
Světové ekonomické fórum nevyzvalo k zákazu podomáckého pěstování potravin
- Zveřejněno 14/04/2025 v 16:39
- Článek přečtete za 5 min
- Autor: Daniel Patrick GALGANO, AFP USA
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Co na to říkáte, chtějí nám zakázat pěstování čehokoliv, záminka je kvůli ‚ekologii‘,“ tvrdí tento příspěvek na Facebooku z 30. března 2025. „Já vidím jiný cíl, vyvolání hladu, nedostatku, aby si lidi doma nic nepěstovali a byli nuceni baštit jejich chemické svinstva které budou zkracovat život.“ Příspěvek sdílí odkaz na článek webu CZ24.NEWS s nadpisem „WEF požaduje celosvětový zákaz pěstování domácích potravin, aby bylo dosaženo plánu ‚čisté nuly‘“. Informace sdílené tímto webem jsme již v minulosti vyvraceli mnohokrát (např. zde či zde).
Tento článek je přímým překladem textu, který se o tři dny dříve objevil v angličtině na webu Slay News, který v minulosti také opakovaně sdílel dezinformace.

Nepravdivá tvrzení o plánovaném zákazu podomácky pěstovaných plodin se šířila i v dalších jazycích, například v angličtině, francouzštině, ruštině, němčině, chorvatštině, slovenštině či turečtině.
WEF je mezinárodní organizace, která každoročně pořádá summit podnikatelů a politických představitelů ve švýcarském Davosu a podporuje výzkum a spolupráci v oblasti životního prostředí.
Tato instituce a její dlouholetý předseda a zakladatel Klaus Schwab jsou často terčem nepodložených tvrzení a konspiračních teorií.
Ve výše zmíněných příspěvcích na sociálních sítích a v článku na CZ24.NEWS se uvádí, že WEF financovalo mezinárodní studii vedenou Michiganskou univerzitou v lednu 2024 (archiv). Tento výzkum zjistil, že produkty pěstované na malých farmách v městských oblastech mohou zanechávat až šestkrát větší uhlíkovou stopu než produkty z tradičních farem (archiv).
WEF však pro agenturu AFP upřesnilo, že se na tomto výzkumu nijak nepodílelo a nikdy nevyzývalo země, aby zakázaly pěstování na domácích zahrádkách.
„Pokud jde o studii Michiganské univerzity, jakkoliv jistě poskytuje cenné poznatky o dopadech městského zahrádkaření na klima, Světové ekonomické fórum se na této studii nepodílelo ani ji nefinancovalo,“ uvedla organizace v e-mailu z 24. března 2025.
V tiskové zprávě o výsledcích studie Michiganská univerzita uvedla, že projekt byl podpořen několika organizacemi, včetně německého Spolkového ministerstva pro vzdělávání a výzkum a americké Národní vědecké nadace. WEF není ve zprávě vůbec zmíněno.
Spoluautor studie Jake Hawes, který nyní působí jako docent na Wyomingské univerzitě, agentuře AFP rovněž potvrdil, že WEF nehrálo ve zprávě ani v její podpoře žádnou roli (archiv zde a zde).
Zlepšení pěstování ve městech
Hawes uvedl, že výsledky výzkumu nepodporují zákaz domácích zahrad, ale poskytují doporučení pro zlepšení pěstování ve městech.
„Mnozí z autorů jsou sami zahrádkáři, takže plně podporujeme rozšiřování městských zemědělských iniciativ, které jsou nezbytné pro odolnost komunit a potravinovou bezpečnost,“ uvedl Hawes v e-mailu zaslaném agentuře AFP 19. března.
„Máme podezření, že tato konkrétní konspirační teorie vznikla na základě skutečnosti, že tato studie byla součástí projektu nazvaného ‚Food-Energy-Water Meter‘ neboli ‚FEW-meter‘,“ řekl Hawes a poukázal na podobnost této zkratky se zkratkou patřící Světovému ekonomickému fóru (WEF).
V souvislosti se studií zveřejnila Michiganská univerzita video, v němž Hawes spolu s dalším vědcem ukazují příklady městského zahrádkaření a představují nejlepší zásady udržitelnosti, k nimž jejich studie dospěla, přičemž zmiňují nižší uhlíkovou stopu lokálně pěstovaných rajčat (archiv).
WEF opakovaně zveřejnilo informace o environmentálních a ekonomických přínosech zakládání malých domácích a komunitních zahrad pro produkci potravin (archiv zde, zde a zde).
Americká města si nestanovila cíl zákázat maso
Výše zmíněný článek webu CZ24.NEWS dále tvrdí, že „14 velkých amerických měst“ si údajně stanovilo cíl zakázat do roku 2030 maso a mléčné výrobky v souladu se „zelenou agendou WEF“.
V článku se uvádí, že tato města se spojila v rámci iniciativy „C40 Cities“ sdružující přibližně 100 starostů z celého světa s cílem snížit emise ve městech. Podle nepravdivých tvrzení v článku se tato města zavázala, že do roku 2030 přestanou jejich obyvatelé úplně jíst maso a mléčné výrobky, nebudou si kupovat více než tři kusy oblečení ročně, nebudou vlastnit soukromá auta a budou cestovat letadlem na krátkou trasu maximálně jednou za tři roky.
Tato tvrzení vycházejí z chybné interpretace zprávy Cities Climate Leadership Group (CCLG) z června 2019 „The Future of Urban Consumption in a 1.5 °C World“, kterou můžeme najít i přímo na podstránce na webu WEF.
Zpráva vychází ze studie, která zkoumala dopad pěti různých scénářů na zpomalení globálního oteplování. Zabývá se jak „progresivními“, tak „ambiciózními“ cíli pro rok 2030. Jeden z hypotetických scénářů sice skutečně počítá s nulovou spotřebou masa a mléčných výrobků, s omezením na 2 500 kalorií denně a s úplnou eliminací plýtvání potravinami v domácnostech, nejedná se však o politická doporučení či nařízení.
„Zpráva nenařizuje plošné přijetí těchto ambicióznějších cílů ve městech C40. Jsou zahrnuty jako referenční body, které mohou města a další aktéři zvážit při rozhodování o různých možnostech snižování emisí a dlouhodobých vizích měst,“ uvádí se v dokumentu.
Skupina CCLG zdůraznila, že zpráva je „analýzou emisí založených na spotřebě ve městech C40, nikoli plánem, který by města měla přijmout“.
„Je na jednotlivcích, aby si sami zvolili svůj životní styl, včetně toho, jaké potraviny jedí a jaký typ oblečení preferují,“ uvedl mluvčí skupiny pro jeden z našich článků z července 2023.
AFP se v minulosti často zabývala tématikou klimatických změn. Všechny naše články na toto téma v angličtině najdete zde, v češtině pak zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás