Беларуски граждани, живеещи в Поплша, израяват подкрепа за Роман Протасевич пред представителството на Европейскат акомисия на 24 май 2021 г. AFP / Wojtek RADWANSKI

Běloruský aktivista Roman Protasevič jako cíl dezinformační kampaně

Jen pár hodin poté, co běloruský režim donutil mezinárodní let přistát v Minsku a poté z paluby odvlekl aktivistického novináře Romana Protaseviče, se proti němu rozpoutala internetová kampaň označující jej za krajně pravicového extremistu.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely fotografie, články, blogy a televizní reportáže vykreslující běloruského novináře coby neonacistu v mnoha jazycích včetně češtiny, slovenštiny, polštiny, bulharštiny či maďarštiny. Některé příspěvky byly přímo lživé, například ty s fotografiemi jiných lidí tvrdící, že se jedná o Protaseviče. Další míchaly skutečné události a nepodložená tvrzení tak, aby vytvořily obrázek nebezpečného zločince, který si své zajetí běloruským režimem plně zasloužil. 

Image
Koláž fotografií z příspěvků tvrdících, že Protasevič je pravicový
extremista

Ve snaze ověřit co nejvíce těchto tvrzení hovořila AFP s řadou novinářových přátel, kolegů, rodinných příslušníků a známých, ale například také s lidmi, kteří jsou na fotografiích vydávaných za Protaseviče. Postupně jsme rozkryli komplikovanou síť lží, polopravd a nepodložených obvinění, kterou zde analyzujeme.

Co lze s jistotou dokázat

Krátce poté, co 23. května 2021 agenti běloruské KGB vyvlekli Protaseviče z letadla v Minsku, se mezi uživateli sociálních sítí začaly šířit různé fotografie mladíků pyšnících se znaky SS či pyšně hajlujících s pozdvihnutou paží. 

Texty založené na těchto fotografiích sdíleli i někteří politici, například slovenský poslanec za hnutí SMER Ľuboš Blaha. V tomto příspěvku z 25. května nazývá Blaha Protaseviče „mladým náckem”, který „ze všecho nejdradši hajluje.” 

1. Nacistický pozdrav

Image
Snímky fotografií z facebookového příspěvku pořízené 15. června 2021

Roman Protasevič není ani na jedné z těchto fotografií. Snímek dvou hajlujících mladíků s vlajkou napravo se začal šířit již v srpnu 2020 během masových demonstrací po zmanipulovaných prezidentských volbách v Bělorusku, přičemž v té době vůbec Protaseviče nezmiňovaly. 

S pomocí zpětného vyhledávání se AFP podařilo zjistit, že obě fotografie byly poprvé zveřejněny již 15. dubna 2015 na ruském internetovém fóru Peremogi. Autor příspěvku označil muže na fotografii vpravo jako Konstantina Achromenka a přidal link na jeho profil sociální sítě VKontakte.  

Image
Snímek stránky Peremogi pořízený 15. června 2021

AFP poté Achromenka kontaktovala prostřednictvím Facebooku a Instagramu. Mladík, který  opustil Bělorusko před čtyřmi lety a nyní studuje v Polsku na Vratislavské hudební akademii, nám potvrdil, že na fotografii pořízené před 10 až 12 lety je skutečně on a jeho kamarád. Oběma bylo prý tenkrát 15 let.

„Nikdy jsme nebyli nacisté,” řekl Achromenko AFP. „Tyto snímky jsme vyfotili jen z legrace, protože běloruská propaganda se o nás pořád vyjadřovala jako o nacistech. Fotky jsme už dávno smazali, a pak jsem na to úplně zapomněl. Nikdy se neměly dostat na internet, moc se stydím za to, že se to stalo.”

2. Helma se znakem SS

Na další hojně sdílené fotografii je zase mladík ve vojenské uniformě, který má na hlavě helmu se znakem SS neboli ozbrojeného oddílu Schutzstaffel, k němuž v nacistickém Německu patřili nejoddanější přívrženci Adolfa Hitlera. 

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 15. června 2021

AFP pomocí zpětného vyhledávání snímků našla celou řadu (často velmi proruských) článků a tweetů (např. zde, zde, zde či zde), podle kterých je muž na fotografii jistý Eduard Lobov, jeden z vůdců běloruské organizace zvané „Fronta mládeže”. 

Lobov je bývalý politický vězeň, který byl v roce 2010 zavřen na 4 roky do vězeňského tábora za odpor proti Lukašenkovu režimu. V roce 2015 zveřejnil své rozhodnutí bojovat jako dobrovolník proti proruským separatistům na východní Ukrajině. O dva roky později zveřejnil zmíněnou fotografii na svém profilu V Kontakte.

Image
Snímek stránky VKontakte pořízený 15. června 2021

Nedoložitelná obvinění a informace vytržené z kontextu

Mnoho zmíněných příspěvků označuje Protaseviče za „extremistu“, „teroristu“, „fašistu“ a „neonacistu“. Jako důkaz má sloužit tvrzení, že bojoval s tzv. azovským praporem, což uvedla například ruská zpravodajská televizní stanice Rossia 24.

Azov je krajně pravicový vojenský oddíl, který byl vytvořen v roce 2014 po ruské anexi Krymu a od té doby se stal legitimní součástí ukrajinských ozbrojených sil. V době ruské invaze Krymu vznikla řada podobných dobrovolnických oddílů, aby posílily nedostatečně financovanou a špatně vycvičenou ukrajinskou armádu. 

„Na začátku pocházelo velitelství azovského oddílu i mnoho jeho bojovníků pocházelo z ukrajinské krajně pravicové scény,“ řekl AFP v rozhovoru 27. května Michael Colborne, novinář, který sleduje dlouhodobě sleduje ultrapravicová hnutí ve východní Evropě a o praporu Azov píše knihu. 

Přestože je Azov je již několik let legitimní součástí ukrajinských ozbrojených sil, mimo Ukrajinu má často pověst krajně pravicové, ultranacionalistické organizace.

Podle Colborna se v Azově vyskytují „některé silné neonacistické prvky “, ale „jsou tam i jiní, kteří vůbec nemusí být krajně pravicoví.“ Podle novináře je Azov v mnoha ohledech „docela heterogenní hnutí, i když má zjevné krajně pravicové tendence.“

Voják nebo novinář?

Příspěvky na Facebooku tvrdí, že se Protasevich připojil do Azovu, podstoupil vojenský výcvik a poté se zúčastnil bojů proti proruským separatistům na Donbasu, což z něj činí „běloruského eseskáka“ a „teroristu“. Některé příspěvky na sociálních médiích témeř doslova kopírují blog, jehož autorka Diana Mihailova často zveřejňuje příspěvky namířené proti Ukrajině:

Image
Snímek blogu pořízený 15. června 2021

Informace z tohoto blogu se objevily také na populární facebookové stránce slovenského politologa Eduarda Chmelára. 

Je známo, že Protasevič v roce 2015 skutečně pobýval na východní Ukrajině, a že strávil nějakou dobu s azovským praporem. To potvrdili i bývalý velitel Azova Andrej Biletsky a mluvčí Anastasia Rymar. Oba však řekli, že Protasevič pouze zaznamenával dění a nikdy sám aktivně nebojoval. 

Byl tam „pouze jako novinář“ informující o dění na frontě, sdělila AFP mluvčí Azova Rymar prostřednictvím e-mailu 26. května. Pokud jde o Biletského, ten na svém telegramovém kanálu potvrdil, že Protasevič byl jen reportér: „Ano, Roman skutečně bojoval s Azovem a dalšími vojenskými jednotkami proti okupaci Ukrajiny. Byl s námi poblíž Širokina, kde byl zraněn. Ale byl to novinář a jeho zbraní nebyl kulomet, nýbrž slova, “uvedl Biletsky ve svém prohlášení.

Image
Snímek prohlášení vůdce Azova Biletského pořízený 15. června 2021

 

Na tomto videu jsou skutečně záběry muže vypadajícího jako Protasevič, jemuž ošetřují povrchové rány. 

Podle webové stránky Euvsdisinfo.eu, které je projektem zahraniční služby Evropské unie zřízeným v rámci boje s ruskými dezinformacemi, dochází k účelové dehonestaci Protaseviče na internetu. Web analyzoval dezinformační kampaň proti Protasevičovi (například zde či zde) a srovnal ji s metodami používanými proti kritikům Kremlu jako je například Alexej Navalnyj.

I disidentův otec Dmitrij Protasevič řekl 27. května novinářům během tiskové konference ve Varšavě, že „můj syn je a vždy byl novinář. Byl na Donbasu jako reportér, jen dělal svou práci. “ Oba rodiče s AFP o svém synovi mluvili také zde

Sám Protasevič popsal svou práci během protestů na Majdanu na Ukrajině v tomto videu, kde řekl, že byl vždy jen pozorovatel. „Nikdy jsem přímo nebojoval. Neházel jsem žádné molotovy, ni kameny, ani cokoliv jiného,” řekl. „Byl jsem se tam jen podívat.“ Azov  však v dokumentu přímo nezmínil.

Některé příspěvky o Protasevičovi obsahují fotografie mladého muže ve vojenské uniformě, jehož identitu AFP nebyla schopna doložit. Na některých snímcích drží muž v ruce kalašnikov a usmívá se do objektivu. Často je obklopen vojáky, na jejichž uniformách jsou viditelné symboly azovského praporu. 

Náčelník štábu Azova v letech 2014–2017 Vladyslav Sobolevskij AFP řekl, že se Protasevič k praporu připojil jako novinář, protože chtěl „pomoci Ukrajině a v budoucnu i své vlastní zemi“.

„Viděl to takto: Lukašenko musí odejít. Bělorusko by mělo být svobodné," uvedl Sobolevskij. AFP o dezinformační kampani proti Protaševičovi již do detailu informovala v angličtině zde

Protaševičova minulost

Běloruský mladík se rozhodl stát se novinářem již v 17 letech poté, co byl zatčen během protestu proti Lukašenkovi a brutálně vyslýchán. Jako fotograf přispíval do různých běloruských médií, v roce 2019 ze země odešel a začal pracovat pro opoziční telegramový kanál Nexta, který po loňských prezidentských volbách pomáhal organizovat masové protesty proti Lukašenkovi. Nexta má v současnosti více než 1,2 milionu členů.

Protasevič se svou přítelkyní se  23. května vraceli letadlem společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu, ale krátce před překročením litevských hranic byl let přesměrován běloruskými dispečery do Minsku kvůli údajné hrozbě bombou. Dvojice byla zadržena a běloruské úřady později zveřejnily video, ve kterém se Protasevič přiznal k organizování masových nepokojů v Minsku. Podle jeho příznivců bylo přiznání natočeno pod nátlakem.

21. června 2021 Oprava: Andrej Biletsky je bývalý velitel vojenského praporu Azov, dnes mu již nevelí.
17. června 2021 Oprava: Tento článek původně uvedl, že slovenský poslanec Ľuboš Blaha sdílel fotografie hajlujících mladíků. Blaha ovšem pouze napsal, že Protasevič hajloval, ale fotografii nesdílel.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás