Zdravotník ukazuje ampulku ivermektinu 21. července 2020 v Kolumbii ( AFP / Luis Robajo)

Japonsko dosud neschválilo ivermektin pro léčbu onemocnění covid-19

Mezi českými uživateli Facebooku se začátkem listopadu začal šířit článek, pole kterého zavedla japonská vláda užívání ivermektinu, díky němuž se podařilo za měsíc porazit pandemii covid-19. Není to pravda. V Japonsku sice probíhají klinické zkoušky tohoto léku, ale místní vláda dodnes ivermektin k léčbě covidu neschválila. Lék není uvedený ani v oficiálních seznamech schválených léčiv. Odborníci si nejsou jistí, co rychlý pokles infekcí způsobilo, ale faktory, které uvádějí, s ivermektinem nijak nesouvisí.

Článek s titulkem „Když vakcíny selhaly, zavedli Japonci ivermektin a za měsíc porazili pandemii", který 1. listopadu 2021 zveřejnil dezinformační web Infokurýr, sdílelo na Facebooku podle analytického nástroje CrowdTangle více než 2 000 uživatelů, například zde.

Článek uvádí, že „Japonsko právě ‚zploštilo' svou dosud největší pandemickou křivku. Dokázalo to pomocí legalizace a hromadného zavedení ivermektinu." Stejný text zveřejnil i slovenský dezinformační web Badatel.net.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 9. listopadu 2021

Tvrzení o tom, že mělo Japonsko schválit ivermektin k léčbě covidu, se na internetu šíří v různých jazycích již několik týdnů. O jeho zviditelnění se významnou mírou zaslouži zejména předseda Tokijské lékařské asociace Haruo Ozaki, který v srpnu na tiskové konferenci tento lék doporučil všem lékařům. Porovnal přitom počet případů covidu a míru úmrtnosti v afrických zemích, které ivermektin jednou do roka distribuovaly jako antiparazitikum, s těmi, které to nedělaly. To, že by Japonsko mělo ivermektin schválit jako lék na covid, AFP již vyvrátila v angličtině a v srbštině.

Tvrzení o ivermektinu v Japonsku, která Infokurýr zveřejnil, pocházejí od amerického ultrapravicového dezinformátora Hala Turnera (v minulosti odsouzeného za vyhrožování soudcům), který má vlastní rozhlasovou relaci. Český článek uvádí jako zdroj americkou dezinformační stránku naturalnews.com, která zase odkazuje na server thesecondnews.com. Zmíněný článek je kopií textu z halturnerradioshow.com z 27. října 2021.

Ivermektin nebyl schválen pro léčbu covidu

Tato tvrzení jsou ovšem nepravdivá. V Japonsku sice probíhají klinické testy ivermektinu, ale místní ministerstvo zdravotnictví neschválilo jeho používání k léčbě covidu.

V oficiálním usnesení japonského ministerstva zdravotnictví z listopadu 2021 je na straně 55 uveden seznam léků podléhajících klinickým testům. Seznam byl aktualizován 28. září a 1. října 2021. V poznámce pod čarou se uvádí: „Účinnost a bezpečnost těchto léků nebyla dokázána, jejich použití je možné pouze v rámci klinických testů." Na seznamu se nachází i ivermektin, který se podle dokumentu v současnosti nachází ve „třetí fázi zkoušek“ na léčbu pacientů s lehkým či středně těžkým průběhem onemocnění covid-19.

K dnešnímu dni tak ivermektin není schválen pro léčbu covidu Japonsku. Není uveden na seznamu schválených léků proti covidu japonské Agentury pro léky a zdravotnické pomůcky (Pharmaceuticals and Medical Devices Agency, PMDA), což je vládní úřad zodpovědný za regulaci léčiv.

„Ivermektin není schválen pro léčbu onemocnění způsobeného nákazou virem SARS-CoV-2,“ potvrdila AFP 9. listopadu japonská agentura PMDA.

Bývalý japonský ministr zdravotnictví Norihisa Tamura v srpnu uvedl, že pro jakoukoliv změnu v usnesení by byl třeba důkaz o účinnosti léku.

Tamura se 4. srpna setkal s japonským parlamentním Výborem pro zdraví a práci. Během tohoto setkání jednomu ze zákonodárců, který se ptal na ivermektin, odpověděl: „Až budou k dispozici jasné důkazy, můžeme něco říci.“ Klinické zkoušky však stále probíhají.

Právě probíhající klinickou studii zkoumající účinky ivermektinu jako léčby onemocnění covid-19 má na starost tým vědců a lékařů z japonské univerzity Kitasato. O studii už v srpnu informovala veřejnoprávní televize NHK s tím, že se jí nedaří získávat nové účastníky.

Japonský výrobce léků Kowa 16. září 2021 zveřejnil protokol 3. fáze své klinické studie ivermektinu.

Není také pravda, že by se pandemie zhoršovala vlivem očkování. Nové varianty koronaviru SARS-CoV-2 jako delta či alfa se objevily ještě předtím, než se proti covidu začalo v prosinci 2020 očkovat.

Výrazný pokles počtu nových případů covid-19

Podle oficiálních údajů došlo v Japonsku v podzimních měsících k prudkému poklesu nových případů covidu v porovnání s více než 23 000 nových případů z 25. srpna. Dezinformační články připisují tento pokles právě užívání ivermektinu, ovšem vzhledem k skutečnosti, že lék není pro léčbu této nemoci schválen, je vysoce nepravděpodobné, že by byl zrovna on důvodem zlepšení situace v zemi.

Podle odborníků patří mezi možné faktory prudkého poklesu rychlá očkovací kampaň, omezení nočního života a nošení ochranných pomůcek jako jsou roušky, které byli obyvatelé Japonska zvyklí nosit i před vypuknutím pandemie.

„Neznáme příčinu takovéhoto prudkého poklesu, ale ivermektin tím důvodem asi nebude,“ řekl Dr. Kazuhiro Tateda, profesor virologie na Toho University a prezident Japonského svazu infekčních chorob.

„Na základě svých osobních dojmů se domnívám, že důležité hohou být dva faktory. Prvním z nich jsou vakcíny. Od července do října bylo očkováno 30-40 milionů Japonců mladších 64 let. V současnoti je plně očkovaných přibližně 72% Japonců. A většina z nich je očkovaná nedávno, což znamená, že tito lidé jsou silně imunizováni. Přestože se může jednat o přechodný jev, lze takto docílit kolektivní imunity,“ uvedl Tateda 4. listopadu 2021 v e-mailu pro agenturu AFP.

„Druhým faktorem je, že většina Japonců dodržuje standardní ochranu jako jsou rouška a udržování rozestupů. Jak možná víte, u nás je obtížné najít lidi bez roušek. Věřte či ne, vypadá to tak, že tato základní ochrana je téměř součástí naší kultury,“ uvedl.

„Nevíme přesně, co je důvodem, ale příští měsíc se naštěstí začne očkovat třetí dávkou. Pokud budeme mít štěstí, nebudou už v Japonsku žádné další vlny pandemie,“ dodal Tateda.

„Domnívám se, že pokles počtu lidí navštěvujících zábavní čtvrti v kombinaci s očkováním přispěl k poklesu počtu případů,“ řekl Atsushi Nishida, ředitel Výzkumného centra pro sociální a lékařské vědy při Metropolitním ústavu lékařských věd v Tokyu, jehož minulý měsíc citoval časopis Time.

Také v České republice je ivermectin ve fázi klinické studie

Co se týče využití ivermektinu coby léku proti covidu v České republice, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil klinickou studii, která má zkoumat jeho bezpečnost a účinnost. SÚKL na svých stránkách uvádí, že „pro použití proti nemoci covid-19 není dostatečné množství dat" a upozorňuje na to, že Evropská léková agentura (EMA) využití ivermectinu v prevenci a léčbě covidu mimo klinické studie nedoporučuje.

V médiích se objevily objevily informace o tom, že vědecké stúdie, které měli prokázat účinnost ivermektinu proti covidu, obsahovaly vážné chyby, a že pozitivní účinky tohoto léku dosud nebyly dokázány.

Přesto došlo podle médií v České republice k několika případům předávkování ivermectinem.

Mnoho případů bylo zaznamenáno také v USA. Již v březnu americká agentura FDA uvedla, že se k ní dostávají „četné zprávy o pacientech, kteří museli vyhledat pomoc lékaře či přímo hospitalizaci poté, co na vlastní pěst užívali ivermectin určený pro hospodářská zvířata". Agentura znovu zdůraznila, že „mezi nejúčinnější způsoby, jak omezit šíření covidu, patří očkování proti této nemoci a dodržování aktuálních pokynů CDC". Navzdory tomuto varování se však objevily zprávy o prudkém nárůstu otrav kvůli neautorizovanému užívání ivermektinu v USA.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás