Ne, kloktání teplé vody se solí či octem nepomůže předejít nákaze novým koronavirem
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 31/03/2020 v 15:38
- Aktualizováno 02/09/2020 v 18:21
- Článek přečtete za 2 min
- Autor: Rafael MARTI, AFP Španělsko, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Text se mezi českými uživateli Facebooku začal šířit 16. března 2020 například zde či zde.
Jedná se o krátký vzkaz plný pravopisných chyb, což vede k domněnce, že byl automaticky přeložen z jiného jazyka. Bílý text na černém podkladu s vykřičníkem zní takto: „Než se koronavirus dostane do plic, je to v krku po dobu 4 dnů a během této doby člověk začne kašlat a vyvinout bolest v krku. Pokud vypije hodně vody a kloktá teplou vodou + solí nebo octem, virus se vypne. Tyto informace dále šířte!”
Celý post vypadá takto:
Jedná se o doslovný překlad (včetně gramatických chyb) tohoto letáku, který se na Facebooku objevil o tři dny dříve:
Tyto informace se nezakládají na pravdě. Kloktání je sice běžný způsob, jak léčit bolest v krku, ale neexistují žádné důkazy o tom, že by pomáhalo ničit či předcházet infekci COVID-19.
Ani Světová zdravotnická organizace (WHO), ani příslušné zdravotnické úřady ve Spojených státech, Kanadě, Spojeném království či Austrálii neuvádějí kloktání mezi efektivními metodami léčby COVID-19.
„Přesto, že některá tradiční domácí opatření mohou pacientům s nemocí COVID-19 ulevit, neexistují důkazy o tom, že je současná medicína schopna této nemoci předcházet nebo ji vyléčit,” uvádí WHO na svých webových stránkách. Také prý neexistuje žádný důkaz o tom, že by virus „přežíval v krku po dobu čtyř dní” než by se dostal do plic.
WHO uvádí, že inkubační doba COVID-19, to jest doba mezi nakažením virem a momentem, kdy se začnou projevovat symptomy nemoci, se pohybuje v rozmezí 1 až 14 dnů, ale nejčastěji trvá kolem pěti dnů.
AFP zpracovala základní informace od WHO týkající se nemoci COVID-19 do následující infografiky:
Organizace na svých stránkách zároveň varuje proti různým nepodloženým tvrzením o způsobech, kterými údajně lze předcházet nákaze koronavirem. Například v tomto letáku uvádí WHO na pravou míru mýtus o tom, že pravidelné vyplachování nosu solným roztokem pomáhá předejít virové infekci:
Profesor Brandon Brown z kalifornské univerzity Riverside potvrdil AFP e-mailem, že kloktání teplé vody sice může pomoci ulevit bolestem v krku, ale není lékem na koronavirus.
Přeloženo a upraveno Laďkou Mortkowitz
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás