Děti vcházejí s rozestupy do školy v Dortmundu 7. května 2020 (AFP / Ina Fassbender)

Ne, českým dětem nehrozí plošné čipování

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Mezi uživateli Facebooku se poslední dva měsíce šíří informace o tom, že ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek chce očipovat všechny české děti, protože „jsou majetkem státu.” Není to pravda. Marcel Chládek ve funkci ministra skončil již v červnu 2015 a během svého mandátu pouze navrhl zavedení čipových karet pro zlepšení bezpečnosti na školách. 

‚Děti budeme čipovat, i kdyby se rodiče na hlavu stavěli,‘ říká ministr Chládek. Rodiče si musí uvědomit, že děti jsou majetkem státu a ten nad nimi musí mít kontrolu, stejně tak jako nad každým jiným občanem,” stojí v textu, který spolu s tímto článkem z roku 2015 sdílely stovky uživatelů zde, zde či zde

Snímek facebookového postu pořízený 21. července 2020

Tato informace není pravdivá. Za prvé, Sociální demokrat Chládek není ministrem školství již přes 5 let, což z některých nedávno sdílených příspěvků není patrné. Hlavně ovšem nikdy neřekl, že chce zavést plošné povinné čipování dětí, protože jsou majetkem státu. 

Tragédie ve Žďáru

Chládek se v době svého ministerského mandátu zasazoval o rozšíření čipových karet do škol, aby se tím zlepšila bezpečnostní opatření a do vzdělávacích zařízení nemohl jen tak někdo proniknout. Reagoval tím na tragédii ve Žďáru nad Sázavou, kde 14. října 2014 vnikla žena trpící schizofrenií do místní školy a ubodala 16tiletého studenta k smrti. 

Jeho návrh vzbudil negativní emoce již v době, kdy s ním v roce 2015 přišel. Už tenkrát se totiž začaly šířit zprávy o tom, že bude chtít zavést plošné čipování dětí prostřednictvím implantátů do ucha. 

Co Chládek navrhl

To ale tehdejší ministr nikdy neřekl. Naopak v tomto rozhovoru pro časopis Týden z 9. května 2015 uvedl, že chce prosadit systémy čipových karet, které by pomohly lépe ochránit školní objekty a například monitorovaly studentskou docházku. Jejich zavedení by ovšem bylo dobrovolné.

„Nejde o žádné povinné čipování dětí do ucha, jak to některá média prezentovala, ale o plastikové karty s čipem. Navíc rozhodně nepůjde o žádné povinné opatření,” řekl Chládek v rozhovoru. „Dokonce jsem se i dočetl, že prý chci čip dětem implantovat pod kůži. Jsou to nesmysly.” 

Chládek dále v rozhovoru v Týdnu uvedl, že po žďárské tragédii se na Ministerstvo školství začaly obracet školy, které chtěly zlepšit své zabezpečení. Pro ty prý ministerstvo otevřelo speciální fond. V žádostech škol se podle něj velmi často vyskytovaly právě požadavky na zavedení čipových karet.

Ministr Chládek byl 5. června 2015, tedy krátce po vydání rozhovoru, z funkce odvolán. 

To, že jsou bezpečnostní systémy na školách včetně zabezpečení pomocí čipových karet dobrovolné, potvrdilo i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).  „Nejedná se o povinné využívání... Co se týče zabezpečení škol – ty jsou nejčastěji zabezpečeny zavřenými dveřmi se zvonkem. Využívané jsou také kamerové a video systémy u hlavních vchodů. Dále pak školy využívají vstupů na čipy či pin kódy. Ojediněle jsou pak využívané i přístupy po zadání biometrických údajů,” sdělila AFP prostřednictvím e-mailu mluvčí ministerstva Aneta Lednová. 

Po událostech ve Žďáru nad Sázavou vypsalo MŠMT dotační program ve výši 6 milionů Kč na lepší zabezpečení škol, dodala Lednová. Vybráno prý bylo 65 škol. „Nejčastěji byla dotace přidělena na zabezpečení dveří, branek, kamerový, plotový a osvětlovací systém, videotelefony. Ve třech případech byly hrazeny náklady na personální zajištění ostrahy školy formou služby,” řekla mluvčí ministerstva. Další informace o prostředcích na lepší zabezpečení měkkých cílů včetně škol jsou k dispozici zde a zde.