Ne, toto není pohled na horský hřeben v Kyrgyzstánu. Snímek vytvořil umělec

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Fotografie horského hřebenu připomínajícího siluetu spící ženy si v posledních dnech získala nebývalou popularitu na sociálních sítích. Satelitní snímek má zobrazovat horu v Kyrgyzstánu. Není to ovšem pravda. Snímek s názvem „Zimní spánek” vytvořil francouzský umělec Jean-Michel Bihorel.

Fotografie se na Facebooku objevila již 4. dubna zde s popiskem: Pohled na pohoří Kyrgyz al-z nebe. Kyrgyzstán, oblast chui, okres Sokuluk.Jer-en - matka-země. Matka Země odpočívá…” Stejná fotografie s podobným textem byla sdílena později také zde. Celkem ji sdílelo nejméně 8 000 uživatelů.

Takto vypadal nejsdílenější post z 20. dubna 2020: 

Snímek zavádějícího postu z 20. dubna 2020

Fotografie se těšila velké popularitě také u polsky a španělsky mluvících uživatelů sociálních sítí. V druhém případě nemělo jít o hory v Kyrgyzstánu nýbrž o spící mexickou sopku Iztaccihuatl, která se nachází 58 kilometrů jihovýchodně od Mexico City. Jméno 5230 metrů vysoké sopky vychází ze slov „iztac“ a „cihuatl“, což znamená „bílá žena“

Kyrgyzské hory se nacházejí v oblasti Ťan-šan mezi Kyrgyzstánem a Kazachstánem. Z komentářů pod fotografií vyplývá, že spousta lidí opravdu věří tomu, že jde o přírodní úkaz:

Snímek komentářů na Facebooku z 20. dubna 2020

Jiní jsou ovšem skeptičtí či poukazují na to, že se jedná o výrobek z dílny francouzského grafika Jeana-Michela Bihorela: 

Snímek komentářů na Facebooku z 20. dubna 2020

Zimní spánek

AFP se podařilo původní fotografii najít s pomocí reverzního vyhledávání v Google Images. To skutečně vedlo k Bihorelově výtvoru, který pojmenoval „Zimní spánek“. Z umělcova portfolia se dozvíme, že vystudoval animaci a od roku 2008 pracuje jako počítačový grafik. Na stránce je rovněž film dokumentující jeho tvorbu, kde figuruje i „Zimní spánek“:

Práce s tělem

Jean-Michel Bihorel pověsil své dílo na Facebook 19. března. Je k vidění také na webových stránkách Behance, které slouží jako platforma pro vizuální umělce a grafiky. V rozhovoru s AFP Bihorel potvrdil, že je „Zimní spánek“ jeho dílem: „Ano, jsem tvůrcem tohoto digitálního díla. Graficky experimentuji s ženským tělem a přišel jsem na nápad nechat tělo spát v krajině. Před několika lety jsem vytvořil svůj první cyklus na povrchu Marsu,” vysvětluje grafik.