Žena prochází náměstím De Ferrari 28. června 2021 v Janově na severozápadě Itálie ( AFP / MARCO BERTORELLO)

Ne, Itálie nezrušila všechna opatření proti šíření Covidu

Přes tisíc uživatelů Facebooku sdílelo v uplynulých dvou dnech zprávu o tom, že v Itálii byly zrušena veškerá opatření proti šíření Covidu. To k 15. červenci 2021 není pravda. Území celé země sice bylo prohlášeno za takzvanou „bílou zónu”, ale to neznamená, že tím padly veškeré restrikce. Lidé stále musí dodržovat rozestupy, nosit u sebe roušku a shromažďovat se jen do určitého počtu. V zemi navíc opět stoupá počet nakažených kvůli rychle se šířící variantě Delta.

„Itálie končí s Covidem, i přes množství nakažených ukončuje veškeré restrikce!!!” stojí například v tomto příspěvku z 13. července 2021. Stejný text sdílelo přes 1 300 uživatelů také zde.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 14. července 2021

Bílá zóna

Je pravda, že díky klesajícímu počtu infekcí a hospitalizací a naopak zvyšujícímu se počtu očkovaných lidí byla napříč celou Itálií vyhlášena 28. června tzv. bílá zóna, přičemž došlo ke zmírnění mnoha restriktivních opatření.

To ale neznamená, že Itálie „skončila s Covidem”, jak tvrdí příspěvek. Na webových stránkách italské vlády věnovaných pandemickým opatřením je interaktivní mapa země rozdělená do jednotlivých regionů. Při jejich rozkliknutí se otevře menu rozdělené na sekce veřejných služeb, práce, kulturní události a slavnosti, cestování a roušky.

Image
Snímek webové stránky italské vlády pořízený 14. července 2021

Po prostudování jednotlivých sekcí je jasné, že i po výrazném rozvolnění opatření v Itálii stále určitá omezení platí.

Roušky

Pokrývka úst a nosu je v Itálii nadále požadována ve veřejně přístupných vnitřních prostorách včetně veřejných dopravních prostředků. Roušku je třeba nosit i venku v případě, že nelze od ostatních udržet požadovaný odstup jednoho metru, například na tržištích nebo venkovních slavnostech.

Rouška je stále vyžadována i ve veřejných prostorách zdravotnických zařízení či v přítomnosti osob se sníženou imunitou. Není ovšem požadována při sportu, při konzumací pokrmů a nápojů v restauracích či v případě, že se nacházíte pouze v přítomnosti rodinných příslušníků, se kterými sdílíte domov.

Narozdíl od České republiky není v Itálii požadován respirátor typu FFP2; lze použít jakýkoliv typ roušky včetně těch vyrobených svépomocí.

Doprava

V rámci dodržování odstupů v Itálii stále platí omezení pro počet lidí v autě v případě, že tyto osoby spolu nežijí v jedné domácnosti. V tomto případě může v autě cestovat pouze řidič a dva pasažéři na zadním sedadle, přičemž všichni musí mít nasazenou roušku.

Ve veřejných dopravních prostředcích pak stále platí omezení kapacity na 50 procent.

Restaurace

Podle aktuálních opatření lze posedět v restauraci na venkovní zahrádce již bez omezení, ale ve vnitřních prostorách smí u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí, kteří spolu nesdílejí domácnost.

Kulturní akce

V celé Itálii jsou znovu otevřena muzea a mohou zde znovu probíhat kulturní akce jako jsou divadelní představení či koncerty. Počet návštěvníků v kinech, divadlech a koncertních halách však nesmí překročit 50 procent celkové kapacity, přičemž může dosáhnout nejvýše 1 000 lidí pro venkovní představení a 500 lidí pro akci ve vnitřních prostorách. Sedící diváci musí udržovat rozestupy nejméně jednoho metru.

Cestování

I pro turisty přijíždějící do země stále platí některá omezení. Při příjezdu je třeba vyplnit formulář EU PLF. Příslušníci členských států EU se dále musí prokázat tzv. Digitálním certifikátem EU COVID sloužícím jako důkaz toho, že jeho majitel byl buď proti Covidu očkován, měl negativní test nebo již onemocnění prodělal.

Turisté přijíždějící ze zemí Schengenského prostoru, Izraele, Kanady, Japonska a Spojených států nemusí do karantény v případě, že se prokáží formulářem EU PLF a tzv. Zeleným certifikátem vydaným v jejich zemi, který stejně jako EU Covid certifikát poskytuje důkaz o očkování, negativním testu či již prodělané nákaze.

Cestující z ostatních zemí se musí kromě PFL formuláře prokázat negativním testem, zaregistrovat se u místních úřadů, zůstat 10 dní v dobrovolné karanténě a na jejím konci se znovu nechat otestovat.

V současné době mají z bezpečnostních důvodů do Itálie vstup zakázán osoby přijíždějící z Brazílie, Indie, Bangladéše a Srí Lanky.

Covid v Itálii

K 15. červenci 2021 bylo v Itálii zaznamenáno přes 4,27 milionů případů nákazy koronavirem a 127 831 úmrtí v důsledku Covidu. Klesající počet nakažených v posledních několika měsících vedlo italskou vládu 28. června k vyhlášení bílé zóny v celé zemi.

V uplynulých několika týdnech však opět došlo k nárůstu případů v důsledku šíření vysoce nakažlivé koronavirové varianty Delta, což podle místního tisku vyvolává v některých regionech obavy z toho, že budou muset opět zpřísnit proticovidová opatření.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás