Ne, toto video neukazuje aktuální situaci v uprchlických táborech v Řecku

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Mezi českými uživateli Facebooku se v posledních týdnech začalo šířit video, které má ukazovat současnou situaci v řeckých uprchlických táborech jako důsledek nového přílivu migrantů z Turecka. Toto video je zavádějící: pochází sice z řeckého ostrova Lesbos, ale bylo natočeno již v roce 2015. 

Video, natočené v roce 2015 reportéry německé televizní stanice RTL, bylo publikováno 8. března 2020 zde. Od té doby je zhlédlo téměř 200 000 uživatelů Facebooku a dále je sdílelo přes 8 500 lidí. Video se šíří s popisem “Dnešní Řecko” či “Řecko dnes - SDÍLEJTE - SDÍLEJTE!!!” Snímek nejvíce sdíleného postu z 8. března najdete na následující fotografii: 

Snímek zavádějícího postu z 8. března 2020

Co video ukazuje?

Video začíná záběry šarvátky mezi uprchlíky, kterou doprovázejí komentáře místních. Ti tvrdí, že se jedná o Afghánce bojující proti Syřanům a Iráčanům, a že k podobným potyčkám dochází každý den. Následuje záběr na místního obyvatele, který domnělé uprchlíky odhání od svého domu a snaží se jim zabránit ve vstupu na svůj pozemek. “Odejděte prosím. Toto je soukromý pozemek… respektujte Řecko! Tady jste v Řecku. Toto není Blízký východ!” Poté kamera zachycuje místní obyvatelku, která si stěžuje, že kvůli neustálému násilí mezi uprchlíky nemůže chodit ani do práce a její děti do školy. “Chceme jen žít vlastní život, ale oni nám jej sebrali. My nejsme ve válce. Oni jsou! Musí je odtud odvézt!” říká. 

RTL odpovídá

Televizní stanice RTL, jejíž logo je viditelné jak v pravém horním rohu videa, tak na reportérově mikrofonu, potvrdila autenticitu reportáže. Záběry skutečně pocházejí z řeckého ostrova Lesbos, kde jsou drženy tisíce migrantů v uprchlických táborech. Reportáž však byla pořízena již 4. září 2015, tj. před 4,5 lety, jak AFP potvrdil zástupce RTL Stefan Doganay prostřednictvím emailu. 

To potvrzuje i přítomnost reportáže na Youtube zde a na různých dalších platformách, například zde, zde či zde, již od podzimu 2015.