Ne, prezident Madagaskaru nevyzval africké národy k odchodu ze Světové zdravotnické organizace
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 03/06/2020 v 16:02
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: AFP South Africa, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Na přední stránky novin se Rajoelina dostal v dubnu poté, co začal propagovat bylinkový nápoj na bázi pelyňku coby zázračný lék proti novému koronaviru. AFP již vyvrátila falešnou zprávu o údajném úplatku, který měla WHO madagaskarskému prezidentovi navrhnout za to, aby bylinkový nápoj otrávil.
Nyní se objevila další fáma, podle které měl Rajoelina apelovat na všechny Afričany, aby z WHO odešli. Česká verze článku byla 21. května 2020 publikována zde a na Facebooku ji sdílelo přes 400 uživatelů, například prostřednictvím tohoto postu:
„Afrika našla lék proti koronaviru, ale Evropa si myslí, že má monopol na inteligenci,” řekl prý Rajoelina podle článku. „V této souvislosti vyzývám všechny africké národy, aby opustily mezinárodní organizace, abychom si vybudovali naše vlastní.”
Zpráva byla na sociálních sítích také hojně sdílena v angličtině (zde, zde či zde) a ve francouzštině (zde a zde).
Rajoelina se postaral o distribuci nápoje nazvaného Covid-Organics po celém Madagaskaru a vyváží jej i do mnoha koutů afrického kontinentu. Nápoj na bázi různých bylin včetně rostliny s prokazatelnou účinností proti malárii, známé pod jménem artemisia annua (česky pelyněk), vyvinul místní institut pro aplikovaný výzkum IMRA, ale dosud nebyl testován mimo Madagaskar. Prezident Rajoelina o něm tvrdí, že dokáže zabránit nákaze novým koronavirem a vyléčit COVID-19 do sedmi dnů.
WHO upozornila na nedostatek vědeckých studií, které by účinnost léku potvrdily.
„Rádi bychom varovali země proti používání přípravku, který neprošel testy a jehož účinnost nebyla prokázána,” řekl ředitel africké sekce WHO Matshidiso Moeti 7. května 2020 během tiskové konference.
WHO také vydala prohlášení, v němž uznává, že „tradiční, doplňkové a alternativní způsoby léčby mohou být velmi prospěšné” a zůstávají důležitou součástí zdravotní péče v Africe. Zároveň ovšem upozorňuje, že by pelyněk „měl být testován jak na účinnost, tak na případné vedlejší účinky.”
„Afričané si zaslouží léky testované podle stejných norem jako jinde ve světě,” stojí v prohlášení WHO.
Podle statistik vedených Univerzitou Johnse Hopkinse bylo ke 3. červnu 2020 na Madagaskaru zaznamenáno 908 případů nákazy COVID-19 a 6 úmrtí.
„Madagaskarská prezidentská kancelář tato tvrzení oficiálně popírá,” řekla AFP mluvčí kanceláře Lova Ranoramoro 14. května 2020. „Od chvíle, kdy prezident Andry Rajoelina začal propagovat lék Covid-Organics, mu bylo nesprávně přisouzeno mnoho výroků. Tyto lživé citace důrazně odsuzujeme.”
AFP se nepodařilo najít žádný důkaz o údajné výzvě k odchodu z WHO ani na sociálních sítích, jejichž prostřednictvím madagaskarský prezident často komunikuje.
K dispozici je pouze videozáznam rozhovoru z 11. května 2020, v němž Rajoelina kritizoval WHO za to, že jeho nápoj nepodpořila:
„Kdyby tento lék neobjevil Madagaskar, ale nějaká evropská země, existovalo by tolik pochybností? Myslím, že ne,” řekl Rajoelina stanicím France 24 a Radio France Internationale (RFI).
„Myslím, že problém tkví v tom, že nápoj pochází z Afriky, a oni nedokáží přiznat... že země jako Madagaskar objevila něco, co může zachránit svět.”
„Žádná země ani mezinárodní organizace nás nezastaví,” řekl.
Nikde v rozhovoru však Rajoelina nehrozil odchodem Madagaskaru z WHO, a ani to nedoporučil jiným africkým zemím.
Později madagaskarský prezident i WHO potvrdili, že jsou v kontaktu a boj proti koronavirové pandemii řeší společně. 21. května 2020 si Rajoelina pochvaloval „úspěšný rozhovor” se šéfem WHO Ghebreyesusem a řekl, že organizace přislíbila podepsat doložku o důvěrnosti týkající se složení nápoje Covid-Organics.
Successful exchange with @DrTedros who commends #Madagascar’s efforts in the fight against #Covid19.@WHO will sign a confidentiality clause on the formulation of the #CovidOrganics and will support the clinical observations process in #Africa. pic.twitter.com/SCZZRDKheV
— Andry Rajoelina (@SE_Rajoelina) May 20, 2020
Ghebreyesus na Twitteru oznámil, že se Rajoelinou „dohodli, že solidarita je klíčem k boji proti pandemii a k udržení světa v bezpečí.”
Good call with @SE_Rajoelina, President of #Madagascar, about the #COVID19 situation in his country. We discussed how to work together on therapeutics research and development. And we agreed that solidarity is key to fighting the pandemic and keeping the world safe.
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) May 21, 2020
Zájem o bylinný přípravek v Africe
Několik afrických zemí včetně Tanzánie a Nigérie projevilo o přípravek Covid-Organics zájem. Jihoafrický ministr zdravotnictví Zweli Mkhize přislíbil Madagaskaru pomoc s jeho testováním.
Madagascar herbs: We received a call from the government of Madagascar, who asked for help with scientific research.Our scientists would be able to assist with this research.We will only get involved in a scientific analysis of the herb. We are not at that point yet.
— Dr Zweli Mkhize (@DrZweliMkhize) May 6, 2020
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás