Děti vcházejí s rozestupy do školy v Dortmundu 7. května 2020 (AFP / Ina Fassbender)

Ne, českým dětem nehrozí plošné čipování

Mezi uživateli Facebooku se poslední dva měsíce šíří informace o tom, že ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek chce očipovat všechny české děti, protože „jsou majetkem státu.” Není to pravda. Marcel Chládek ve funkci ministra skončil již v červnu 2015 a během svého mandátu pouze navrhl zavedení čipových karet pro zlepšení bezpečnosti na školách. 

‚Děti budeme čipovat, i kdyby se rodiče na hlavu stavěli,‘ říká ministr Chládek. Rodiče si musí uvědomit, že děti jsou majetkem státu a ten nad nimi musí mít kontrolu, stejně tak jako nad každým jiným občanem,” stojí v textu, který spolu s tímto článkem z roku 2015 sdílely stovky uživatelů zde, zde či zde

Image
Snímek facebookového postu pořízený 21. července 2020

Tato informace není pravdivá. Za prvé, Sociální demokrat Chládek není ministrem školství již přes 5 let, což z některých nedávno sdílených příspěvků není patrné. Hlavně ovšem nikdy neřekl, že chce zavést plošné povinné čipování dětí, protože jsou majetkem státu. 

Tragédie ve Žďáru

Chládek se v době svého ministerského mandátu zasazoval o rozšíření čipových karet do škol, aby se tím zlepšila bezpečnostní opatření a do vzdělávacích zařízení nemohl jen tak někdo proniknout. Reagoval tím na tragédii ve Žďáru nad Sázavou, kde 14. října 2014 vnikla žena trpící schizofrenií do místní školy a ubodala 16tiletého studenta k smrti. 

Jeho návrh vzbudil negativní emoce již v době, kdy s ním v roce 2015 přišel. Už tenkrát se totiž začaly šířit zprávy o tom, že bude chtít zavést plošné čipování dětí prostřednictvím implantátů do ucha. 

Co Chládek navrhl

To ale tehdejší ministr nikdy neřekl. Naopak v tomto rozhovoru pro časopis Týden z 9. května 2015 uvedl, že chce prosadit systémy čipových karet, které by pomohly lépe ochránit školní objekty a například monitorovaly studentskou docházku. Jejich zavedení by ovšem bylo dobrovolné.

„Nejde o žádné povinné čipování dětí do ucha, jak to některá média prezentovala, ale o plastikové karty s čipem. Navíc rozhodně nepůjde o žádné povinné opatření,” řekl Chládek v rozhovoru. „Dokonce jsem se i dočetl, že prý chci čip dětem implantovat pod kůži. Jsou to nesmysly.” 

Chládek dále v rozhovoru v Týdnu uvedl, že po žďárské tragédii se na Ministerstvo školství začaly obracet školy, které chtěly zlepšit své zabezpečení. Pro ty prý ministerstvo otevřelo speciální fond. V žádostech škol se podle něj velmi často vyskytovaly právě požadavky na zavedení čipových karet.

Ministr Chládek byl 5. června 2015, tedy krátce po vydání rozhovoru, z funkce odvolán. 

To, že jsou bezpečnostní systémy na školách včetně zabezpečení pomocí čipových karet dobrovolné, potvrdilo i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).  „Nejedná se o povinné využívání... Co se týče zabezpečení škol – ty jsou nejčastěji zabezpečeny zavřenými dveřmi se zvonkem. Využívané jsou také kamerové a video systémy u hlavních vchodů. Dále pak školy využívají vstupů na čipy či pin kódy. Ojediněle jsou pak využívané i přístupy po zadání biometrických údajů,” sdělila AFP prostřednictvím e-mailu mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

Po událostech ve Žďáru nad Sázavou vypsalo MŠMT dotační program ve výši 6 milionů Kč na lepší zabezpečení škol, dodala Lednová. Vybráno prý bylo 65 škol. „Nejčastěji byla dotace přidělena na zabezpečení dveří, branek, kamerový, plotový a osvětlovací systém, videotelefony. Ve třech případech byly hrazeny náklady na personální zajištění ostrahy školy formou služby,” řekla mluvčí ministerstva. Další informace o prostředcích na lepší zabezpečení měkkých cílů včetně škol jsou k dispozici zde a zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás