Prezident Madagaskaru Andry Rajoelina při slavnostním představení nápoje Covid-Organics dne 20. dubna 2020 v hlavním městě Antananarivo (AFP / Rijasolo)

Ne, prezident Madagaskaru nevyzval africké národy k odchodu ze Světové zdravotnické organizace

Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely zprávu o tom, že prezident Madagaskaru Andry Rajoelina vyzval africké národy k odchodu ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Není to pravda. Madagaskarský leader sice WHO veřejně kritizoval kvůli tomu, že varovala před bylinkovým nápojem, který sám osobně doporučil na léčbu nemoci COVID-19, ale podle veřejně dostupných informací nikoho k odchodu z této organizace nevyzval. Popřela to i jeho kancelář. 

Na přední stránky novin se Rajoelina dostal v dubnu poté, co začal propagovat bylinkový nápoj na bázi pelyňku coby zázračný lék proti novému koronaviru. AFP již vyvrátila falešnou zprávu o údajném úplatku, který měla WHO madagaskarskému prezidentovi navrhnout za to, aby bylinkový nápoj otrávil.

Nyní se objevila další fáma, podle které měl Rajoelina apelovat na všechny Afričany, aby z WHO odešli. Česká verze článku byla 21. května 2020 publikována zde a na Facebooku ji sdílelo přes 400 uživatelů, například prostřednictvím tohoto postu: 

Image
Snímek facebookového postu z 21. května 2020

Afrika našla lék proti koronaviru, ale Evropa si myslí, že má monopol na inteligenci,” řekl prý Rajoelina podle článku. V této souvislosti vyzývám všechny africké národy, aby opustily mezinárodní organizace, abychom si vybudovali naše vlastní.” 

Zpráva byla na sociálních sítích také hojně sdílena v angličtině (zde, zde či zde) a ve francouzštině (zde a zde).

Rajoelina se postaral o distribuci nápoje nazvaného Covid-Organics po celém Madagaskaru a vyváží jej i do mnoha koutů afrického kontinentu. Nápoj na bázi různých bylin včetně rostliny s prokazatelnou účinností proti malárii, známé pod jménem artemisia annua (česky pelyněk), vyvinul místní institut pro aplikovaný výzkum IMRA, ale dosud nebyl testován mimo Madagaskar. Prezident Rajoelina o něm tvrdí, že dokáže zabránit nákaze novým koronavirem a vyléčit COVID-19 do sedmi dnů. 

Image
Infografika znázorňující chemickou strukturu aktivní látky v pelyňku

WHO upozornila na nedostatek vědeckých studií, které by účinnost léku potvrdily. 

„Rádi bychom varovali země proti používání přípravku, který neprošel testy a jehož účinnost nebyla prokázána,” řekl ředitel africké sekce WHO Matshidiso Moeti 7. května 2020 během tiskové konference. 

WHO také vydala prohlášení, v němž uznává, že „tradiční, doplňkové a alternativní způsoby léčby mohou být velmi prospěšné” a zůstávají důležitou součástí zdravotní péče v Africe. Zároveň ovšem upozorňuje, že by pelyněk „měl být testován jak na účinnost, tak na případné vedlejší účinky.”

„Afričané si zaslouží léky testované podle stejných norem jako jinde ve světě,” stojí v prohlášení WHO.

Podle statistik vedených Univerzitou Johnse Hopkinse bylo ke 3. červnu 2020 na Madagaskaru zaznamenáno 908 případů nákazy COVID-19 a 6 úmrtí.

„Madagaskarská prezidentská kancelář tato tvrzení oficiálně popírá,” řekla AFP mluvčí kanceláře Lova Ranoramoro 14. května 2020. „Od chvíle, kdy prezident Andry Rajoelina začal propagovat lék Covid-Organics, mu bylo nesprávně přisouzeno mnoho výroků. Tyto lživé citace důrazně odsuzujeme.”

AFP se nepodařilo najít žádný důkaz o údajné výzvě k odchodu z WHO ani na sociálních sítích, jejichž prostřednictvím madagaskarský prezident často komunikuje.

K dispozici je pouze videozáznam rozhovoru z 11. května 2020, v němž Rajoelina kritizoval WHO za to, že jeho nápoj nepodpořila: 

„Kdyby tento lék neobjevil Madagaskar, ale nějaká evropská země, existovalo by tolik pochybností? Myslím, že ne,” řekl Rajoelina stanicím France 24 a Radio France Internationale (RFI). 

„Myslím, že problém tkví v tom, že nápoj pochází z Afriky, a oni nedokáží přiznat... že země jako Madagaskar objevila něco, co může zachránit svět.”

„Žádná země ani mezinárodní organizace nás nezastaví,” řekl. 

Nikde v rozhovoru však Rajoelina nehrozil odchodem Madagaskaru z WHO, a ani to nedoporučil jiným africkým zemím. 

Později madagaskarský prezident i WHO potvrdili, že jsou v kontaktu a boj proti koronavirové pandemii řeší společně. 21. května 2020 si Rajoelina pochvaloval „úspěšný rozhovor” se šéfem WHO Ghebreyesusem a řekl, že organizace přislíbila podepsat doložku o důvěrnosti týkající se složení nápoje Covid-Organics.

Ghebreyesus na Twitteru oznámil, že se Rajoelinou „dohodli, že solidarita je klíčem k boji proti pandemii a k udržení světa v bezpečí.”

Zájem o bylinný přípravek v Africe

Několik afrických zemí včetně Tanzánie a Nigérie projevilo o přípravek Covid-Organics zájem. Jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize přislíbil Madagaskaru pomoc s jeho testováním.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás