Bývalý prezident USA Bill Clinton hovoří s novináři v Paříži 30. září 2019 (AFP / Bertrand Guay)

Po sociálních sítích koluje zmanipulovaná fotografie Billa Clintona

Na sociálních sítích se začala šířit fotografie Billa Clintona, na níž bývalý prezident USA vypadá značně pohublý a má tmavé kruhy pod očima. Snímek byl zmanipulovaný. Na původní fotografii z roku 2014, kde drží za ruku manželku Hillary Rodham Clinton, vypadá bývalý prezident zdravě. 

Fotografii údajně nemocného Clintona sdílely stovky uživatelů na Facebooku například prostřednictvím tohoto příspěvku, který doprovází text: „Oh Billy došly zásoby Adrenochromu?”

Image
Snímek facebookového postu pořízený 17. srpna 2020

Jedná se o manipulaci. Pomocí zpětného vyhledávání se AFP Na pravou míru podařilo najít původní fotografii v archivu databáze Getty Images. Snímek pořídil 20. prosince 2014 fotograf John Lamparski. Manželé Clintonovi na ní právě přicházejí na charitativní předvánoční večírek v New Yorku. 

Image
Snímek z databáze Getty Images pořízený 17. srpna 2020

 tom, že je fotografie z facebookového příspěvku zmanipulovaná, svědčí například oblečení Billa Clintona, které je na obou snímcích naprosto stejné. V pozadí je vidět stejný nápis a za Clintonovým pravým ramenem je také na obou snímcích zřetelný mužský obličej.

Image
Vlevo detail původní fotografie, vpravo zmanipulovaný snímek z facebookového postu

Příspěvek na Facebooku zmiňuje Adrenochrom. Jedná se o chemickou látku získanou oxidací adrenalinu, jejíž derivát zastavuje krvácení. Samotný adrenochrom může vyvolat psychotický stav. Možná proto látka figuruje coby oblíbená droga tzv. „globálních elit” v některých konspiračních teoriích jako je tzv. Pizzagate, dle které měla Clintonova manželka Hillary řídit sexuální zneužívání dětí, či QAnon, podle níž satanisté a pedofilové infiltrovali americkou vládu, obchodní kruhy i média, a vedou tajnou válku proti Donaldu Trumpovi. 

Podle těchto konspiračních teorií zmíněné „globální elity” mučí děti, aby se jim do krve uvolnil adrenochrom, který jim následně odebírají a vpichují si jej pomocí injekčních stříkaček, aby zůstali mladí a zdraví. Fáma o „sběru” adrenochromu z trpících dětí v posledních pár měsících znovu získala na popularitě: podle Google Trends došlo k výraznému nárůstu vyhledávání slova „adrenochrome” v březnu a v červnu tohoto roku. Teoriím kolem adrenochromu věnoval obsáhlý článek i web Manipulátoři.  

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás