Na fotografiích „brutální” očkovací kampaně ministerstva zdravotnictví jsou covidoví pacienti

Tisíce uživatelů sdílely v uplynulých třech dnech na Facebooku zprávu o tom, že kontroverzní kampaň ministerstva zdravotnictví na podporu očkování proti covidu používá fotografie pacientů, kteří nebyli nakaženi koronavirem a s covidem neměli nic společného. Není to pravda. Lidé zachycení na snímcích opravdu zemřeli na covid, jak AFP potvrdil jejich autor, vítěz Czech Press Foto Lukáš Bíba, i nemocnice, kde byly pořízeny.

Falešnou zprávu nejdříve publikoval 9. listopadu portál aeronet.cz a o den později text převzal také dezinformační web infokuryr.cz.

„Operace ledvin pacienta s nadváhou, oběť dopravní nehody s pohmožděninami a popis těla fixou pro mediky na lékařské fakultě s rozpisem údajů! To jsou ve skutečnosti fotografie děsivé očkovací kampaně českého ministerstva zdravotnictví, která balancuje na hraně šíření poplašné zprávy a má za úkol vyděsit neočkované občany natolik, aby se honem rychle běželi naočkovat!” stojí v textu, který se na Facebooku šířil například zde či zde.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 11. listopadu 2021

Kampaň ministerstva zdravotnictví budí emoce

Článek si bere na paškál novou mediální kampaň ministerstva zdravotnictví na podporu očkování proti covidu, kterou mnoho lidí považuje za kontroverzní či přímo neetickou, neboť ukazuje zubožená těla pacientů na jednotce intenzivní péče.

Ministerstvo se podle premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, kteří kampaň nazvali „brutální”, inspirovalo obrázky z cigaretových balíčků. „Jsou tam fotky, které snad ještě víc budou motivovat lidi k tomu, aby se očkovali,“ řekl Babiš 5. listopadu během tiskové konference. Podle Vojtěcha je účelem kampaně „probudit některé naše občany z letargie”.

Ozývají se však i hlasy proti. Například rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček označil kampaň za „nechutnou” a v otevřeném dopise požádal Vojtěcha o její okamžité stažení. Psycholog Karel Humhal zas v rozhovoru na CNN Prima News řekl, že není vůbec jisté, zdali bude kampaň mít žádoucí efekt.

Na fotografiích jsou covidoví pacienti

V žádném případě se však nejedná o pacienty s jinými zdravotními problémy než covid, jak tvrdí dezinformační články. To potvrdil autor fotografií Lukáš Bíba, na kterého se AFP obrátila.

Bíba, jehož snímky byly v minulosti oceněny v soutěži Czech Press Photo, nám v telefonickém rozhovoru 10. listopadu řekl, že všechny fotografie použité v kampani ministerstva zdravotnictví pořídil na jednotce intenzivní péče Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v období mezi listopadem 2020 a dubnem 2021.

„Fotky vznikly ve Vinohradské nemocnici, šlo o průřez celou tou pandemickou vlnou. Jedna z nich byla letos nominována na Czech Press Photo,” řekl fotograf. (Jedná se o snímek č. 34 z fotogalerie v tomto článku). Některé další snímky ze série Bíba zveřejnil na Twitteru. Jejich původ potvrdila 11. listopadu i Vinohradská nemocnice prostřednictvím mluvčí.

Lidé na snímcích jsou již po smrti

V nepravdivých článcích se objevily tři fotografie z kampaně. Na první z nich je nahé tělo pacienta ležící na boku, z něhož je mezi nohama vyvedena trubička a pod ní je nápis „Uvěřil dezinformacím”.

Image
Snímek stránky aeronet.cz pořízený 11. listopadu 2021

Podle článku má vývodová trubička dokazovat, že fotografie nezachycuje pacienta s covidem, nýbrž „pacienta při operaci ledvin.” To však Bíba popírá. „Jde o otáčení těla zesnulého,” řekl AFP Bíba. „Kdyby lékaři operovali, tak to vypadá úplně jinak”.

Fotograf upozornil na to, že zdravotníci na fotografii balí tělo do modrého igelitového vaku, které nemocnice používá pro zesnulé. To jasně vyplývá z další fotografie Bíbovy reportáže zveřejněné na Twitteru, kde je tělo zesnulého ukládáno do chladícího boxu.

Image
Snímek z twitterového účtu Lukáše Bíby pořízený 11. listopadu 2021

Co se týče dalších dvou fotografií, článek tvrdí, že na druhé z nich je pacient po dopravní nehodě, o čemž má svědčit pohmožděnina na pravé ruce, která měla být údajně způsobena nárazem na volant. Třetí snímek má pak ukazovat „neinfekční a navíc darované tělo k výuce mediků s označením sekce, s datem výdeje těla z lednice a s evidenčním skladovým číslem těla v lednici”.

To však fotograf popřel. „Foto číslo 2 a 3 zachycují stejnou osobu,” řekl AFP a upozornil na to, že také na fotografii číslo 2 je jasně vidět, jak zdravotnický personál balí tělo do modrého igelitu, takže je jasné, že je pacient už mrtev. Na fotografii č. 2 je také vidět část popisu včetně data a momentu úmrtí, které detailně zachyceno na snímku č. 3. Inkriminované místo na 2. fotografii jsme označili červeně:

Image
Srovnání snímků 2 a 3 ze stránky aeronet.cz; na snímku vlevo je červeně označen detail zachycený na snímku v pravo

Proč ČVUT smazalo tabulku se statistikami úmrtí covidových pacientů na JIP

Článek také poukazuje na to, že portál ockovani.opendatalab.cz provozovaný Fakultou informačních technologií ČVUT nedávno smazal tabulku porovnávající počty očkovaných a neočkovaných osob, které v uplynulém týdnu zemřely na jednotce intenzivní péče na covid. Vyplývalo z ní totiž, že zemřelo více očkovaných než neočkovaných pacientů.

ČVUT tabulku podle vlastních slov dočasně odstranila „z důvodu častého nepochopení významu dat v tabulce, kdy jejich dezinterpretací docházelo k mylným závěrům”.

Autor článku se ironicky ptá, proč, pokud došlo ze strany veřejnosti k nepochopení, ČVUT data nevysvětlila a místo toho je „znepřístupnila”. To se ovšem nestalo. Portál stále poskytuje odkaz na data zveřejněná v tabulce zde, a navíc podává detailní vysvětlení, jak k dezinterpretaci dat došlo.

Z něj vyplývá, že nemá smysl srovnávat absolutní počty očkovaných covidových pacientů na JIP, neboť očkovaných lidí v populaci je mnohem více než neočkovaných, takže procento úmrtí u očkovaných je mnohem nižší než u neočkované populace.

V České republice bylo doposud podáno něco přes 12,7 millionů dávek vakcíny proti covidu. Podle údajů ČVUT je proočkováno 59,7% populace, což je podle vlády i odborníků málo. Vzhledem k prudce stoupajícím případům nákazy v posledních dnech sousední Německo znovu označilo Českou repubiku jako epidemicky vysoce rizikovou zemi. Od počátku pandemie v ČR zemřelo v důsledku této choroby 31,355 lidí.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás