
Virus způsobující Covid-19 nebyl vyroben v Pasteurově ústavu v Paříži
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 12/02/2021 v 19:43
- Článek přečtete za 7 min
- Autor: AFP Francie
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Ve vakcínách jsou nanočástice, které vás mohou pomocí sítě 5G lokalizovat kdekoliv na světě; obsahují také fragmenty viru HIV způsobující AIDS, či DNA zárodků malárie; patent na ní vlastní společnost Microsoft; a samotný koronavirus se nevyskytl v přírodě samovolně, nýbrž byl vyvinut vědci Pasteurova ústavu v Paříži. Tyto a další tvrzení jsou obsažena ve videu s názvem „Celá pravda” sdíleném více než 700 uživateli prostřednictvím tohoto či tohoto článku.
„Od chvíle očkování jste sledovatelní, lokalizovatelní nadřízenými autoritami, v kterémkoli okamžiku... Všechny mobilní telefony, které jsou kolem vás, vás najdou. Aby vás nenašli, museli byste doprostřed oceánu, doprostřed pouště nebo pralesa, ovšem za podmínky, že tam nepotkáte nikoho s mobilním telefonem... Aby člověka nenašli, musel by změnit planetu,” píše se v článku, který podle analytického nástroje CrowdTangle na Facebooku sdílelo přes 700 lidí. Téměř devítiminutové video bylo publikováno například zde.

Muž ve videu se odvolává na výzkum profesora Jeana-Bernarda Fourtillana, který je prezentován jako „expert na farmakologii a toxikologii”. Tento býválý lékárník a zapřisáhlý bojovník proti očkování byl koncem minulého roku hospitalizován na psychiatrické klinice a ve Francii je vyšetřován v souvislosti s ilegálními klinickými studiemi. Pojďme si jeho nejdůležitější tvrzení projít společně.
Tvrzení č. 1: Díky nanočásticím obsaženým ve vakcíně bude možné pacienty kdekoliv lokalizovat pomocí sítě 5G
Ve videu stejně jako v článku zazní, že patent číslo W02020060606A1, o jehož registraci požádala společnost Microsoft „vytvořená mimo jiné Billem Gatesem”, umožní začlenit nanočástice do vakcíny proti Covid-19.
Tento patent, který Microsoft skutečně podal 26. března 2020, ovšem nemá nic společného s vakcínami ani s nanočásticemi. Z žádosti jasně vyplývá, že patent navrhuje měřit tělesnou aktivitu lidí a výsledná biometrická data použít k výrobě nového typu kryptoměny. O vakcíně v ní není řeč.
Muž ve videu ovšem tvrdí, že nanočástice, které jsou podle něj ve vakcíně obsaženy, umožní „lokalizaci občanů v jakoukoliv denní či noční dobu” za pomoci mobilních telefonů a sítě 5G.
Konspirační teorie, podle níž Bill Gates a Microsoft chtějí lidem implantovat pomocí vakcíny nanočipy, aby nad nimi získali kontrolu, již na sociálních sítích koluje řadu měsíců. AFP toto tvrzení vyvrátila loni zde.
Existuje nějaká spojitost mezi vakcínami a nanočásticemi?
Podle této studie z konce roku 2019 byly skutečně vynalezeny nanočástice, které lze zavést pomocí injekce pod kůži. Podle studie se jedná o něco jako „tetování”, které je „pouhým okem neviditelné, ale lze jej načíst pomocí speciálních smartphonů” a světla, které se blíží infračervenému záření.
„Po nanesení na kůži po dobu dvou minut se mikrojehly rozpustí a zanechají pod kůží shluk malých teček ve tvaru kruhu nebo kříže. Tyto tečky mohou být aktivovány určitou částí světelného spektra, které se blíží infračervenému záření a je pouhým okem neviditelné, “ stojí v tomto článku AFP.
Právě tento tvar - kruh nebo kříž - by byl čitelný chytrým telefonem. Podle vědců z americké Rice University a MIT je možné současně podat i vakcínu, ale není to nutné.
Smyslem této technologie je umožnit vedení záznamů o očkování, například v rozvojových zemích, kde tyto údaje mohou chybět, či obecně zlepšit proces imunizace.
Neumožňuje však nikoho sledovat, řekl autor studie Kevin McHugh z Rice University americkému serveru Factcheck.org. „Tato technologie je schopna poskytovat pouze velmi omezená data. Tetování je možné načíst pouze ze vzdálenosti menší než 30 centimetrů,” řekl vědec.
Technologie je momentálně pouze ve fázi výzkumu. Jaké je její spojení s Billem Gatesem a Microsoftem?
Rice University na svých webových stránkách uvádí, že „Nadace Billa a Melindy Gatesových se obrátila” na vědce s dotazem, zdali by nebylo možné nalézt způsob, jak snadno zjistit , kdo byl a kdo nebyl během vakcinační kampaně očkován.
V závěru studie McHugh potvrzuje, že dotyčné nanočástice „obsahují pouze informace o obdržené vakcíně” a „nic jiného o osobě samotné”. Navíc uvádí, že očkovaní mají právo nanočástice odmítnout a že jejich data by byla chráněna.
Tvrzení č. 2: Vakcína proti Covid-19 obsahuje čtyři fragmenty viru HIV
Ve videu i v doprovodném článku zazní, že vakcína obsahuje „čtyři fragmenty viru HIV1”, který očkované nakazí onemocněním AIDS. Jako důkaz má sloužit odkaz na článek publikovaný indickými vědci na otevřeném webu BioRxiv, který byl ovšem později pro nepřesnosti stažen.
Tento „důkaz” se ukázal být velmi problematický. Za prvé článek nepojednává o složení vakcíny, nýbrž o genomovém složení virového proteinu.
Za druhé se jedná o „předběžnou publikací“, takže nebyl ještě posouzen dalšími vědci z oboru. Podle biochemika Mathieu Rebeauda ze švýcarské univerzity v Lausanne od začátku epidemie „došlo k explozi velmi nekvalitních předběžných publikací, často se zásadními metodickými problémy, které byly velmi rychle vydány jen proto, že zmiňovaly koronavirus.”
A konečně za třetí se článek z důvodu nepřesností stal předmětem ostré kritiky ze strany vědecké komunity, a to do té míry, že byl nakonec z platformy stažen. Proto je nyní dokument označen razítkem „Withdrawn“.

Pasteurův ústav v Paříži uvádí, že „určité shody, které mohou existovat mezi genomy virů HIV a SARS-CoV-2 jsou naprosto bezvýznamné”.
Tvrzení č. 3: Vakcína proti Covid-19 obsahuje „sekvence DNA z plasmodie způsobující malárii” a může tuto nemoc u očkovaného vyvolat
Stejně jako v předchozím případě se „důkaz”, jímž má být tento patent podaný Pasteurovým ústavem v roce 2003, netýká vakcíny. Místo toho zkoumá genom kmene viru SARS-CoV, jenž není shodný s virem SARS-CoV-2. Na toto téma jsme již psali ve francouzštině zde.
V dokumentu není ani zmínka o nějaké souvislosti mezi genomem SARS-CoV a genomem parazita způsobujícího malárii. I kdyby ovšem existovaly nějaké shody v jejich genetických sekvencích, nic by to nedokazovalo.
„Genetické sekvence jsou tvořeny řadou písmen. Velmi krátká série písmen namátkou vybraná z nějaké sekvence může vypadat jako část jiné sekvence, ale to neznamená, že je mezi nimi jakákoliv spojitost. Pokud v knize vyberete nějaké slovo a najdete ho i v jiné knize, neznamená to, že by jedna kniha kopírovala druhou,” řekl Etienne Simon-Lorière, vedoucí skupiny zkoumající RNA viry v Pasteurově ústavu.
Tvrzení č. 4: Vakcína ChAdOx1, „kterou vám chtějí vstříknout do těla”, obsahuje nanočástice popsané v patentu Microsoftu
Vakcína ChAdOx1 nCoV-19, vyvinutá ve Velké Británii Oxfordskou univerzitou ve spolupráci s farmaceutickou firmou AstraZeneca, funguje na bázi adenoviru, který je adaptován tak, aby v organismu spustil imunitní reakci. Narozdíl od koronaviru způsobujícího Covid-19 se však adenovirus není schopen v těle hostitele dále množit.
Jak jsme již vysvětlili výše, patent Microsoftu nesoucí číslo PCT/US2019/03808 nezmiňuje ani síť 5G ani nanočástice, nýbrž výrobu nového typu kryptoměny. Mezi vakcínou ChAdOx1 nCoV-19 a sítí 5G či nanočásticemi neexistuje žádná spojitost.
Tvrzení č. 5: Vakcína obsahuje dezinfekční prostředky a antibiotika
Jak již AFP uvedla v předchozím článku, tyto látky mohou být při výrobě vakcín občas přítomny. Ne však v množství, které by pro člověka bylo toxické. Navíc je organismus rychle vstřebá a vyloučí.
Například formaldehyd není v použitých dávkách pro člověka nebezpečný, uvedl pro AFP profesor François Chast, čestný předseda francouzské Akademie lékárníků. Naopak se používá pro neutralizaci „toxicity“ jiné přítomné látky, řekl.
Totéž platí pro antibiotika. Ta se během výroby vakcín používají k tomu, aby se zabránilo kontaminaci bakteriemi, řekla profesorka Elisabeth Bouvetová, prezidentka technického výboru pro očkování při francouzském Nejvyšším zdravotním úřadu. V momentě podání vakcíny jsou již přítomny pouze ve stopovém množství, dodala.
Všechny tyto produkty se používají jako pomocné látky zajišťující konzervaci léků nebo vakcín a usnadňující jejich podávání.
Podle profesora Bouveta lidské tělo tyto pomocné látky po injekci velmi rychle eliminuje. Nemohou se proto hromadit v těle.
Tvrzení č. 6: Koronavirus způsobující Covid-19 byl vyroben v Pausteurově ústavu ve Francii z přírodního koronaviru SARS-CoV
Muž ve videu zmiňuje patent na SARS-CoV podaný v roce 2003 Pasteurovým ústavem. Jedná se o další koronavirus, který v letech 2002-2003 zasáhl 8 000 lidí ve 30 zemích a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) způsobil více než 700 úmrtí. Video to ovšem prezentuje jako důkaz, že koronavirus způsobující Covid-19 měl být vyroben laboratorně ve Francii.
Pasteurův ústav v reakci na tyto falešné zprávy podal na autora jednoho z pomlouvačných videí stížnost, protože mnoho jeho zaměstnanců čelilo výhrůžkám a nenávistným zprávám. Začátkem listopadu byl tento autor odsouzen za „veřejnou pomluvu“. Pasteurův ústav oznámil, že bude podobná falešná tvrzení nahlašovati nadále.
Antoine Comte, právník ústavu, AFP 28. prosince 2020 sdělil, že kolem vánoc podal novou žalobu proti neznámému pachateli za pomluvu.
Konspirační videa tvrdící, že byl virus vyroben v laboratoři, se objevila již na začátku epidemie. Teorií o tom, že koronavirus vznikl v laboratoři, existuje mnoho. Některé z nich jsme vyvrátili zde. Ve snaze zabránit šíření těchto dezinformací vydalo 27 vědců již v únoru minulého roku společné prohlášení o přirozeném původu viru ve vědeckém časopise The Lancet.
To, že je koronavirus přírodního původu, potvrdili i experti z WHO 9. února 2021 během tiskové konference v čínském Wu-chanu, kde byl virus koncem roku 2019 poprvé zaznamenán.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás