Národní očkovací centrum v Praze 9. dubna 2021 ( AFP / Michal Cizek)

Americká lékařka šíří dezinformace o očkování proti nemoci Covid-19

Mezi uživateli sociálních sítí se již od konce března šíří rozhovor s americkou odpůrkyní očkování, která varuje před dlouhodobými vedlejšími účinky vakcín proti nemoci Covid-19, o nichž tvrdí, že nebyly řádně otestovány. Podle odborníků jsou však tato tvrzení nepravdivá, protože technologie použitá u těchto vakcín byla ve vývoji už před vypuknutím pandemie. Vakcíny bylo testovány na desítkách tisíc lidí a podle zdravotnických organizací jsou dlouhodobé negativní dopady vysoce nepravděpodobné.

Od 20. března 2021 koluje na Facebooku tento článek obsahující videorozhovor s americkou osteopatkou a známou odpůrkyní očkování Sherri Tenpenny, v němž varuje před vakcínami na bázi mRNA od výrobců Pfizer-BioNTech a Moderna.

„Dr. Tenpenny podrobně a srozumitelně vysvětluje fungování mRNA vakcín proti Covidu a poukazuje na zásadní rizika a nebezpečí s jejich užíváním,” stojí v tomto příspěvku, který sdílelo takřka 500 uživatelů.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 16. června 2021

Video se původně objevilo na americkém internetovém televizním kanálu Daystar v programu „Ministry Now”, který zhlédlo přes 25 000 lidí.

Sherri Tenpenny proti očkování vystupuje pravidelně na sociálních sítích. Na své webové stránce se představuje jako „lékařka, přednášející, odbornice na vzdělávání a poradkyně”, která za předplatné 20 dolarů měsíčně nabízí „neomezený přístup k prémiovému podcastu” a přijímá finanční dary.

Podle studie z tohoto roku patří Sherri Tenpenny mezi dvanáct lidí zodpovědných za 65 procent všech příspěvků proti očkování na Facebooku a Twitteru. AFP o její dezinformační činnosti informovala také zde.

Pojďme si společně projít nejdůležitější dezinformace, které zazněly ve videu.

Tvrzení č. 1: „Anti-spike protilátka, která má zabránit tomu, abyste onemocněli, může v případě, že se jí vyprodukuje vysoké množství, mít přímý nepříznivý efekt na vaše tkáně, především na plíce.”

Tenpenny dodává, že neexistují „žádné dlouhodobé studie toho, co se stane s touto anti-spike protilátkou, co se může stát s autoimunitními chorobami.“

Odkazuje přitom na vakcíny od výrobců Moderna a Pfizer-BioNTech, které jako první používají inovační technologii messenger ribonukleové kyseliny (mRNA).

Vakcína mRNA na rozdíl od běžných vakcín nevystavuje imunitní systém části viru v oslabené nebo deaktivované formě za účelem vytváření protilátek. Místo toho dává pokyn lidským buňkám, aby vytvořily tzv. spike protein nacházející se ve viru SARS-CoV-2, takže tělo je pak v případě pozdější nákazy schopno virus rozpoznat a bojovat s ním. Fungování mRNA vakcín je dobře popsáno například na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Tenpenny se o vakcínách nepravdivě vyjádřila také například v tomto videu, kde spojovala očkování s autoimunitními chorobami a poškozením plic.

Podle odborníků, které AFP kontaktovala, však neexistují důkazy pro to, že by vakcíny mRNA takovéto problémy způsobovaly.

Roselyn Lemus-Martin, doktorka molekulární biologie na Oxfordské univerzitě, která se specializuje na vakcíny a léčbu Covid-19, uvedla, že neexistuje „žádný vědecký důkaz“ o tom, že by vakcíny typu mRNA vyvolávaly autoimunitní onemocnění. Naopak, tato technologie by podle ní „mohla pomoci jako terapie“ a napomáhat při jejich léčbě.

Thalia García Téllez, výzkumná pracovnice v oboru infekčních chorob v pařížské nemocnici Cochin, AFP řekla, že autoimunitní onemocnění mohou být „důsledkem jedné nebo několika mutací DNA. Proces, který k těmto mutacím vede, nemá nic společného s messengerovou RNA.“

Údajné poškození plic protilátkami podle vedoucí výzkumu v pařížském Národním institutu pro zdravotní a lékařský výzkum (Inserm) Palmy Rocchi „není podloženo vědeckou literaturou”. A profesorka Kate Mullane z lékařské fakulty univerzity v Chicagu, ředitelka klinických studií infekčních nemocí, k tomu řekla: „Protilátky nezpůsobují poškození tkání.“

Tvrzení č. 2: „Protein se může navázat na vaši DNA a nenávratně ji změnit.”

Vědecká obec už mnohokrát odmítla nepodložená tvrzení o tom, že mRNA vakcíny mohou změnit lidskou DNA, a AFP toto tvrzení vyvracela jak v češtině, tak v angličtině.

„Tato technologie nemění naši DNA,“ řekla AFP Alison Thompson, docentka na univerzitě v Torontu.

To potvrdila i María Victoria Sánchez, výzkumná pracovnice v argentinském ústavu medicíny a experimentální biologie IMBECU-CCT-CONICET, kde se zabývá imunologií a vývojem vakcín. „K procesu dochází v cytoplazmě, nikoli v jádru buňky,“ řekla. „Messenger RNA nemůže proniknout do naší DNA.“

Tvrzení č. 3: mRNA vakcína „nebyla schválena úřadem FDA. Snažili se téměř 20 let a nedokázali splnit testy na bezpečnost a účinnost. Je naprosto experimentální, nikdy předtím nebyla použita.”

Toto tvrzení není pravdivé. Studie dokázaly, že mRNA vakcíny jsou bezpečné a účinné.

Americké orgány posvětily vakcíny od výrobců Pfizer-BioNTech a Moderna v USA již v prosinci minulého roku (Moderna byla doporučena v EU začátkem ledna 2021).

Údaje, které byly k dispozici, jasně ukazovaly, že „již známé i potenciální přínosy vakcíny jasně převažují nad jejími známými i potenciálními riziky“, uvedl v té době Peter Marks, ředitel Centra FDA pro biologický výzkum.

Studie vakcíny od Pfizer-BioNTech se zúčastnilo přes 37 500 lidí, kteří byli sledováni po dobu dvou měsíců po podání druhé dávky.

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svých stránkách uvádí, že mezi nejčastější nežádoucí účinky vakcíny od výrobce Pfizer-BioNTech patří „bolest a otok v místě injekce, únava, bolest hlavy, bolest svalů a kloubů, zimnice a horečka”, které se vyskytly u více než jednoho z deseti očkovaných. Podobné účinky má podle SÚKL také vakcína od Moderny. Obě společnosti slíbily dlouhodobé sledování účinků u účastníků probíhajících klinických studií.

Obsáhlá třetí fáze klinických testů obou vakcín probíhá od července 2020. Podle prvních výsledků zveřejněných loni v listopadu měly obě vakcíny účinnost kolem 95 procent.

Dezinformace o údajné škodlivosti vakcín proti nemoci Covid-19 na svých stránkách vyvrací i Ministerstvo zdravotnictví ČR. „Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy na desítkách tisíc lidí, které odhalí případné nežádoucí účinky,” uvádí MZČR zde. „Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh.”

Image
Snímek stránky MZČR pořízený 16. června 2021

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás