Ne, toto není člen hnutí Black Lives Matter nutící ženu pokleknout a omluvit se za to, že je bílá

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů Facebooku od 3. června šíří video, na kterém údajný člen hnutí #BlackLivesMatter (BLM) donutí ženu na ulicích New Yorku, aby si klekla a omluvila se za své „bělošské privilegium.” Autorem scény, kterou mnozí uživatelé považují za rasistickou a ponižující, však není člen BLM nýbrž tvůrce satirických videí.

O „šokujícím” videu se píše zde. Na Facebooku jej sdílely stovky českých uživatelů např. prostřednictvím tohoto postu. „Sdílejte: USA: Šokující video. Člen BLM nutí ženu, aby šla na kolena a omluvila se za její bílé privilegium‘,uvádí se v článku. Autor navíc tvrdí, že „aktivista BLM” byl „agresivní.” 

Snímek facebookového postu ze 4. června 2020

Z komentářů pod příspěvkem vyplývá, že většina čtenářů skutečně věří, se jedná o člena BLM a že žena byla v ohrožení. Mnoho z nich mělo rasový nádech: 

Snímek komentářů na Facebooku ze 4. června 2020

Video bylo hojně sdíleno i v dalších jazycích, nejvíce pochopitelně v angličtině (např. zde), ale i ve francouzštině (zde). 

V krátkém spotu přibíhá muž s kamerou ke sportovně oblečené bělošce a říká jí: „Promiňte, pracuji pro společnost #BlackLivesMatter. Náš generální ředitel mi řekl, že vás musím dostat na kolena, protože jste jako běloška privilegovaná. Pokud uvidí bílého člověka pokleknout, pochopí, že jste solidární.” 

Žena skutečně poklekne a na žádost muže, který ve skutečnosti není aktivista BLM, ale YouTuber působící pod pseudonymem Smooth Sanchez, se za své „privilegium” i omluví. 

Krátký klip je součástí téměř dvouhodinového videozáznamu z ulic New Yorku, které bylo minulý týden v noci z pondělí na úterý promítáno živě na kanálu YouTube uživatele zvaného Smooth Sanchez. Scéna z Facebooku začíná ve 42:50:

Z tónu videa a především z agresivního stylu Smooth Sancheze vyplývá, že se jedná o satiru. Už v klipu s klečící běloškou YouTuber říká, že „pracuje pro společnost Black Lives Matter” a poslal jej „náš generální ředitel.” To je samozřejmě nesmysl. BLM není společnost, nýbrž hnutí za práva černochů poukazující na násilí páchané na Afroameričanech a na institucionální rasismus v americké společnosti.

I ve zbytku videa zkouší Smooth Sanchez různé žertíky (například zde poukazuje na údajného „tajného agenta” v davu, zde ponouká mladého muže, aby na protest proti rasismu poklekl přímo před policisty, a zde označí za rasistu psa, který si na povel neklekl). 

YouTuber se poté s žádostí o pokleknutí obrátil na několik desítek kolemjdoucích, mezi nimiž byla i žena ve sportovním oblečení, která mu vyhověla. Sanchezův styl je sice agresivní, ale čas od času dá autor divákovi najevo, že se jedná o parodii, jako například v této scéně, kdy nutí kolemjdoucího muže pokleknout „ve jménu George Foremana, který zemřel kvůli policejní brutalitě.” Když ho muž opraví, že zřejmě myslí George Floyda, řekne: „No jasně, George Floyd. Nemáte jeho gril?” Naráží tím na to, že bývalý boxer George Foreman nyní dělá reklamu grilům na maso. 

Smooth Sanchez v ulicích New Yorku filmoval demonstrace, které ve Spojených státech každý den probíhají na protest proti smrti černocha George Floyda. Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel 25. května 2020 po zásahu policie ve městě Minneapolis. Udusil se poté, co mu bílý policista Derek Chauvin klečel téměř 9 minut na krku a ignoroval jeho prosby o možnost se nadechnout. Neozbrojený Floyd byl zatčen kvůli podezření, že v nedalekém obchodě zaplatil falešnou dvacetidolarovou bankovkou. Kromě USA proběhly nenásilné protesty proti policejní brutalitě i v mnoha zemích světa. Pokleknutí na jedno koleno je v USA i jinde považováno za známku tohoto protestu.

Z YouTube kanálu Smooth Sancheze jasně vyplývá, že se specializuje na satirická videa z ulic New Yorku. 

Snímek YouTube kanálu pořízený 8. června 2020

Poté, co se jeho video začalo šířit po sociálních sítích a snesla se na něj sprška negativních komentářů, zareagoval americký mladík se sobě vlastní ironií: 

„Asi jsem to video natočil moc dobře… Nejsem z BLM. Tohle vše má pointu, a ta není negativní,” napsal Smooth Sanchez zde.

4. června to YouTuber potvrdil i AFP. „Aby bylo jasno, nepracuji pro Black Lives Matter. Jen jsem to několikrát zkusil, lidé mě poslechli... z legrace jsem jich pár přinutil si kleknout,” řekl.

Z francouzštiny přeložila a upravila Laďka Mortkowitz
George Floyd