Na této fotografii je „účetní z Osvětimi”, nikoliv mladý George Soros

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Mezi uživateli sociálních sítí se v poslední době znovu začala šířit fotografie mladého muže v uniformě SS s tvrzením, že se jedná o amerického miliardáře maďarského původu George Sorose. Není to pravda. Muž na fotografii je Oskar Gröning, známý jako „účetní z Osvětimi”, který zemřel v roce 2018. 

„Tohle je George Soros”, píše se nad černobílým snímkem mladého nacisty v tomto příspěvku z 16. srpna 2020, který již sdílelo téměř 1 000 lidí. „Vzpomeň si na tento obrázek až ti zas bude některý z jeho příznivců nadávat do rasistů, xenofobů a nácků!!!”

Snímek facebookového postu pořízený 23. srpna 2020

Tato fotografie s tvrzením, že se jedná o Sorose, se po sociálních sítích šíří již od roku 2018 (např. zde). Jedná se ovšem o hoax. Pomocí zpětného vyhledávání na Googlu lze snadno zjistit, že mladý muž na fotografii je Oskar Gröning, který proslul jako „účetní z Osvětimi”. Gröning patřil k nacistickým jednotkám SS a v táboře smrti skutečně sloužil v účetním oddělení. Tam mimo jiné třídil a počítal peníze odebrané lidem zabitým v Osvětimi, které následně posílal svým nadřízeným do Berlína, jak o tom psala AFP po jeho smrti. 

Fotografie, která má dokazovat, že byl mladý Soros nacistickým strážcem, pochází z osvětimského muzea Auschwitz-Birkenau a je k dispozici zde

Snímek ze stránky Osvětimského památníku pořízený 24. srpna 2020

„Mohu pouze potvrdit, že na této černobílé fotografii je Oskar Gröning”, řekl AFP Pawel Sawicki z tiskového oddělení Osvětimského památníku v Polsku. 

Gröning zemřel v roce 2018 ve věku 96 let, aniž by si odpykal trest za napomáhání k vraždě, ze kterého byl shledán vinným v červenci 2015.

Bývalý důstojník SS Oskar Gröning odjíždí po vynesení rozsudku 15. července 2015 z budovy soudu v Lüneburgu v Německu (AFP / Tobias Schwarz)
George Soros vchází do budovy OECD v Paříži 9. dubna 2015 (AFP / Eric Piermont)

 

Soros jako fackovací panák konspirátorů

Sorosovi, který se narodil v roce 1930 v Budapešti, by bývalo bylo v momentě příjezdu prvních vězňů do Osvětimi v červnu 1940 pouhých 9 let. Jedny z mála snímků z jeho raného dětství byly publikovány v mainstreamových médiích například zde či zde. Jsou z roku 1935 a Georgi Sorosovi má na nich být pouhých 5 let.

S Gröningovou fotografií je však přesto jeho jméno na sociálních sítích spojováno často, jak na Facebooku, tak na Instagramu. Po propuknutí masových protestů proti policejní brutalitě po smrti George Floyda začaly být hojně sdíleny i dezinformace o Sorosově filantropické organizaci Open Society Foundation, která byla nepravdivě spojována s hnutím Antifa. Tento graf Google Trends jasně ukazuje, že v týdnu po Floydově smrti došlo k výraznému nárůstu vyhledávání slovního spojení „George Soros” a „Antifa”.

Snímek Google Trends pořízený 24. srpna 2020

Americký miliardář je již mnoho let terčem různých konspiračních teorií. Mnohé z nich například tvrdí, že miliardář spolupracuje s ostatními bohatými a mocnými lidmi na vytváření nového „globalistického” uspořádání světa, které má za cíl nadobro zrušit principy státních hranic a národností. 

Soros totiž již desítky let vynakládá obří částky na posílení liberální demokracie a občanské společnosti, za což jej deník Financial Times v roce 2018 označil za Osobnost roku. Od konce studené války se velmi angažuje ve střední a východní Evropě. Za svou filantropii, zaměřující se na boj proti autoritářským režimům, ovšem sklízí hněv právě od autoritářů a populistů. A to i ve svém rodném Maďarsku, kde jej vláda Viktora Orbána - jež sám kdysi dostal od Sorose grant na studia - falešně obvinila ze snahy zaplavit Evropu uprchlíky. Orbánovi se také podařilo vytlačit z Budapešti Sorosovu Středoevropskou univerzitu. 

Článek preložil/-a
George Soros