Ne, toto video neukazuje trh ve Wu-chanu, odkud se začal šířit koronavirus

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce českých uživatelů Facebooku sdílely článek obsahující video, které bylo údajně natočeno na zvířecím trhu v čínském Wu-chanu, epicentru nákazy novým koronavirem. Není to pravda. Záběry pocházejí z nechvalně známé tržnice na ostrově Sulawesi v Indonésii a byly natočeny již loni v létě.

Více než šestiminutové video bylo uveřejněno v článku, který se na Facebooku objevil 16. března 2020 zde. Jsou na něm vidět netopýři, krysy, hadi, psi a mnoho dalších zvířat či jejich částí, které trhovci nabízejí návštěvníkům tržnice na prodej. Nadpis článku, který sdílelo přes 2000 uživatelů, zní: Drsné záběry z tržiště ve Wu-chanu: Tady se začal šířit koronavirus.” 

Následuje snímek zavádějícího postu: 

Snímek zavádějícího postu z 16. března 2020

V samotném článku se píše: “Jako už několikrát v minulosti, začala i epidemie koronaviru Covid-19 na čínském tržišti se zvířaty. Wu-chanská tržnice Chua-nan přitom byla nechvalně známá žalostnou hygienou i podmínkami přechovávání zvířat, které jsou ideální pro přenos virů na člověka.” 

Video uvnitř článku je jasně označeno jako tržnice ve Wu-chanu: 

Snímek videa v článku

Český článek s videem sdíleli uživatelé také zdezde, či na této  slovenské stránce. Z komentářů pod článkem vyplývá, že lidé skutečně věří tomu, že se jedná o tržiště, z něhož vzešla nákaza koronavirem: 

Snímek komentářů na Facebooku z 16. března

Video ovšem nebylo natočeno ve Wu-chanu. Zpětným vyhledáváním určitých klíčových snímků z videa se AFP za použití nástroje InVID podařilo najít toto originální video pocházející z indonéské provincie Sulawesi, které bylo na YouTube uloženo již 20. července 2019. Jeho kvalita je podstatně vyšší než kvalita videa v článku, ale zjevně se jedná o stejné záběry. 

Nadpis videa na YouTube lze z indonéštiny přeložit jako “Extrémní tržnice v Langowanu.” Popisek upřesňuje: “Nejextrémnější jídlo na světě je k mání pouze na trhu v Langowanu.” 

V této rozsáhlé tržnici se tradičně prodávají divoká zvířata za účelem konzumace. Informoval o tom například ekologicky zaměřený zpravodajský portál Mongabay zde a zde

Následují snímky porovnávající záběry z obou videí, z nichž je jasné, že se jedná o ten samý film: 

Porovnání snímků dvou videí

V 21. sekundě videa z Youtube je v záběru patrná budova s nápisem v indonéštině, který lze přeložit takto:  

“Oblastní vláda Minahasa 
Obchodní oddělení
Úřad trhu Langowan”.

Na tomto snímku je nápis označen červeným kruhem:

Snímek z videa na YouTube

Langowan se nachází na tichomořském ostrově Sulawesi na východ od Bornea. Místní trh je nechvalně proslulý prodejem živých i mrtvých zvířat. AFP o prodeji psího masa v Langowanu a Tomohonu psala již v lednu 2018. 

Snímek Langowanu z Google Maps

Pandemie COVID-19 způsobená novým koronavirem si doposud vyžádala více než 174 000 mrtvých po celém světě. Od jejího vypuknutí loni v prosinci v čínském Wu-chanu bylo dosud registrováno přes 2,5 milionu nakažených ve 193 zemích světa. Nejvíce jsou v současné době zasaženy Spojené státy, kde již v souvislosti s nemocí COVID-19 zemřelo téměř 45 000 lidí.

Upravila Laďka Mortkowitz