Ne, pokud máte rýmu, neznamená to, že nejste nakaženi koronavirem

Nejméně 10 000 českých uživatelů Facebooku sdílelo v posledních několika dnech post s tvrzením, že pokud člověk má rýmu a vykašlává hleny, není nakažen koronavirem, neboť ten se projevuje pouze suchým kašlem bez nachlazení. Ve stejném postu se objevila i řada návodů na prevenci před nákazou a vědecky nepodložených informací o životnosti koronaviru. Tato tvrzení se nezakládají na pravdě; většina z nich již byla vyvrácena experty z oblasti zdravotnictví. Agentura AFP vytvořila seznam zavádějících či nepravdivých informací, které se o koronaviru šíří.

Ačkoliv nepravdivé informace se začaly mezi českými uživateli Facebooku šířit již od 4. března 2020, např. zdezde či zde, nejvíce byly sdíleny z tohoto postu uveřejněného 9. března 2020. Autor textu sdílí informace pocházející údajně od pracovníka nemocnice v Šen-čenu, který prý spolupracoval na “studii virové pneumonie ve Wu-chanu.” V textu se například píše, že rýma a hleny nejsou symptomy kororaviru, protože ten se projevuje pouze “suchým kašlem bez nachlazení,” což je prý “nejjednodušší způsob identifikace.” Dále se v postu uvádí, že virus není odolný vůči teplu a hyne již při teplotě 26-27 stupňů Celsia, takže nákaze lze předcházet pitím horké vody. Naopak je prý třeba se vyvarovat konzumace zmrzliny či studených nápojů. 

Snímek nejvíce sdíleného postu z 9. března najdete na následující fotografii: 

Image
Snímek zavádějícího postu z 9. března 2020

Text zhlédlo více než 140 000 lidí a přes 10 000 uživatelů jej dále sdílelo, a to i přesto, že informace v něm byly identifikovány jako zavádějící například zde či zde, a na svých webových stránkách před ním zde varuje i ministerstvo zdravotnictví.

Většinu tvrzení v těchto postech již agentura AFP vyvrátila. Pojďme si je projít jedno po druhém: 

Nepravdivé tvrzení č. 1: Rýma a kašel nejsou známkou nákazy novým koronavirem. Ta se projevuje pouze suchým kašlem bez nachlazení.

Profesor Brandon Brown z University of California sdělil AFP v emailu, že nový typ koronaviru “může způsobit smrkání a hleny,” protože “příznaky se zpočátku podobají obyčejnému nachlazení.” 

Podle US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) a Světové zdravotnické organizace (WHO) mohou příznaky zahrnovat horečku, kašel a problémy s dýcháním. Health Canada dále tvrdí, že někteří pacienti mohou vykazovat jen velmi slabé či žádné příznaky, a že lidé nemusí vůbec vědět, jestli se jedná o příznaky koronaviru, “protože se podobají nachlazení či chřipce.”

Nepravdivé tvrzení č. 2: Nový koronavirus hyne již při teplotě 26-27 stupňů Celsia a jakmile se ocitne na povrchu kovu, přežívá nejméně 12 hodin.

Žádní odborníci z oblasti zdravotnictví tato fakta nepotvrdili. CDC na svých webových stránkách uvádí: “Doposud není známo, zdali počasí a teplota mají nějaký vliv na šíření COVID-19.” 

WHO zas v tomto informačním letáku uvádí, že “nový koronavirus může zůstat na povrchu několik hodin až dnů (záleží na typu povrchu).” Vědci z německé univerzity v Greifswaldu v březnu 2020 publikovali výsledky výzkumu výdrže koronavirů na určitých typech povrchů, ovšem jejich výzkum nezahrnoval tento nový typ koronaviru. Z jejich výzkumu vyplývá, že jisté koronaviry jako SARS, který v roce 2003 zabil 774 lidí, či MERS, objevený v roce 2012, mohou přežít na “neživých površích jako kov, sklo či plast až 9 dní,” což ovšem záleží také na teplotě. 

Nepravdivé tvrzení č. 3: Proti nákaze koronavirem pomáhá pití horké vody, naopak by se lidé měli vyvarovat chladných nápojů či konzumace zmrzliny. 

Podle profesora Browna “není třeba měnit teplotu vody, kterou pijete.” Vědec pro AFP dále uvedl, že “pití dostatku vody je sice důležité, ale neslouží jako prevence nákazy koronavirem.” Co se týče kloktání slané vody, to je podle Browna osvědčený způsob, jak bojovat proti bolesti v krku, ale proti koronaviru to nepomůže. 

Nepravdivé tvrzení č. 4: Pokud jste schopni zadržet dech na déle než 10 sekund bez kašle, znamená to, že v plicích nemáte fibrózu a nejste tudíž infikováni koronavirem.

AFP kontaktovala celou řadu odborníků, z nichž nikdo tuto hypotézu nepotvrdil. Např. Fernando de la Hoz, epidemiolog z Národní kolumbijské univerzity v Bogotě, tvrdí, že dokazování absence fibrózy zadržováním dechu nedává smysl. V případě nákazy COVID-19 “není dostatek času k rozvinutí fibrózy,” řekl de la Hoz. “Fibróza je plicní onemocnění způsobené dlouhodobým vystavením průmyslovému znečištění, někdy i v řádu let.”

AFP dále kontaktovala Karlu Ronchini,  infektoložku univerzitní nemocnice Gaffrée e Guinle v Rio de Janeiru. Ta také uvedla, že zadržování dechu rozhodně nemůže sloužit jako metoda zjištění přítomnosti nového koronaviru. “Lidé nezjistí přítomnost viru jinak než tím, že si nechají udělat test,” řekla AFP. 

Mluvčí Světové zdravotnické organizace Tarik Jasarevic taktéž prohlásil, že “neexistují žádné důkazy,” že by zadržování dechu bylo efektivním testem nákazy.

Nepravdivé tvrzení č. 5: Nový typ koronaviru umírá, pokud je vystaven slunečnímu záření.

V zavádějícím postu se uvádí: “U zimních oděvů, které nelze často prát, se doporučuje dát je na slunce, aby se viry zabily.” Neexistují jasné důkazy o tom, že sluneční záření nový koronavirus zabíjí nebo že vyšší teploty snižují jeho infekčnost. V tomto článku, který 19. února 2020 publikoval čínský finanční vydavatel Caixin, se několik renomovaných čínských zdravotníků vyjádřilo v tom smyslu, že ačkoliv vyšší teploty snižují dobu přežití koronaviru, nemají vliv na jeho nakažlivost. Americká televizní stanice National Geographic zas v článku z 25. února 2020 uvedla, že slabší viry jsou sice v letních měsících utlumeny, ale je “velmi nejisté,” že se koronavirus zachová stejně. 

Nepravdivé tvrzení č. 6: Žaludeční šťávy koronavirus zabíjí.

Autor zavádějícího postu radí pít “několik doušků vody každých 15 minut...I když virus vstoupí do úst ... pitná voda nebo jiné tekutiny je dostanou do jícnu a žaludku. Jakmile je tam, ACIDY v žaludku jej zabijí. Pokud nebudete pít dostatek vody, virus může proniknout do dýchacích cest a vstoupit do plic.” Toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Světová zdravotnická organizace na svém oficiálním twitterovém účtu uvedla, že “zatímco hydratace organismu častým pitím vody je důležitá pro celkové zdraví, nefunguje jako prevence nákazy koronavirem.” 

Následuje snímek tweetu WHO: 

Image
Snímek z Twitteru WHO z 8. března 2020

Celý seznam nepravd a zavádějících informací o COVID-19, které AFP uvedla na pravou míru, najdete v angličtině zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás