Pokračování filmu „Plandemic” šíří konspirační teorie o koronaviru

Dokument s názvem „Plandemic: Indoctornation”, česky přeložený jako „Plandemie: Indoktrinace” šíří teorii, že koronavirová pandemie, která momentálně řádí v mnoha zemích světa, je výsledkem komplikovaného spiknutí. Je v něm řada nepodložených tvrzení, například to, že smrtící virus byl vyroben v laboratoři se souhlasem vládnoucích elit. Kromě toho se snaží vyvolat strach z očkování.

Po virálním úspěchu původního filmu „Plandemic” z května tohoto roku tentokrat sociální média vyvinula značné úsilí, aby potlačila volně navazující druhý díl, který se začal šířit 18. srpna 2020. Ten ani přes silnou propagační kampaň nedosáhl zdaleka takové popularity jako jeho předchůdce.

Ačkoliv platforma YouTube film smazala pro porušování komunitních pravidel, mezi českými a slovenskými uživateli se šíříl například prostřednictvím tohoto článku, který kromě videa poskytuje i transkript celého filmu.  Na Facebooku článek sdílelo prostřednictvím tohoto příspěvku téměř 350 uživatelů. 

Image
Snímek facebookového postu pořízený 31. srpna 2020

Film je součástí širšího trendu dezinformací o novém koronaviru, které se již měsíce šíří po internetu a vyvolávají mezi lidmi strach. Podle dat AFP k 1. září 2020 na Covid-19 zemřelo celostvětově již přes 851 000 lidí. 

Projděme si alespoň nejzávažnější dezinformace, které v dokumentu zazní:

Ve filmu vystupuje jistá lékařka jménem Meryl Nass, která se domnívá, že nový koronavirus není přirozeného původu -- tvrzení, které experti označili za nepravdivé. 

„Hned na začátku této pandemie jsem nevěřila tomu, že koronavirus se přirozeně vyskytuje u netopýrů. Byla jsem přesvědčená, že jde o laboratorně vytvořený organismus,” tvrdí dr. Nass ve videu.  

Image
Snímek z videa pořízený 31. srpna 2020

Již v únoru 2020 vydaly téměř tři desítky vědeckých pracovníků a lékařů v odborném časopise The Lancet následující prohlášení: „Společně důrazně odsuzujeme konspirační teorie tvrdící, že onemocnění Covid-19 nevzniklo přirozeně. Vědci z mnoha různých zemí analyzovali a publikovali genomy původce těžkého akutního respiračního syndromu, koronaviru 2 (SARS-CoV-2), a společně došli k závěru, že tento koronavirus má původ v přírodě." 

Tým odborníků pod vedením Shan-Lu Liu ze státní univerzity v Ohiu v této studii publikované 26. února taktéž dospěl k závěru, že neexistuje „věrohodný důkaz” o tom, že by virus, oficiálně pojmenovaný SARS-CoV-2, byl vyroben v laboratoři. 

Podobně se vyjádřil i odborník na koronaviry dr. Julian Leibowitz, který působí jako profesor mikrobiální patogeneze a imunologie na A&M College of Medicine v Texasu. „Je to nesmysl od začátku do konce,” řekl. „Neexistuje žádný důkaz o tom, že by SARS-CoV-2 pocházel z laboratoře.”

O něco dále se autoři filmu snaží vykreslit souvislost mezi cvičením z loňského října simulujícím pandemii - tzv. „Event 201” - a následným propuknutím skutečné koronavirové krize, které podle nich dokazuje, že zdravotníci o hrozící pandemii již předem věděli. 

„Event 201 proběhl pět měsíců před tím, než bylo onemocnění Covid-19 prohlášeno za pandemii. Simulace se zúčastnili ti samí lidé, kteří jsou teď zapojeni do boje proti skutečné pandemii, a navíc na ní vydělávají,” tvrdí režisér filmu Mikki Willis. 

V dokumentu také vystupuje jistý David E Martin, podle kterého „máme přijmout scénář” předpokládající existenci „úžasného světa nepravděpodobností, ve kterém události probíhají nezávisle na sobě a pak se vše vrátí zpět do normálu.” 

Image
Snímek z videa pořízený 31. srpna 2020

To ovšem odmítla dr. Tara Kirk Sell, jedna z autorek scénáře cvičení Event 201. „Nic jsme nepředpovídali,” řekla AFP v telefonickém rozhovoru. Šlo v podstatě o vytváření modelů a o uvažování nad tím, jakým potenciálním problémům bychom v případě skutečné pandemie mohli čelit. To, že účastníci cvičení mnoho takových problémů skutečně předem identifikovali, prý „znamená jen to, že svou práci děláme dobře“. 

„Udivuje mě, že se tito lidé ptají, jak je možné, že jsme uhodli, co se může stát,” řekla dr. Sell. „My přece využíváme zkušeností z minulosti, a  když vezmeme v úvahu aktuální situaci, není tak těžké uhodnout, jakým problémům bychom mohli čelit.” 

Event 201 byl jen jedním z celé série cvičení. Další z nich proběhlo v předchozím roce pod záštitou Univerzity Johnse Hopkinse za účelem ilustrovat „strategická rozhodnutí a opatření ke zmírnění následků těžké pandemie, která musí být přijata na nejvyšší úrovni”. 

Tvůrci filmu také citují dr. Anthonyho Fauciho, ředitele amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby (NIAID), který varoval před „neočekávaným vypuknutím” pandemie. 

„Už v lednu 2017 věděl, že do konce roku 2020 něco vypukne,” říká ve filmu Willis. 

Image
Snímek z videa pořízený 31. srpna 2020

Z plného znění Fauciho přednášky ovšem jasně vyplývá, že nehovořil o konkrétním roce. „NIAID šéfuji již 32 let. Nikdo u nás nepochybuje o tom, že příští vedení ústavu bude čelit stejným výzvám jako jeho předchůdci,” řekl na začátku přednášky.

Kromě zpochybňování přirozeného původu koronaviru se dokument také snaží vyvolat strach z vakcín, které by přitom mohly pomoci krizi vyřešit. 

Obsahuje například klip ze zpravodajského pořadu CBS News, v němž se novinářka Norah O’Donnell ptá Billa Gatese na možné vedlejší účinky vakcíny Moderna, která momentálně prochází klinickými testy. Reportérka tvrdí, že 80 procent testovaných pacientů pocítilo „systémový vedlejší účinek”. Problém je v tom, že systémový vedlejší účinek může být jakýkoliv negativní projev, který se nenachází přímo v místě vpichu. 

„U žádného ze zúčastněných dobrovolníků nezpůsobila vakcína závažné vedlejší účinky,” uvedl americký Národní ústav zdraví. „Více než polovina z nich však pocítila malátnost, bolesti hlavy, zimnici nebo bolest v místě vpichu. Tyto symptomy se nejčastěji projevily při druhém očkování a u těch, kterým byla podána nejvyšší dávka vakcíny.”

AFP Fact Check již v minulosti vyvrátila dezinformace o údajné rizikovosti vakcíny proti onemocnění Covid-19 kvůli zrychlenému procesu testování.

Film také obsahuje krátký klip s Arthurem Caplanem, který říká: „Nejkratší doba, za kterou kdy byla vyvinuta proti čemukoliv vakcína, je sedm let. Průměrná doba je 20 let. Mluvit o nějakém zázraku v řádu měsíců hraničí s absurditou.” Následují klipy, v nichž spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a Fauci hovoří o kratší době. 

Caplan, který je ředitelem oddělení etiky na lékařské fakultě Newyorské univerzity, AFP po telefonu potvrdil, že se citát „zdá být v pořádku”, i když netušil, že jej tvůrci filmu použili.   

„Nemám ani tak obavy o to, že bude mezi lidi vypuštěná nebezpečná vakcína, jako spíš o to, že žádnou nevyvineme tak rychle, abychom se letos všichni mohli v klidu vrátit zpět do práce a do škol,” řekl. 

Podle Caplana však existují i důvody k optimismu. 

„V současné době se na tento jediný virus testuje více než 160 vakcín, což se ještě nikdy nestalo. Ještě nikdy se tolik farmaceutických společností a vědeckých skupin najednou nesnažilo o to samé,” řekl. „A také ještě nikdy nebylo utraceno na vývoj vakcíny tolik peněz za tak krátkou dobu. To všechno jsou důvody k naději.“

Caplan však varoval, že „první vakcína Covid nevymýtí“, protože bude pravděpodobně účinná jen částečně a navíc si jí mnoho lidí nenechá píchnout.

Gates je jedním z nejzapálenějších zastánců vakcíny proti nemoci Covid-19, což z nej učinilo terč nenávisti odpůrců očkování a ústřední postavu mnoha konspiračních teorií o původu koronavirové krize. 

Image
Snímek z videa pořízený 31. srpna 2020

Nadace Billa a Melindy Gatesových přislíbila darovat na boj s koronavirem stovky milionů dolarů, ale film se ve snaze zdiskreditovat jejich úsilí zaměřuje na dva sporné případy očkování v Indii. 

První z nich proběhl v rámci tzv. programu PATH, který od Nadace Gatesových získal finanční prostředky na testování vakcíny HPV proti rakovině děložního čípku. PATH byl vyšetřován indickou vládou, která tvrdila, že program „ohrozil zájem a bezpečnost” dívek, které se testu zúčastnily. 

Ve filmu se k tomu vyjadřuje Mary Holland z neziskové organizace Children’s Health Defense, která bojuje proti očkování. Holland tvrdí, že v důsledku testů organizovaných PATH zemřelo v Indii sedm dívek. 

To ale není pravda. Podle článku v odborném časopise Science došlo k pěti úmrtím z jiných důvodů než kvůli vakcíně: „Jedna dívka se utopila v lomu; další zemřela po uštknutí hadem; dvě spáchaly sebevraždu požitím pesticidů; a jedna zemřela na komplikace způsobené malárií.”

Druhý případ se týká údajného ochrnutí více než 490 000 indických dětí „v důsledku orálně podávané vakcíny proti obrně”. 

AFP Na pravou míru již o tomto případu psala a došla k závěru, že spojitost mezi vakcínou a případy ochrnutí je zavádějící. V Indii byla obrna oficiálně vymýcena v roce 2014 a neexistuje žádný důkaz o tom, že by téměř půl milionu indických dětí ochrnulo poté, co se u nich po očkování rozvinula obrna.

Film zmiňuje kontroverzní studii z roku 2018, podle které existuje korelace mezi případy tzv. „non-polio acute flaccid paralysis" neboli ochrnutí nezpůsobených poliovirem (AChP) a očkovacími kampaněmi, které proběhly v letech 2000- 2017. 

AChP se podobá ochrnutí způsobenému obrnou, ale jeho příčiny jsou jiné. Nejčastěji je způsobuje tzv. Guillain-Barreův syndrom.

Studie byla podrobena kritice pro špatnou metodologii: byla totiž provedena na dětech od pěti do patnácti let, zatímco orální vakcína byla podávána dětem do pěti let věku. Podle jejích autorů však starší děti měly být do studie zahrnuty. 

Gatesova nadace nebyla nikdy z Indie vykázána, což indická vláda potvrdila zde

Pokračování

Dokument, který trvá hodinu a 24 minut, navazuje na kratší video zveřejněné k květnu tohoto roku, jehož hlavní hvězdou byla zdiskreditovaná vědecká pracovnice Judy Mikovits. Ta prostřednictvím filmu šířila nepravdivé informace o novém koronaviru, o čemž AFP Na pravou míru psala zde

Na   rozdíl od předchozího videa byl však příchod tohoto dílu ohlášen předem a film byl rozdělen na 16 kratších segmentů, čímž se usnadnilo jeho šíření po sociálních sítích. 

Reakce na sociálních sítích

Společnosti vlastnící sociální sítě se jeho šíření snaží kvůli nepravdivému obsahu omezit.

„Vzhledem k tomu, že předchozí video Plandemie porušovalo naše pravidla týkající se informací o onemocnění Covid-19, zablokovali jsme přístup k této doméně,” sdělil AFP mluvčí Facebooku v e-mailu. 

„Toto nové video obsahuje informace o nemoci Covid-19, které naši partneři ověřující správnost informací opakovaně označili za falešné, takže jsme omezili jeho šíření a opatřili je varováním,” řekl mluvčí. 

Na Twitteru je odkaz na video označen jako nebezpečný. Ze stejného důvodu odstranil plnou verzi i YouTube. 

Podle Zarine Kharazian z laboratoře pro digitální forenzní výzkum think-tanku Atlantic Council, která se zaměřuje na identifikaci a odhalování dezinformací, „Facebook, Twitter a YouTube tentokrát přistupují k omezení tohoto videa mnohem aktivněji než v případě prvního dílu Plandemie“.

Evidentně to zafungovalo: „Plandemie 2 byla ve srovnání se svým předchůdcem totální propadák,“ uvedla.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás