
Ne, tato fotografie nezachycuje Baracka Obamu, Anthonyho Fauciho a Melindu Gates během návštěvy laboratoře ve Wu-chanu
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 16/07/2020 v 09:46
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: AFP Argentina, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Na snímku, který zde sdílelo přes 550 lidí, hovoří bývalý prezident se ženou v bílém plášti, zatímco jejich konverzaci přihlíží známý americký imunolog Fauci a blonďatá žena. Fotografii doprovází následující text: „Fotografie z roku 2015. Obrázek z před pěti lety. Čínská laboratoř Wuhan. Barack Obama, Anthony Fauci a Melinda Gates navštěvují virovou ‚továrnu‘, která bude pravděpodobně kontrolovat postup výroby Coronaviru.”

Fotografii s textem sdílely stovky uživatelů Facebooku také ve španělštině, němčině či italštině.
Odkud fotografie pochází?
S pomocí funkce zpětného vyhledávání Google reverse image search se nám podařilo najít původní fotografii, která se poprvé objevila 2. prosince 2014 na flickrovém účtu amerického Národního ústavu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID). Ve stejný den byl snímek zveřejněn také na blogu ředitele Ústavu národního zdraví (NIH) Francise Collinse.
Popisek fotografie uvádí: „Dr. Nancy Sullivan z Národního ústavu pro alergie a infekční choroby (NIAID) hovoří s prezidentem Barackem Obamou o výzkumu eboly, přičemž jejich konverzaci přihlíží ředitel NIAID dr. Anthony Fauci a ministryně zdravotnictví Sylvia Burwell.”

Národní ústav pro alergie a infekční choroby (NIAID) spadá pod americký Ústav národního zdraví (NIH), což je vládní instituce pro lékařský výzkum. NIAID a jeho Centrum pro výzkum vakcín sídlí v Bethesdě ve státě Maryland. Ústavu NIAID již od roku 1984 šéfuje Anthony Fauci, nynější poradce Bílého domu pro boj s pandemií COVID-19.
K návštěvě NIAID došlo během výzkumu vakcíny proti ebole a nezúčastnila se jí Melinda Gates, nýbrž tehdejší ministryně zdravotnictví Sylvia Burwell.
Návštěvy se zúčastnil i fotograf AFP Mandel Ngan, jehož fotografii vidíme zde:

Z uvedeného jasně vyplývá, že snímek byl pořízen v Marylandu v USA v roce 2014, nikoliv v čínském Wu-chanu v roce 2015. Barack Obama během svého prezidentství navštívil Čínu celkem třikrát, a to v letech 2009, 2014 a 2016. Ani jednou však nezavítal do Wu-chanu, kde se nový koronavirus objevil až v roce 2019.
Odkud pochází text?
Text, který fotografii doprovází, cituje jako zdroj jméno „Massimo Resta.” Tímto jménem jsou podepsány některé příspěvky na italském blogu „Disquisendo” proslulým šířením dezinformací a konspiračních teorií. Některé z nich již AFP vyvrátila.
Právě Massimo Resta je podepsaný pod příspěvkem z 10. července 2020 nazvaným „Laboratoř ve Wu-chanu: v roce 2015 ji navštívilo trio Fauci/Melinda/Obama!” Z příspěvku pochází text šířený spolu s fotografií na sociálních sítích.
„Účelem bylo přesvědčit masy o tom, že koronavirus je přírodního původu, tj. že se přenesl z netopýra na člověka, i když je od začátku jasné, že byl vytvořen v laboratoři ve Wu-chanu,” píše Massimo Resta na blogu. „Je jasné, že na tom pracovali už před pěti lety.”
Od chvíle, kdy se nový koronavirus začal koncem loňského roku šířit ve Wu-chanu, kolují různé konspirační teorie o tom, že byl vyroben v místním virologickém ústavu nebo že z něj unikl. Dokonce i Donald Trump v dubnu prohlásil, že „má důkaz” o tom, že pandemie pochází z wu-chanské laboratoře, aniž by jej poskytl.
AFP již vyvrátila mnohá tvrzení, že virus pochází z laboratoře a byl uměle vytvořen, například zde, zde či zde.
Přeložila a upravila Laďka Mortkowitz
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás