Americká studie neukazuje zvýšené riziko potratů u očkovaných v těhotenství
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 20/07/2021 v 17:00
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: AFP USA, AFP Německo
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Zprávu začal šířit slovenský lékař Igor Bukovský, jehož video sdílely stovky tisíc uživatelů před tím, než jej uzamkl. Na Facebooku se Bukovského tvrzení o tom, že většina těhotenství u očkovaných proti Covidu končí potratem, šířilo například prostřednictvím tohoto příspěvku z 5. července 2021, který sdílelo přes 3 100 uživatelů.
„Ze 127 těhotných žen v prvním trimestru, které byly očkované, 104 přišlo o své budoucí dítě, to je 82%. Až se toto potvrdí v dalších studiích, bude to znamenat dramatické věci,” uvádí Bukovský, který studii CDC ve videu ukazuje. Podobná tvrzení byla na sociálních sítích hojně sdílena také v angličtině či v němčině.
Kdo je MUDr. Bukovský?
MUDr. Igor Bukovský je slovenský lékař, který získal titul na Univerzitě Komenského v Bratislavě a v letech 1990-1992 působil jako poradce zdravotnického výboru Slovenské národní rady. Je propagátorem zdravé výživy a na toto téma vydal několik knih.
Od propuknutí pandemie Covid-19 se začal vymezovat proti ochranným opatřením jako je nošení roušek a stal se hlasitým odpůrcem očkování, o němž často šíří nepodložené informace na sociálních médiích, kde se těší značné pozornosti. Proti Covidu doporučuje různé alternativní léčebné prostředky jako například vitamín D. Loni v říjnu s ním i z tohoto důvodu Slovenský rozhlas ukončil spolupráci a zrušil jeho pravidelný pořad „Víme, co jíme“.
Co bylo předmětem studie CDC?
Studie použila data amerických databází Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS), dále V-safe After Vaccination Health Checker, a nakonec V-safe Covid-19 Vaccine Pregnancy Registry. Kombinací těchto dat získala předběžné informace o obezpečnosti vakcín v těhotenství.
Studie sice stále probíhá, ale v momentě, kdy byly publikovány předběžné výsledky, ukončilo z 3 900 účastnic těhotenství 827. Z těch porodilo živé dítě 712 účastnic, tj. 86.1%. Žádná z nich nepřišla o dítě v posledním trimestu těhotenství. Naopak 104 (12.6%) ze sledovaných žen potratilo před dvacátým týdnem těhotenství. Obecně se míra potratů v populaci pohybuje mezi 10 a 20 procenty, takže míra zaznamenaná během studie je v tomto rozmezí.
Podle studie se riziko potratu pohybuje ve standardním rozmezí
Ve studii stojí: „I když to není přímo srovnatelné, vypočtené podíly nepříznivých výsledků v těhotenství očkovaných osob a u novorozenců narozených očkovaným osobám byly podobné výskytu stejných výsledků ve studiích těhotných žen provedených před pandemií Covid-19." Na závěr pak dodává: „Předběžná zjištění neprokázala zjevná bezpečnostní rizika u těhotných osob očkovaných proti Covidu vakcínami mRNA."
Tyto předběžné výsledky se však vztahují pouze na „ukončená těhotenství“, tj. narození živého dítěte nebo různé formy ukončení těhotenství. Ženy, které jsou v současnosti stále těhotné, nebyly do těchto výsledků zahrnuty. Tyto ženy ovšem také podstoupily očkování, takže jsou součástí nadále probíhající studie.
Vzhledem k tomu, že většina z 827 žen, které už těhotenství dokončily, byla očkována až ve třetím trimestru, Bukovský a autoři příspěvků na sociálních sítích je do svých výpočtů vůbec nezahrnuli. Počítali pouze těch 127 žen, které byly očkovány v prvních dvou trimestrech těhotenství. Protože k většině spontánních potratů (v tomto případě 104) dochází během prvních dvou trimestrů, dospěli autoři příspěvků k závěru, že míra potratů u těhotných očkovaných žen dosáhla přibližně 82 procent.
CDC varuje proti „chybným číslům" a „zkreslené analýze"
Mluvčí CDC Martha Sharan potvrdila, že informace o 82% míře potratů u těhotných po očkování je nesprávná.
„Jmenovatel 127 zahrnuje pouze těhotenství, která už skončila (narozením živého dítěte, spontánním potratem, umělým přerušením těhotenství nebo smrtí dítěte). Nezahrnuje probíhající těhotenství,“ řekla AFP v e-mailu. „Když analýzu omezíme pouze na dokončená těhotenství, bude chybně zdůrazňovat předčasně ukončená těhotenství (tj. spontánní potraty nebo velmi předčasné porody). Z tohoto důvodu je informace o 82% podílu potratů u těhotenství do 20 týdnů nesprávná."
Drtivá většina žen v databázi byla očkována v prvním trimestru těhotenství, takže v době zpracování analýzy CDC byly tyto osoby stále těhotné. Přičtením těchto žen ke 127 osobám, které potratily, dojde k prudkému poklesu celkového procenta potratů. Mluvčí CDC Sharan uvedla, že na údaje o potenciálních potratech se u většiny účastnic stále čeká a tyto informace budou průběžně shromažďovány.
CDC na svých webových stránkách dále uvádí, že těhotné a nedávno těhotné osoby jsou vystaveny zvýšenému riziku závažného průběhu onemocnění Covid-19. Vakcíny je proti tomu mohou chránit a podle odborníků je nepravděpodobné, že by pro těhotné představovaly zvýšené riziko. Údaje o bezpečnosti vakcín u těhotných jsou však stále omezené.
Co na to odborná veřejnost?
Podle odborníků, kteří se se studií seznámili, jsou tvrzení na sociálních sítích nepravdivá.
Dr. Hector Chapa, člen Amerického kongresu porodníků a gynekologů, agentuře AFP řekl, že údaj o 82% míře potratů u očkovaných „nemůže být dále od pravdy“.
„V případě správné interpretace dat tak, jak to udělali autoři publikace, výsledky nepoukazují na žádné významné nežádoucí komplikace v těhotenství... Proto mě docela překvapilo, když jsem viděl, jak příspěvky na sociálních sítích zcela chybně interpretují údaje v tom článku," uvedl dr. Chapa.
Také dr. Andrew Satin, ředitel gynekologie a porodnictví na lékařské fakultě Johns Hopkins University, uvedl, že „podíl problémového těhotenství a nepříznivých výsledků u novorozenců z registru V-safe jsou podobné jako u těhotných ve studiích provedených před před pandemií“.
V poslední době koluje mnoho dezinformací o tom, že vakcíny způsobují neplodnost. AFP některé z nich vyvrátila zde, zde nebo v češtině zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás