Ne, nošení roušky v přírodě nenabourá vaši imunitu
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 03/04/2020 v 00:25
- Aktualizováno 02/09/2020 v 18:58
- Článek přečtete za 5 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Mezi uživateli Facebooku se 29. března začal šířit tento text, který dosud sdílelo přes 28 000 lidí. Uvádí se v něm, že „nosit roušku ve volné přírodě je destrukce vlastní imunity” protože rouška zabraňuje dýchání čerstvého vzduchu, takže „do dvou týdnů může být vaše imunita oslabena natolik, že vás ohrozí i rýma.” Text navíc doprovází snímek muže, který není lékař, nikdy se k problematice roušek veřejně nevyjadřoval, a nedal souhlas k použití své fotografie v tomto kontextu.
Celý post vypadá takto:
Muž na fotografii není lékař. Podle webové stránky Northeastern University má její bývalý zaměstnanec Britt Watwood doktorát z filozofie a na univerzitě do roku 2016 přednášel o digitální výuce a využití technologií při vyučování. Zároveň byl 8 let členem Virginia Commonwealth University Center for Teaching Excellence, jehož logo je viditelné na jeho bílém tričku.
Následuje snímek Watwoodova životopisu z webové stránky Northeastern University, z něhož je patrné, že se jedná o stejnou osobu jako na facebookovém postu Michaela Bortela:
AFP se s panem Watwoodem spojila a potvrdila jeho identitu. „To je poprvé, co byla moje fotografie takto zneužita,” řekl. „Nejsem lékař a v životě jsem se k nošení roušek nevyjadřoval.”
Zdůraznil to i v komentáři pod daným facebookovým postem, kam připsal: „Nevím, proč jste ukradl mou starou fotografii (cca z roku 2010), ale přestaňte ji prosím používat.”
Tvrzení, že dlouhodobé nošení roušky může zničit imunitu, nemá podle expertů žádné opodstatnění. Žádná česká ani mezinárodní organizace podobné varování nezveřejnila.
„Tomu, kdo je zdravý, se imunita kvůli nošení roušky rozhodně nesníží,” řekl Martin Tulach, vedoucí infekčního oddělení Fakultní nemocnice v Motole. “Osoby s chronickým onemocněním, jejichž imunita je již dlouhodobě oslabena, by akumulace mikrobů a různých nečistot ze staré roušky mohla ohrozit, ale tyto osoby už jsou k infekcím stejně náchylné, protože jejich imunita je již vyčerpána.”
„Neexistuje žádná studie, která by prokazovala, že nošení roušek je škodlivé,” uvedlo Ministerstvo zdravotnictví ČR v emailové odpovědi na dotazy AFP. „Samozřejmě, že pobyt na čerstvém vzduchu a v přírodě je zdravý a svědčí lidské imunitě. To znamená, že pokud se člověk vyskytuje ve volné přírodě, kde je sám a nehrozí přenos nákazy při setkání s jinou osobou, nemusí mít roušku. Je nutné umět rozlišit situace, pokud jsem v parku či lese, kde jsou i jiní lidé, musím i zde užívat ochranné prostředky.”
Česká Republika je jedna z mála zemí na světě, kde je nošení roušek povinné v podstatě kdekoliv mimo domov. Vláda dokonce podpořila toto video v anglickém jazyce zdůrazňující důležitost nošení roušek, a Premiér Andrej Babiš jej posléze na Twitteru doporučil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi:
Video se objevilo i v reportáži americké zpravodajské stanice CNN o povinném nošení roušek v některých evropských zemích. Na Twitteru se o tom zmínil např. místopředseda vlády Karel Havlíček:
Česká vláda si nicméně vysloužila kritiku veřejnosti za to, že nakázala plošné nošení roušek, aniž by tento zdravotnický materiál byl k dispozici, takže lidé byli nuceni si je vyrábět podomácku.
V důsledku náhlé masové potřeby roušek vznikla v ČR kampaň Chráním Tebe podpořená řadou českých celebrit a financovaná předními českými firmami. Iniciativa nejen vysvětluje, proč roušky nosit, ale hlavně poskytuje návod na jejich výrobu prostřednictvím instruktážního videa. Zároveň propojuje zájemce o roušky s těmi, které je šijí, prostřednictvím tohoto webu.
Je pravda, že Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje nosit roušky lidem bez symptomů jako horečka, kašel nebo rýma. „Rouška vás může uchlácholit v domnění, že jste v bezpečí, a pokud není správně použita, může být dokonce zdrojem infekce,” tvrdí WHO v instruktážním videu na svých webových stránkách. Z něj vyplývá, že před nasazením roušky je třeba si umýt ruce vodou a mýdlem nebo dezinfekčním prostředkem na bázi alkoholu; nedotýkat se roušky v době používání a v případě, že se jí dotkneme, si okamžitě znovu umýt ruce; vyměnit roušku v momentě, kdy zvlhne; a po použití ji zezadu opatrně sundat, okamžitě vyhodit a znovu si důkladně umýt ruce.
Tyto instrukce však hovoří o nebezpečí kontaminace při styku s jinými potenciálně nakaženými osobami, nikoliv o infekci v důsledku nedostatku čerstvého vzduchu. WHO nikde na svých stránkách neuvádí, že by samotné nošení roušky jakkoliv oslabovalo imunitní systém.
Česká Republika k dnešnímu dni registruje 3,869 případů nákazy novým koronavirem a 46 úmrtí lidí nemocných s COVID-19. Ministerstvo zdravotnictví ČR o tom průběžně informuje zde. Celosvětově se již COVID-19 nakazilo přes milion lidí ve 188 zemích a v důsledku nákazy zemřelo 51 718 lidí, jak vyplývá z informací WHO zveřejněných 2. dubna 2020 ve 20:00 hodin středoevropského času.
Státní zdravotní úřad ČR na své stránce doporučuje nosit roušku vždy, když daná osoba opustí domov, a to bez rozdílu toho, zdali žije ve městě či na venkově:
Podle MUDr. Tulacha z Motola však podomácku vyrobené textilní roušky narozdíl od těch papírových přenosu viru do okolí nezabrání. „Všichni by měli mít papírové roušky,” řekl v telefonickém rozhovoru. „To, že všichni nosí plátěné roušky, je spíš pro pocit sounáležitosti než pro skutečný efekt. Ale alespoň když máte něco na obličeji, nutí vást to stát dál, nestrkáte si nic do pusy a nesaháte si na obličej.”
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás