant nebo složka vakcín posilující imunitní reakci (archiv), podle výzkumné skupiny Evropské komise Graphene Flagship „neexistuje žádná souvislost mezi grafenem a vakcínami“.

„Žádná forma vakcíny schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky pro klinické nebo nouzové použití neobsahuje v seznamu složek žádný typ grafenu nebo 2D materiálů,“ uvádí Graphene Flagship na svých internetových stránkách.

„Oxid grafenu není obsažen v žádném, u nás registrovaném léčivém přípravku a ani v žádném léčivém přípravku, který je v procesu schvalování,“ řekl nám SÚKL v e-mailu. 

Od začátku pandemie agentura AFP vyvrátila mnoho nepravdivých tvrzení o covidu a vakcínách jak v češtině, tak v angličtině

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás