Ne, tato fotografie nezachycuje Baracka Obamu, Anthonyho Fauciho a Melindu Gates během návštěvy laboratoře ve Wu-chanu

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Od 13. července se na Facebooku šíří fotografie, která má zachycovat bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, ředitele Národního ústavu pro alergie a infekční onemocnění Anthonyho Fauciho a manželku zakladatele Microsoftu Melindu Gates, jak v roce 2015 údajně navštívili laboratoř ve Wu-chanu. Není to pravda. Fotografie byla pořízena o rok dříve ve Spojených státech a Melinda Gates na ní vůbec není.

Na snímku, který zde sdílelo přes 550 lidí, hovoří bývalý prezident se ženou v bílém plášti, zatímco jejich konverzaci přihlíží známý americký imunolog Fauci a blonďatá žena. Fotografii doprovází následující text: „Fotografie z roku 2015. Obrázek z před pěti lety. Čínská laboratoř Wuhan. Barack Obama, Anthony Fauci a Melinda Gates navštěvují virovou  ‚továrnu‘, která bude pravděpodobně kontrolovat postup výroby Coronaviru.”

Snímek facebookového postu pořízený 15. července 2020

Fotografii s textem sdílely stovky uživatelů Facebooku také ve španělštiněněmčině či italštině.

Odkud fotografie pochází?

S pomocí funkce zpětného vyhledávání Google reverse image search se nám podařilo najít původní fotografii, která se poprvé objevila 2. prosince 2014 na flickrovém účtu amerického Národního ústavu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID). Ve stejný den byl snímek zveřejněn také na blogu ředitele Ústavu národního zdraví (NIH) Francise Collinse. 

Popisek fotografie uvádí: „Dr. Nancy Sullivan z Národního ústavu pro alergie a infekční choroby (NIAID) hovoří s prezidentem Barackem Obamou o výzkumu eboly, přičemž jejich konverzaci přihlíží ředitel NIAID dr. Anthony Fauci a ministryně zdravotnictví Sylvia Burwell.”

Snímek blogu ředitele NIH pořízený 15. července 2020

Národní ústav pro alergie a infekční choroby (NIAID) spadá pod americký Ústav národního zdraví (NIH), což je vládní instituce pro lékařský výzkum. NIAID a jeho Centrum pro výzkum vakcín sídlí v Bethesdě ve státě Maryland. Ústavu NIAID již od roku 1984 šéfuje Anthony Fauci, nynější poradce Bílého domu pro boj s pandemií COVID-19. 

K návštěvě NIAID došlo během výzkumu vakcíny proti ebole a nezúčastnila se jí Melinda Gates, nýbrž tehdejší ministryně zdravotnictví Sylvia Burwell. 

Návštěvy se zúčastnil i fotograf AFP Mandel Ngan, jehož fotografii vidíme zde:

Barack Obama, Anthony Fauci a Sylvia Burwell poslouchají dr. Nancy Sullivan v Centru pro výzkum vakcín 2. prosince 2014 v Bethesdě v USA

Z uvedeného jasně vyplývá, že snímek byl pořízen v Marylandu v USA v roce 2014, nikoliv v čínském Wu-chanu v roce 2015. Barack Obama během svého prezidentství navštívil Čínu celkem třikrát, a to v letech 2009, 2014 a 2016. Ani jednou však nezavítal do Wu-chanu, kde se nový koronavirus objevil až v roce 2019. 

Odkud pochází text?

Text, který fotografii doprovází, cituje jako zdroj jméno „Massimo Resta.” Tímto jménem jsou podepsány některé příspěvky na italském blogu „Disquisendo” proslulým šířením dezinformací a konspiračních teorií. Některé z nich již AFP vyvrátila. 

Právě Massimo Resta je podepsaný pod příspěvkem z 10. července 2020 nazvaným „Laboratoř ve Wu-chanu: v roce 2015 ji navštívilo trio Fauci/Melinda/Obama!” Z příspěvku pochází text šířený spolu s fotografií na sociálních sítích.

„Účelem bylo přesvědčit masy o tom, že koronavirus je přírodního původu, tj. že se přenesl z netopýra na člověka, i když je od začátku jasné, že byl vytvořen v laboratoři ve Wu-chanu,” píše Massimo Resta na blogu. „Je jasné, že na tom pracovali už před pěti lety.”

Od chvíle, kdy se nový koronavirus začal koncem loňského roku šířit ve Wu-chanu, kolují různé konspirační teorie o tom, že byl vyroben v místním virologickém ústavu nebo že z něj unikl. Dokonce i Donald Trump v dubnu prohlásil, že „má důkaz” o tom, že pandemie pochází z wu-chanské laboratoře, aniž by jej poskytl. 

AFP již vyvrátila mnohá tvrzení, že virus pochází z laboratoře a byl uměle vytvořen, například zde, zde či zde.

Přeložila a upravila Laďka Mortkowitz