Ne, tato fotografie neukazuje 100 000 řeckých zemědělců blokujících svými traktory řecko-tureckou hranici

Více než 1 700 českých uživatelů Facebooku sdílelo post, dle něhož vyrazilo 100 000 řeckých farmářů s traktory bránit řecko-tureckou hranici proti migrantům. Jedná se o nepravdivou informaci; fotografie, která je součástí postu, byla pořízena v jiném kontextu před více než třemi lety poblíž řecké hranice s Makedonií. Podle místních zdrojů dorazilo začátkem března tohoto roku k hranici s Tureckem nesrovnatelně méně dobrovolníků.

Původní post, napsaný bývalým ministrem zdravotnictví a nyní českým europoslancem Ivanem Davidem, se dále šířil po sociálních sítích například prostřednictvím tétotéto či této stránky. David, který do Evropského parlamentu kandidoval za stranu Svoboda a přímá demokracie (SPD), ve svém příspěvku tvrdí, že “z celé řecké pevniny se sjíždějí traktory s cílem blokovat hranici, aby migranti vyslaní z Turecka prezidentem Erdoganem nemohli postoupit do vnitrozemí.” Dále v textu stojí, že “zemědělci se svými stroji vytvořili za policejním pásmem a územím pod kontrolou armády, kam je zakázán vstup civilistům, trojřadý kordon označený jako Hrdinská zeď” a že část farmářů s traktory se pod vedením důstojníků 4. armádního sboru zapojilo i do ženijních prací při výstavbě důkladnějšího opevnění hranic proti migrantům. “Vzdávám hold těmto řeckým vlastencům, které německý tisk všechny šmahem označil termínem ‘pravicoví extremisté’," dodal autor. 

Následuje fotografie použitá v postu ze 4. března 2020: 

 

Image
Snímek zavádějícího postu

 

Ve skutečnosti se jedná o fotografii pořízenou 2. února 2017, tj. před více než třemi lety, fotografem agentury Associated Press Giannisem Papanikosem. Jsou na ní řečtí zemědělci protestující proti úsporným opatřením vlády a jejich traktory nestojí u hranic s Tureckem, nýbrž nedaleko města Evzoni u řecko-makedonské hranice. Další fotografie ze stejné akce lze najít zdezde či zde

David po upozornění některých čtenářů jeho postu v komentářích připustil, že se jedná o starou fotografii, která nemá se současnými protesty nic společného. Ovšem namísto toho, aby snímek vyměnil či úplně stáhl, označil ty, kteří na nedopatření upozornili, za "elfy snažící se manipulovat veřejnost." Následuje jeho komentář: 

Image
Snímek autorova komentáře

Stejně tak neexistuje žádný důkaz o tom, že by se k tureckým hranicím sjelo 100 000 zemědělců z celého Řecka. Je pravda, že místní sdružení farmářů nabídlo pomoc při hlídání hranice s Tureckem a někteří z nich skutečně dorazili k hraničnímu přechodu poblíž obce Kastanies. Tito zemědělci ale přivezli pouze asi 20 traktorů vybavených silnými reflektory k osvětlování hraničního pásma, které mělo zabránit uprchlíkům v překračování hranice v nočních hodinách, napsala agentura AFP například zde. Video traktorů přijíždějících za tmy k hranici lze shlédnout zde a zde. Starosta nedalekého městečka Feres novinářům z AFP na místě sdělil, že hranici s Tureckem přišlo bránit kolem 500 dobrovolníků.

Agentura AFP pana Davida kontaktovala, aby zjistila, odkud jím zmiňovaný počet farmářů mířících k hranici s Tureckem pochází. Pan europoslanec odpověděl takto: "Řecká asociace zemědělců a chovatelů dobytka oznámila, že všichni její členové se zapojují do akce a postupně se na hranici vystřídají. A mají několik miliónů členů." Zde se ovšem jedná o pouhý předpoklad. Neexistuje důkaz o tom, že by se k řecko-turecké hranici skutečně sjelo 100 000 zemědělců.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás