Ruské ministerstvo zdravotnictví popřelo zavádějící tvrzení o tom, že COVID-19 byl uměle vytvořen člověkem

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Podle mnoha článků a postů sdílených desítkami tisíc uživatelů na sociálních sítích údajně ruské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo prostřednictvím jistého dokumentu, že nový koronavirus, známý jako COVID-19, byl uměle vytvořen člověkem. Toto tvrzení je zavádějící; ruské ministerstvo zdravotnictví řeklo, že nic takového neprohlásilo; dokument citovaný v zavádějícím článku pouze tvrdí, že COVID-19 je tzv. “rekombinantní virus,” který může vzniknout i přirozenou cestou.

Informace se objevila v tomto článku na tchajwanském zpravodajském webu CredereMedia. Článek, který byl publikován 21. února 2020, zhlédlo podle dat monitorovacího nástroje sociálních sítí CrowdTangle na Facebooku téměř 150 000 čtenářů. 

Nadpis článku, původně napsaný v tradiční čínštině, lze přeložit takto: “První oficiální potvrzení na světě: Ruské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že wuhanský zápal plic způsobuje virus uměle vytvořený člověkem.” 

Fotografii v článku doplňuje tento popisek: “Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško (na obrázku vlevo) podepisuje dokument stvrzující, že zdrojem wuhanského zápalu plic je rekombinační virus vytvořený člověkem.” 

Článek dále popisuje ruská opatření proti koronaviru a zároveň uvádí, že Čína popřela, že by tento virus byl uměle vytvořen jako biologická zbraň. 

Zde najdete snímek zavádějícího postu společně se statistickými údaji monitorovacího nástroje CrowdTangle:

Informace byla sdílena v různých Facebookových skupinách stovkami tisíc uživatelů, např. zde, zde, zde a zde. Šířila se i po Twitteru zde, zde, zde a zde, a také po Instagramu, např. zde

Toto tvrzení je zavádějící. 

“Ruské ministerstvo zdravotnictví ve svých doporučeních pro prevenci, diagnózu a léčbu koronaviru nikdy neuvedlo, že by tento virus byl umělého původu,” sdělil mluvčí ministerstva AFP v emailu zaslaném 27. února 2020. 

Zavádějící články přitom odkazovaly na zprávu “publikovanou koncem ledna ruským ministerstvem zdravotnictví.”  

Při vyhledávání termínu “koronavirus” na webových stránkách ministerstva byl nalezen dokument s názvem “Dočasné pokyny k prevenci, diagnóze a léčbě nové infekce koronavirem 2019-nCoV,” který byl publikován 30. ledna 2020.

“Koronavirus 20190nCov je pravděpodobně rekombinantní virus, něco mezi netopýřím koronavirem a dalším koronavirem neznámého původu,” stojí v ruském  dokumentu

Podle knihy “Medical Microbiology,” jejíž spoluautorem je expert na viry a imunologii profesor William Robert Fleischmann Jr., mohou rekombinantní viry vznikat spontánně přirozenou cestou. 

“Viry se neustále mění procesem genetického výběru. Díky mutaci dochází k jemným genetickým změnám, zatímco při rekombinaci dojde k zásadním genetickým změnám,” uvádí se v knize. “K mutaci dochází, když je do virového genomu začleněna chyba. K rekombinaci dochází ve chvíli, kdy si různé viry vymění genetickou informaci a tím vytvoří nový typ viru.”

Studie publikovaná zde v lednu 2020 v odborném časopise Journal of Medical Virology také vysvětluje, jak může k rekombinaci dojít přirozeným procesem. 

Studie s názvem “Mezidruhový přenos nově identifikovaného koronaviru 2019‐nCoV” uvádí, že koronavirus “se může jevit jako rekombinantní virus vzniklý kombinací netopýřího koronaviru a jiného koronaviru, jehož původ je neznámý.” 

Informace, že tento smrtící virus byl uměle vytvořen v laboratoři, konkrétně americkou agenturou US Centers for Disease Control and Prevention, byla již vyvrácena AFP zde.

Přeloženo z angličtiny Laďkou Mortkowitz