Ne, kloktání teplé vody se solí či octem nepomůže předejít nákaze novým koronavirem

Tisíce uživatelů Facebooku začaly šířit krátký text v češtině, který uživatelům doporučuje pít hodně tekutin a kloktat teplou vodu se solí či octem jako prevenci proti nákaze novým koronavirem. Tato informace je zavádějící: mezinárodní zdravotnické organizace ani lékaři nepovažují kloktání za efektivní léčbu či metodu prevence onemocnění COVID-19.

Text se mezi českými uživateli Facebooku začal šířit 16. března 2020 například zde či zde.

Jedná se o krátký vzkaz plný pravopisných chyb, což vede k domněnce, že byl automaticky přeložen z jiného jazyka. Bílý text na černém podkladu s vykřičníkem zní takto: „Než se koronavirus dostane do plic, je to v krku po dobu 4 dnů a během této doby člověk začne kašlat a vyvinout bolest v krku. Pokud vypije hodně vody a kloktá teplou vodou + solí nebo octem, virus se vypne. Tyto informace dále šířte!”

Celý post vypadá takto:

Image
Snímek zavádějícího postu z 16. března 2020

Jedná se o doslovný překlad (včetně gramatických chyb) tohoto letáku, který se na Facebooku objevil o tři dny dříve:

Image

Tyto informace se nezakládají na pravdě. Kloktání je sice běžný způsob, jak léčit bolest v krku, ale neexistují žádné důkazy o tom, že by pomáhalo ničit či předcházet infekci COVID-19.

Ani Světová zdravotnická organizace (WHO), ani příslušné zdravotnické úřady ve Spojených státech, Kanadě, Spojeném království či Austrálii neuvádějí kloktání mezi efektivními metodami léčby COVID-19.

„Přesto, že některá tradiční domácí opatření mohou pacientům s nemocí COVID-19 ulevit, neexistují důkazy o tom, že je současná medicína schopna této nemoci předcházet nebo ji vyléčit,” uvádí WHO na svých webových stránkách. Také prý neexistuje žádný důkaz o tom, že by virus „přežíval v krku po dobu čtyř dní” než by se dostal do plic.

WHO uvádí, že inkubační doba COVID-19, to jest doba mezi nakažením virem a momentem, kdy se začnou projevovat symptomy nemoci, se pohybuje v rozmezí 1 až 14 dnů, ale nejčastěji trvá kolem pěti dnů.

AFP zpracovala základní informace od WHO týkající se nemoci COVID-19 do následující infografiky:

Image
Grafika AFP vyrobená s pomocí informací od WHO

Organizace na svých stránkách zároveň varuje proti různým nepodloženým tvrzením o způsobech, kterými údajně lze předcházet nákaze koronavirem. Například v tomto letáku uvádí WHO na pravou míru mýtus o tom, že pravidelné vyplachování nosu solným roztokem pomáhá předejít virové infekci:

Image
Snímek stránky WHO z 31. března 2020

Profesor Brandon Brown z kalifornské univerzity Riverside potvrdil AFP e-mailem, že kloktání teplé vody sice může pomoci ulevit bolestem v krku, ale není lékem na koronavirus.

Přeloženo a upraveno Laďkou Mortkowitz

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás