Ne, toto není nanočip zaváděný lidem do nosu při testech na COVID-19

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů šíří na sociálních sítích zprávu o tajném čipování lidí během testu na COVID-19, a to i přes opakované upozorňování na to, že se jedná o dezinformaci. Fotografie nanočipu, který má být údajně zaváděn lidem do nosu, je ve skutečnosti obrázek nejmenší bible na světě z roku 2009.

Falešná informace se objevila například zde či zde. V textu se píše: „FB Přítel z Anglie byl na testech na COVID-19 asi cca před měsícem. Dlouho ho pak bolel nos a občas se mu zničehonic spustila krev z nosu. Z té nosní dírky, kde mu dělali takzvaný stěr. A jednou, když se u televize šťoural v nose...si vytáhnul tohle.” Text dále tvrdí, že „vyškolený zdravoťák vám strčí hluboko do nosu tu dlouhou tyčinku...a narve vám nanočip do sliznice. Ten se tam uchytí a pak přes aplikaci v MT-čku podává o vás informace všeho druhu.”

Podle autora textu za vším stojí zakladatel Microsoftu Bill Gates, který údajně do vývoje zmíněného nanočipu investoval již 20 milionů dolarů a prý se chystá investovat dalších 400 milionů dolarů do nové generace čipů, které se budou zavádět pod kůži. Text doprovází fotografie údajného nanočipu s popiskem „COVID-19”.

Příspěvek z 26. června 2020, který sdílelo již přes 1 800 lidí, vypadá takto: 

Snímek facebookového postu pořízený 2. července 2020

Jedná se o hoax, o čemž již informoval například web Manipulatori.cz. Fotografie pochází z roku 2009 a je na ní nejmenší bible světa, kterou vyrobil izraelský technologický institut Technion International se sídlem v Haifě. Pozlacený silikonový čip velikosti špendlíkové hlavičky obsahoval přes 1,2 milionu písmen, tj. celý text hebrejské Bible. Byl vyroben u příležitosti návštěvy papeže Benedikta XVI. v Izraeli a jako dar mu jej 11. května 2009 předal tehdejší izraelský prezident Šimon Peres. 

Fotografii publikoval v roce 2009 například německý deník Handelsblatt či turecký portál Haber. V médiích se snímek objevoval i v následujících letech, například zde, zde či zde

Co se týče teorie o tom, že za implantáty do nosu stojí Bill Gates, AFP již o tomto hoaxu informovala v angličtině zde. Nadace Billa a Melindy Gatesových, která na boj s koronavirem přispěla již více než 300 miliony dolarů, AFP e-mailem sdělila, že tvrzení o implantátech jsou falešná. 

Nepravdivý příspěvěk také uvádí, že příští generace nanočipů se již budou podávat prostřednictvím vakcíny. O údajné snaze Billa Gatese očipovat lidskou populaci pomocí vakcín jsme již psali zde. Další nepravdy a konspirační teorie kolem zakladatele Microsoftu jsme vyvrátili například zde, zde či zde.

BILL GATES