Ne, českým dětem nehrozí plošné čipování
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 22/07/2020 v 12:15
- Aktualizováno 22/07/2020 v 12:15
- Článek přečtete za 2 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„‚Děti budeme čipovat, i kdyby se rodiče na hlavu stavěli,‘ říká ministr Chládek. Rodiče si musí uvědomit, že děti jsou majetkem státu a ten nad nimi musí mít kontrolu, stejně tak jako nad každým jiným občanem,” stojí v textu, který spolu s tímto článkem z roku 2015 sdílely stovky uživatelů zde, zde či zde.
Tato informace není pravdivá. Za prvé, Sociální demokrat Chládek není ministrem školství již přes 5 let, což z některých nedávno sdílených příspěvků není patrné. Hlavně ovšem nikdy neřekl, že chce zavést plošné povinné čipování dětí, protože jsou majetkem státu.
Tragédie ve Žďáru
Chládek se v době svého ministerského mandátu zasazoval o rozšíření čipových karet do škol, aby se tím zlepšila bezpečnostní opatření a do vzdělávacích zařízení nemohl jen tak někdo proniknout. Reagoval tím na tragédii ve Žďáru nad Sázavou, kde 14. října 2014 vnikla žena trpící schizofrenií do místní školy a ubodala 16tiletého studenta k smrti.
Jeho návrh vzbudil negativní emoce již v době, kdy s ním v roce 2015 přišel. Už tenkrát se totiž začaly šířit zprávy o tom, že bude chtít zavést plošné čipování dětí prostřednictvím implantátů do ucha.
Co Chládek navrhl
To ale tehdejší ministr nikdy neřekl. Naopak v tomto rozhovoru pro časopis Týden z 9. května 2015 uvedl, že chce prosadit systémy čipových karet, které by pomohly lépe ochránit školní objekty a například monitorovaly studentskou docházku. Jejich zavedení by ovšem bylo dobrovolné.
„Nejde o žádné povinné čipování dětí do ucha, jak to některá média prezentovala, ale o plastikové karty s čipem. Navíc rozhodně nepůjde o žádné povinné opatření,” řekl Chládek v rozhovoru. „Dokonce jsem se i dočetl, že prý chci čip dětem implantovat pod kůži. Jsou to nesmysly.”
Chládek dále v rozhovoru v Týdnu uvedl, že po žďárské tragédii se na Ministerstvo školství začaly obracet školy, které chtěly zlepšit své zabezpečení. Pro ty prý ministerstvo otevřelo speciální fond. V žádostech škol se podle něj velmi často vyskytovaly právě požadavky na zavedení čipových karet.
Ministr Chládek byl 5. června 2015, tedy krátce po vydání rozhovoru, z funkce odvolán.
To, že jsou bezpečnostní systémy na školách včetně zabezpečení pomocí čipových karet dobrovolné, potvrdilo i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). „Nejedná se o povinné využívání... Co se týče zabezpečení škol – ty jsou nejčastěji zabezpečeny zavřenými dveřmi se zvonkem. Využívané jsou také kamerové a video systémy u hlavních vchodů. Dále pak školy využívají vstupů na čipy či pin kódy. Ojediněle jsou pak využívané i přístupy po zadání biometrických údajů,” sdělila AFP prostřednictvím e-mailu mluvčí ministerstva Aneta Lednová.
Po událostech ve Žďáru nad Sázavou vypsalo MŠMT dotační program ve výši 6 milionů Kč na lepší zabezpečení škol, dodala Lednová. Vybráno prý bylo 65 škol. „Nejčastěji byla dotace přidělena na zabezpečení dveří, branek, kamerový, plotový a osvětlovací systém, videotelefony. Ve třech případech byly hrazeny náklady na personální zajištění ostrahy školy formou služby,” řekla mluvčí ministerstva. Další informace o prostředcích na lepší zabezpečení měkkých cílů včetně škol jsou k dispozici zde a zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás