Obchody a ordinace nevyhlásily zákaz vstupu očkovaným, a ti nikoho neohrožují

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se šíří zpráva o tom, že české obchody a ordinace vyvěsily oznámení zakazující vstup lidem, kteří byli očkováni mRNA vakcínou, „z důvodu ochrany zdraví těhotných žen”. Žádné takové plošné opatření však neexistuje a podle odborníků očkovaní lidé své okolí nijak neohrožují.

Přes 1 400 uživatelů Facebooku sdílelo v posledních 6 dnech tento příspěvek, podle kterého visí od 2. června na dveřích všech obchodů a ordinací oznámení o „zákazu vstupu očkovaným mRNA vakcínami”, a to „v zájmu ochrany zdraví těhotných žen a nenarozených dětí, zaměstnanců a vedení obchodu.” Na letáku plném překlepů a pravopisných chyb je přeškrtnutá injekční stříkačka a tvrzení, že „do začátku očkování spolehlivě platilo, že neexistují asymptomatičtí pacienti na Covid-19.”

Snímek facebookového příspěvku pořízený 8. června 2021

Nejdříve je třeba říci, že v České republice k žádnému hromadnému zákazu vstupu očkovaným do obchodů a lékařských ordinací nedošlo. Vláda žádné takové opatření na svém Covid portálu neučinila. Naopak, premiér Andrej Babiš neustále propaguje očkovací kampaň na sociálních médiích, např. zde či zde

V případě lékařů a zdravotnických zařízení by podobné nařízení ani nedávalo smysl, neboť zdravotnický personál byl mezi prvními, kteří byli v ČR očkováni.

Snímek webové stránky mzcr.cz pořízený 8. června 2021

Nebezpečný spike protein?

Většina již naočkovaných obyvatel České republiky obdržela od začátku očkovací kampaně na konci prosince 2020 vakcínu typu mRNA bez toho, že by byla zjištěna závažná bezpečnostní rizika.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo zatím nahlášeno 77 případů úmrtí s podezřením na nežádoucí účinek vakcín a nadále probíhá jejich šetření. SÚKL však uvedl, že se jedná pouze o podezření na vztah k očkování a „časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost příčinnou.” 

Co se týče tvrzení, že lidé očkovaní vakcínami typu mRNA jsou pro své okolí nebezpeční, AFP již tyto dezinformace vyvrátila například zde. Na základě dezinformací o údajném šíření spike proteinů a dalších rizicích styku s očkovanými lidmi se totiž některá zařízení v USA a v Kanadě snažila zakázat vstup očkovaným lidem. Jednalo se například o soukromou školu na Floridě či o  obchod s drahými kovy a fitness centrum v Kanadě.

K 8. červnu bylo u nás podáno téměř 6 milionů dávek vakcín proti onemocnění Covid-19. Ve většině případů se jednalo buď o vakcínu Cominarty of výrobce Pfizer-BioNTech nebo o vakcínu Moderna; obě jsou vyrobeny na bázi technologie mRNA. Další dva typy vakcín od výrobců AstraZeneca a Johnson&Johnson, které jsou v ČR k dispozici, fungují na bázi tzv. Adenoviru.

Mezi nejrozšířenější dezinformace o mRNA vakcínách patří tvrzení, že očkovaní lidé šíří tzv. spike protein. Podle odborníků je to ovšem nesmysl. 

Dasantila Golemi-Kotra, mikrobioložka působící na York University v Torontu, AFP v dubnu prostřednictvím e-mailu sdělila, že „žádný spike protein se po očkování nešíří.” Jedná se prý o „pokřivenou vědu”, protože „i kdyby se spike protein mohl šířit, což nemůže, nebyl by schopen nikoho nakazit.” 

To AFP potvrdila i Jamie Scott, emeritní profesorka zdravotnické vědy na Simon Fraser University.

„Ve skutečnosti je to naprosto nemožné. Všechny vakcíny způsobují, že buňky produkují pouze spike protein a žádnou jinou část viru. Neexistuje tudíž žádná možnost, jak by se mohl virus prostřednictvím vakcíny šířit,” řekla vědkyně AFP v e-mailu. 

Před dezinformací o tom, že by vakcíny či očkovaní lidé mohli u jiných vyvolat onemocnění, varuje na svých stránkách i Ministerstvo zdravotnictví ČR: 

Snímek stránky mzcr.cz pořízený 8. června 2021

Vakcíny na bázi mRNA se odlišují od tradičních vakcín tím, že místo vyvolání imunitní reakce pomocí části oslabeného či deaktivovaného viru zavedou do těla jakýsi „plán” na tvorbu spike proteinu, což je část viru, kterou tělo v případě potřeby později rozpozná a dokáže se proti viru bránit.

Ovlivňují mRNA vakcíny plodnost a jsou nebezpečné pro těhotné ženy?

Toto tvrzení jsme ověřovali již v únoru. Podle webové stránky amerických Center pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC), která dlouhodobě sledují možné negativní dopady vakcín prostřednictvím programu VAERS, jsou sice data stále omezena, ale zatím „nebyly potvrzeny žádné obavy ohledně lidí očkovaných během těhotenství či jejich dětí.” 

Také dr. Benjamin Neuman, odborník na koronaviry a vedoucí oddělení biologických věd na Texas A&M University-Texarkana, řekl AFP v e-mailu: „Nebyla prokázána jakákoliv spojitost mezi očkováním a reprodukcí.”

Asymptomatičtí pacienti s Covidem-19 existují

Také tvrzení, že „až do začátku očkování platilo, že neexistují asymptomatičtí pacienti” je nesmysl. Podle zprávy české Společnosti infekčního lékařství neprokázalo 35-55% infikovaných koronavirem žádné projevy onemocnění. Toto číslo je založeno na základě údajů  pro období od začátku pandemie do 1. března 2021, během něhož obdrželo vakcínu v České republice zhruba 665 000 lidí. 

Ministerstvo zdravotnictví již v loňském roce evidovala všechny případy, kdy test na Covid-19 vyšel pozitivně, přičemž tito lidé byli automaticky posíláni do karantény. Asymptomatičtí jedinci totiž mohou přenášet infekci, a to zejména slinami, jak Českému rozhlasu sdělila buněčná bioložka Fatima Cvrčková. 

AFP již o dezinformacích kolem vakcín proti nemoci Covid-19 psala mnohokrát, naposledy například zde, zde či zde.

COVID-19 VAKCÍNY