Italská poslankyně šíří nepravdivé informace o očkování a žádá o zatčení Billa Gatese pro zločiny proti lidskosti

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Očkování je zbytečné či přímo nebezpečné, Bill Gates má plán na vylidnění planety a kvůli jeho vakcínám ochrnují a umírají lidé v rozvojových zemích: to jsou jen některé nepravdivé či nepodložené informace, které zazněly během projevu poslankyně v italském parlamentu 15. května 2020. Videozáznam tohoho projevu se nyní šíří po sociálních sítích v překladu do mnoha jazyků a zhlédly jej již stovky tisíc lidí. 

„Tvrdý proslov italské poslankyně o Billu Gatesovi, korupci a očkování, který v televizi neuvidíte.”  Tak video prezentuje například server AC24 zde. Italská poslankyně Sara Cunial v něm útočí na spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a jeho plán vytvořit co nejrychleji vakcínu proti nemoci COVID-19. Podle ní se za vývojem vakcíny skrývá ďábelský plán na ovládnutí zeměkoule. Jen zde zhlédlo video přes 142 tisíc uživatelů a dále je sdílelo více než 4 900 lidí.

Snímek facebookového postu z 15. května 2020

„Skutečným cílem toho všeho je naprostá kontrola,” říká poslankyně Cunial o Gatesově angažovanosti ve výzkumu vakcín. „Absolutní ovládnutí lidí, jejich zotročení, zbavení suverenity a svobodné vůle.”

AFP identifikovala několik jejích tvrzení jako lživých či nepodložených. Pojďme si je společně projít:

Toto tvrzení je nepravdivé. Poslankyně Cunial překrucuje slova v projevu, který Bill Gates pronesl na konferenci TED v roce 2010. Rozvíjí v něm scénáře, jak dosáhnout uhlíkové neutrality, a doslova říká: 

Dnes je na světě 6,8 miliardy lidí, což se zvedne na zhruba 9 miliard. Když se nám bude dařit vyvíjet nové vakcíny, zlepšovat lékařskou nebo reprodukční péči, mohli bychom to číslo snížit tak o 10 až 15 procent, ale i tak to je 1,3násobný nárůst.”

Od té doby čelil americký miliardář mnohokrát obvinění z toho, že se prostřednictvím vakcín snaží o redukci světové populace. Přitom je z projevu zřejmé, že Gates nehovoří o snižování absolutního počtu lidí, nýbrž o zpomalení populačního růstu o 10-15 procent, takže počet lidí na planetě bude nadále růst.

Snímek videa ze stránky TED pořízený 21. května 2020

Podle Gatese je jedním z podpůrných faktorů ekonomického růstu nejchudších zemí světa zpomalení růstu populace tak, aby místní vlády měly více prostředků na zlepšení života svých občanů: 

Z tohoto pohledu je podle něj nutné vyvinout vakcíny, aby se snížila dětská úmrtnost a lidé tím pádem nemuseli plodit velké množství dětí: „Když se zlepší zdraví, lidé mají menší rodiny a vláda má více prostředků na osobu, takže je jednodušší zlepšit výživu a vzdělávání”, napsal Gates ve výročním poselství své nadace v roce 2009. 

Co se týče údajného Gatesova prohlášení, že „svět může zachránit jen genocida”, neexistují žádné důkazy, že by americký miliardář kdy něco takového řekl. Před projevem italské poslankyně o něm nikdy žádná média nenapsala. 

Ani toto není pravda. Poslankyně Cunial zde znovu oživuje již dávno vyvrácenou fámu, že vakcíny posílané do Afriky měly za úkol způsobit u tamějších žen neplodnost. Tato fáma se objevila v roce 2014 v Keni, jak o tom referoval například francouzský deník Le Monde. Laboratorní testy, objednané keňskými biskupy, tenkrát ukázaly, že ve vzorcích krve žen očkovaných proti tetanu byl přítomen i hormon hCG vylučovaný v těhotenství. Z toho keňští biskupové vyvodili závěr, že skutečným úkolem vakcíny bylo ženy sterilizovat. 

To popřely Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF. Ve společném prohlášení uvedly, že je vakcína „bezpečná“ a že „tato závažná obvinění nejsou podložena žádnými důkazy a jen hrozí, že negativně ovlivní imunizační program pro děti a ženy.”  

„Zaznamenali jsme výsledky testů, podle nichž sebrané vzorky údajně obsahují nějaké množství hCG. Je však třeba si uvědomit, že test musí probíhat na vzorku léku, např. vakcíny, a to ve vhodné laboratoři... nikoliv na vzorku krve,” uvádí se v prohlášení WHO a UNICEF.

Lékař zodpovědný za jednu z laboratoří, která analýzy provedla, nakonec vysvětlil keňskému deníku The Daily Nation, že výsledky testů byly nesprávně interpretovány a že uvedená tetanová vakcína hormon hCG neobsahovala. Způsob sbírání vzorků nebyl podle něj jasný a samotné testy prý nebyly provedeny předepsaným způsobem.

Škodlivost protitetanové vakcíny opakovaně odmítlo také keňské ministerstvo zdravotnictví, a to například zde, zde a zde.

Očkování proti obrně v indickém městě Hyderabad 20. června 2016 (AFP / Noah Seelam)

Další nepravda. Poslankyně Cunial zde znovu vytahuje na světlo fámu rozšiřovanou například prostřednictvím tohoto článku, kterou AFP již uvedla na pravou míru zde. Podle ní v období mezi lety 2000 a 2017 v Indii ochrnulo 496 000 dětí poté, co jim byla podána vakcína proti obrně financovaná Billem Gatesem. V nepravdivém článku se uvádí, že indické úřady očkovací kampaň v roce 2017 ukončily, přestaly spolupracovat s Nadací Billa a Melindy Gatesových a vykázaly ji ze země. Poté prý „rychlost ochrnutí následkem dětské obrny prudce poklesla.”

Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz o tom, že by téměř půl milionu indických dětí ochrnulo poté, co se u nich po očkování rozvinula obrna.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v daném období mezi lety 2000 a 2017 zaznamenáno pouze 17 případů nákazy poliovirem, tj. virem způsobujícím dětskou obrnu, v důsledku očkování. Polioviry vzniklé z vakcín (vaccine-derived polioviruses neboli VDPV) jsou zmutované kmeny virů obsažených v orální vakcíně proti dětské obrně. K této mutaci ovšem dochází jen velmi vzácně. Viry mohou v ojedinělých případech zmutovat do formy způsobující ochrnutí, známé pod označením „circulating vaccine-derived poliovirus” (cVDPV). 

Data WHO jsou k dispozici zde: stačí vybrat Indii a příslušný rok a v kolonce cVDPV vyskočí počet případů. Ze statistik vyplývá, že k nakažení poliovirem v důsledku očkování došlo v daném období jen v letech 2009 a 2010, jak vidíme na snímcích, kde jsou relevantní čísla označena červeně:

Snímky ze stránky WHO pořízené 21. května 2020

Nadace Billa a Melindy Gatesových se na kampani za vymýcení polioviru v Indii podílí prostřednictvím tzv. Global Polio Eradication Initiative, kde má za partnery globální organizace jako WHO, Rotary International, americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) či UNICEF. 

Informace, že byla Nadace Gatesových vykázána z Indie, je rovněž falešná. V roce 2017 indická vláda prohlásila: „V některých médiích se objevila zpráva, že indický zdravotnický systém NHM ukončil veškerou spolupráci s Nadací Gatesových. Toto je nepřesné a zavádějící. Nadace nadále podporuje indické ministerstvo zdravotnictví a spolupracuje s ním.”

Vyloučená z vlastní strany

Poslankyně Sara Cunial, zvolená do italského parlamentu v roce 2018 za Hnutí pěti hvězd, které ji ovšem o rok později vyloučilo, svůj projev z 15. května 2020 uzavírá výzvou, aby byl Bill Gates postaven před mezinárodní soudní tribunál „za zločiny proti lidskosti”. 

Není to poprvé, co na parlamentní půdě vystoupila proti očkování. V projevu z 24. dubna 2020, který byl na Facebooku sdílen například zde, uvádí: „Existují velmi silné důkazy o tom, že vakcína proti chřipce vyvolává o 40% vyšší počet případů COVID-19 v důsledku virální interference.”   

To je ovšem „naprostý nesmysl”, jak AFP sdělil Bruno Lina, profesor virologie na univerzitě v Lyonu a člen francouzské národní vědecké rady. „Virová interference znamená, že pokud jste infikováni, rozvine se u vás imunitní reakce, která vás učiní rezistentní vůči všem přítomným infekčním agentům,” řekl.  „Nikdy nebyla dokázána žádná virální interference mezi sezónní chřipkou a novým koronavirem a neexistuje žádná spojitost mezi chřipkovou vakcínou a rizikem infekce novým koronavirem.”

Ve svém dubnovém projevu, kde mimo jiné poslankyně brojila i proti sítím 5G, o nichž jsme již psali zde, také prohlásila, že „vakcína proti COVID-19 není k ničemu, protože virus stále mutuje”. Ani tato informace se nezakládá na pravdě

Otázka virových mutací je v souvislosti s výzkumem vakcín zásadní. Jejich účinnost by totiž mohla být zmutováním viru narušena. Ale co se týče nového koronaviru, zatím prý nic nenaznačuje, že by se vyvíjel, řekl koncem dubna Ian Jones, profesor virologie na univerzitě v anglickém Readingu. 

„Nový koronavirus je hyperstabilní, to nás velmi překvapilo,“ říká profesor Bruno Lina. "Abychom si rozuměli, virus může doznat malých změn například v aminokyselině, ale to neznamená, že se jedná o zmutovaný virus," řekl o novém koronaviru. Pokud bude vakcína objevena, „nebude třeba vyvíjet každý rok novou,” dodal. 

COVID-19