Demokratický kandidát na prezidenta a bývalý víceprezident Joe Biden při projevu 13. července 2020 (AFP / Olivier Douliery)

Muž líbající dítě na fotografii je mexický prezident, nikoliv Joe Biden

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Uživatelé Facebooku začali hojně sdílet fotografii, na které má americký kandidát na prezidenta Joe Biden během kampaně nepřístojně líbat malou holčičku. Není to pravda. Muž na fotografii je mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. 

Fotografii s tvrzením, že se jedná o Bidena, sdílely stovky uživatelů, v češtině především prostřednictvím tohoto příspěvku z 24. července, ve kterém se píše: „Joe Biden .... Kandidát Demokratů na US prezidenta...V minulosti ho třikrát obvinili z pedofilie. Pokaždé ho z toho jeho advokáti vysekali.”

Snímek facebookového postu pořízený 27. července 2020

Podobné příspěvky se na Facebooku šíří již od března v angličtině, například zde a zde.

Z komentářů pod českým příspěvkem vyplývá, že drtivá většina uživatelů skutečně považuje muže na fotografii za kandidáta amerických Demokratů Bidena:

Snímek komentářů na Facebooku pořízený 27. července 2020

Není to však pravda. Na snímku je mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Jedná se o záběr z videa, které López Obrador sám zveřejnil na svém twitterovém účtu 14. března.

Snímek videa na oficiálním twitterovém účtu mexického prezidenta pořízený 27. července 2020

To, že se nejedná o Bidena, je jasné už o sekundu později, kdy se López Obrador dívá do kamery: 

Snímek videa na oficiálním twitterovém účtu mexického prezidenta pořízený 27. července 2020

Mexický prezident, známý pod zkratkou AMLO, čelí kritice za to, že i během koronavirové pandemie dál jezdí na setkání s voliči a pokračuje v tradičním líbání svých podporovatelů. 

Je třeba připomenout, že i když Joe Biden na zmíněné fotografii není, byl v minulosti kritizován za to, že nerespektuje osobní prostor lidí a příliš často na ně sahá. Několik žen jej v minulosti obvinilo z nevhodného dotýkání. 

Demokratický kandidát však nikdy nebyl obviněn z pedofilie či z toho, že by se nevhodně dotýkal dětí. Pedofilem jej v květnu tohoto roku na Instagramu nazval syn současného amerického prezidenta Donald Trump Jr., který se později na Twitteru bránil tím, že prý „jen žertoval.”​

Článek preložil/-a