A pregnant woman receives a dose of the Moderna Covid-19 vaccine in Asuncion, Paraguay on June 19, 2021 AFP / Norberto Duarte

Americká studie neukazuje zvýšené riziko potratů u očkovaných v těhotenství

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulých dvou týdnech informaci o tom, že vědci americké zdravotnické agentury CDC zjistili až 82 procentní riziko potratu u žen očkovaných proti Covidu v během prvních dvou trimestrů těhotenství. Studie CDC však tyto závěry nevyvozuje, žádná zvláštní rizika spojená s očkováním v těhotenství nenašla, a odborníci označili podobné příspěvky jako „chybné” a „nebezpečné”.

Zprávu začal šířit slovenský lékař Igor Bukovský, jehož video sdílely stovky tisíc uživatelů před tím, než jej uzamkl. Na Facebooku se Bukovského tvrzení o tom, že většina těhotenství u očkovaných proti Covidu končí potratem, šířilo například prostřednictvím tohoto příspěvku z 5. července 2021, který sdílelo přes 3 100 uživatelů.

„Ze 127 těhotných žen v prvním trimestru, které byly očkované, 104 přišlo o své budoucí dítě, to je 82%. Až se toto potvrdí v dalších studiích, bude to znamenat dramatické věci,” uvádí Bukovský, který studii CDC ve videu ukazuje. Podobná tvrzení byla na sociálních sítích hojně sdílena také v angličtině či v němčině.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 19. července 2021

Kdo je MUDr. Bukovský?

MUDr. Igor Bukovský je slovenský lékař, který získal titul na Univerzitě Komenského v Bratislavě a v letech 1990-1992 působil jako poradce zdravotnického výboru Slovenské národní rady. Je propagátorem zdravé výživy a na toto téma vydal několik knih.

Od propuknutí pandemie Covid-19 se začal vymezovat proti ochranným opatřením jako je nošení roušek a stal se hlasitým odpůrcem očkování, o němž často šíří nepodložené informace na sociálních médiích, kde se těší značné pozornosti. Proti Covidu doporučuje různé alternativní léčebné prostředky jako například vitamín D. Loni v říjnu s ním i z tohoto důvodu Slovenský rozhlas ukončil spolupráci a zrušil jeho pravidelný pořad „Víme, co jíme“.

Co bylo předmětem studie CDC?

Studie použila data amerických databází Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS), dále V-safe After Vaccination Health Checker, a nakonec V-safe Covid-19 Vaccine Pregnancy Registry. Kombinací těchto dat získala předběžné informace o obezpečnosti vakcín v těhotenství.

Studie sice stále probíhá, ale v momentě, kdy byly publikovány předběžné výsledky, ukončilo z 3 900 účastnic těhotenství 827. Z těch porodilo živé dítě 712 účastnic, tj. 86.1%. Žádná z nich nepřišla o dítě v posledním trimestu těhotenství. Naopak 104 (12.6%) ze sledovaných žen potratilo před dvacátým týdnem těhotenství. Obecně se míra potratů v populaci pohybuje mezi 10 a 20 procenty, takže míra zaznamenaná během studie je v tomto rozmezí.

Podle studie se riziko potratu pohybuje ve standardním rozmezí

Ve studii stojí: „I když to není přímo srovnatelné, vypočtené podíly nepříznivých výsledků v těhotenství očkovaných osob a u novorozenců narozených očkovaným osobám byly podobné výskytu stejných výsledků ve studiích těhotných žen provedených před pandemií Covid-19." Na závěr pak dodává: „Předběžná zjištění neprokázala zjevná bezpečnostní rizika u těhotných osob očkovaných proti Covidu vakcínami mRNA."

Tyto předběžné výsledky se však vztahují pouze na „ukončená těhotenství“, tj. narození živého dítěte nebo různé formy ukončení těhotenství. Ženy, které jsou v současnosti stále těhotné, nebyly do těchto výsledků zahrnuty. Tyto ženy ovšem také podstoupily očkování, takže jsou součástí nadále probíhající studie.

Vzhledem k tomu, že většina z 827 žen, které už těhotenství dokončily, byla očkována až ve třetím trimestru, Bukovský a autoři příspěvků na sociálních sítích je do svých výpočtů vůbec nezahrnuli. Počítali pouze těch 127 žen, které byly očkovány v prvních dvou trimestrech těhotenství. Protože k většině spontánních potratů (v tomto případě 104) dochází během prvních dvou trimestrů, dospěli autoři příspěvků k závěru, že míra potratů u těhotných očkovaných žen dosáhla přibližně 82 procent.

CDC varuje proti „chybným číslům" a „zkreslené analýze"

Mluvčí CDC Martha Sharan potvrdila, že informace o 82% míře potratů u těhotných po očkování je nesprávná.

„Jmenovatel 127 zahrnuje pouze těhotenství, která už skončila (narozením živého dítěte, spontánním potratem, umělým přerušením těhotenství nebo smrtí dítěte). Nezahrnuje probíhající těhotenství,“ řekla AFP v e-mailu. „Když analýzu omezíme pouze na dokončená těhotenství, bude chybně zdůrazňovat předčasně ukončená těhotenství (tj. spontánní potraty nebo velmi předčasné porody). Z tohoto důvodu je informace o 82% podílu potratů u těhotenství do 20 týdnů nesprávná."

Drtivá většina žen v databázi byla očkována v prvním trimestru těhotenství, takže v době zpracování analýzy CDC byly tyto osoby stále těhotné. Přičtením těchto žen ke 127 osobám, které potratily, dojde k prudkému poklesu celkového procenta potratů. Mluvčí CDC Sharan uvedla, že na údaje o potenciálních potratech se u většiny účastnic stále čeká a tyto informace budou průběžně shromažďovány.

CDC na svých webových stránkách dále uvádí, že těhotné a nedávno těhotné osoby jsou vystaveny zvýšenému riziku závažného průběhu onemocnění Covid-19. Vakcíny je proti tomu mohou chránit a podle odborníků je nepravděpodobné, že by pro těhotné představovaly zvýšené riziko. Údaje o bezpečnosti vakcín u těhotných jsou však stále omezené.

Co na to odborná veřejnost?

Podle odborníků, kteří se se studií seznámili, jsou tvrzení na sociálních sítích nepravdivá.

Dr. Hector Chapa, člen Amerického kongresu porodníků a gynekologů, agentuře AFP řekl, že údaj o 82% míře potratů u očkovaných „nemůže být dále od pravdy“.

„V případě správné interpretace dat tak, jak to udělali autoři publikace, výsledky nepoukazují na žádné významné nežádoucí komplikace v těhotenství... Proto mě docela překvapilo, když jsem viděl, jak příspěvky na sociálních sítích zcela chybně interpretují údaje v tom článku," uvedl dr. Chapa.

Také dr. Andrew Satin, ředitel gynekologie a porodnictví na lékařské fakultě Johns Hopkins University, uvedl, že „podíl problémového těhotenství a nepříznivých výsledků u novorozenců z registru V-safe jsou podobné jako u těhotných ve studiích provedených před před pandemií“.

V poslední době koluje mnoho dezinformací o tom, že vakcíny způsobují neplodnost. AFP některé z nich vyvrátila zde, zde nebo v češtině zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás