Zmanipulovaná fotografie ukazuje předsednictvo Pirátské strany s transparentem hnutí Black Lives Matter

Na Facebooku se začala šířit fotografie předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše a místopředsedkyně Olgy Richterové, kteří drží v rukou velký transparent s nápisem Black Lives Matter. Jedná se o fotomontáž. Původní fotografie pochází z tiskové konference, kde Bartoš s Richterovou představili požadavky na lepší vládní opatření v době koronavirové krize. 

Snímek Richterové a Bartoše, jakož i zmanipulovaná fotografie tabulky s názvem ulice, na které stojí „Náměstí G. Floyda,” sdílely stovky uživatelů například zde či zde. Fotografie doprovází komentáře „Snad si lidé při volbách vzpomenou” „Pokud je tohle pravda, co to má proboha znamenat? Jak tohle vůbec může někoho napadnout?”

Image
Snímek facebookového postu pořízený 13. července 2020

Odkud fotomontáž pochází

Obě fotografie se původně objevily 17. června 2020 zde na facebookové stránce Matouše Bulíře, předsedy nacionalistického hnutí První republika, který mimo jiné čelí obžalobě za popírání a schvalování genocidy. Bulíř sice ve svém příspěvku uvádí, že se jedná o satiru, ale stovky uživatelů fotografie převzaly a sdílí je bez komentáře či v kontextu, který je vydává za pravé.

Jedná se o fotomontáž. Původní fotografie byla pořízena  28. května 2020 na tiskové konferenci Pirátů v Poslanecké sněmovně, na níž strana spolu s ODS kritizovala některá opatření vlády během koronavirové krize. Tam Bartoš s Richterovou představili některé ze svých požadavků, které prezentovali na černé tabuli, jež později posloužila jako podklad pro falešný nápis Black Lives Matter (BLM): 

Image
Snímek z webové stránky Pirátské strany pořízený 13. července 2020

Co se týče druhé fotografie, žádné náměstí G. Floyda na Praze 1 ani jinde v republice neexistuje, což koneckonců přiznává i Bulíř ve svém původním příspěvku. Z komentářů pod oběma zfalšovanými fotografiemi je však zřejmé, že je spousta lidí bere vážně:

Image
Snímek komentářů na Facebooku pořízený 13. července 2020

Co na to Piráti

Vedení Pirátů potvrzuje, že se jedná o podvrh. „Nedrželi jsme tuto ceduli, jde o nepřiznanou fotomontáž," řekla Richterová AFP po telefonu. „Ani já ani Ivan jsme se k hnutí Black Lives Matter oficiálně nevyjádřili."

Na tom, že na životech lidí s černou pletí záleží, se usnesl Evropský parlament, který 19. června 2020 během hlasování odsoudil rasismus, nenávist a násilí, a důrazně odsoudil násilnou smrt černocha George Floyda rukama americké policie.

Pirátská strana často čelí útokům na sociálních sítích i ze strany dezinformačních webů v rámci volebního boje. O dva roky starém hoaxu šířeném o poslankyni Richterové jsme již psali zde. Nedávno se také na Facebooku šířila falešná zpráva o tom, že Piráti chtějí odebrat seniorům nad 70 let řidičský průkaz.

O dalších falešných zprávách týkajících se smrti George Floyda a hnutí Black Lives Matter psala AFP česky zde, zde a zde, a anglicky například zde, zde či zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás